אודותינו שאלות נפוצות צור קשר מידע מתקדם לעובדים הרשמה לרשימת תפוצה פורומים קישורים מומלצים
   
מחלות נפש
חיפוש באינדקס המטפלים

מידע על מחלות נפש


כאשר אדם  בסכנה , זה טבעי להרגיש פחד. הפחד הזה גורם לשינויים רבים בהתמודדות הגוף  והנפש להתכונן כדי להתגונן מפני הסכנה או להימנע מכך . "הילחם או ברח " היא תגובה בריאה שנועדה להגן על אדם מפני פגיעה. אבל בהפרעת דחק פוסט הטראומטית (PTSD) , התגובה הזו משתנה או פגומה. אנשים שיש להם PTSD עלולים להרגיש לחוצים או מבוהלים גם כאשר הם כבר לא בסכנה.

הפרעת דחק פוסט טראומטית (PTSD)

כאשר אדם  בסכנה , זה טבעי להרגיש פחד. הפחד הזה גורם לשינויים רבים בהתמודדות הגוף  והנפש להתכונן כדי להתגונן מפני הסכנה או להימנע מכך . תשובה זו "הילחם או ברח " היא תגובה בריאה שנועדה להגן על אדם מפני פגיעה. אבל בהפרעת דחק פוסט הטראומטית (PTSD) , התגובה הזו משתנה או פגומה. אנשים שיש להם PTSD עלולים להרגיש לחוץ או מבוהל גם כאשר הם כבר לא בסכנה.
PTSD מתפתח לאחר חוויה מפחידה שמעורבות פגיעה פיזית או תחושת האיום בפגיעה פיזית . האדם שמפתח PTSD עשוי להיות זה שנפגע , הנזק שעלול היה לקרות לאדם אהוב, או האדם עשוי הייתי עדים לאירוע מזיק שקרה לאלה או זרים אהבו.
PTSD הובא לראשונה לתשומת לב ציבורית ביחס ללוחמי מלחמות ואנשי צבא שחוו חוויות קשות בשדה הקרב. כיום מציינים שהגורם  יכול לנבוע ממגוון רחב של אירועים טראומתיים , כגון שוד , אונס , עינויים, שנחטפו או שבוי , התעללות בילדים , תאונות דרכים , תאונות רכבת , התרסקויות מטוסים, פיגועים , או אסונות טבע כמו שיטפונות או רעידות אדמה.

הסיבות

גנים. נכון לעכשיו, מדענים רבים מתמקדים בגנים הממלאים תפקיד ביצירת זכרונות פחד. הבנה כיצד זכרונות נוצרים ובעקבותיהם החשש, שויה לעזור כדי לחדד או למצוא התערבויות חדשות להפחתת הסימפטומים של PTSD. לדוגמא, חוקרי PTSD אתרו גנים ההופכים את :  סטטמין  ,חלבון הדרוש ליצירת זכרונות פחד.
GRP,  איתות  כימי במוח שפורסם במהלך אירועים רגשיים. בעכברים, נראה GRP כדי לעזור לשלוט בתגובת הפחד , וחוסר GRP עלול להוביל ליצירת זכרונות ארוכי טווח גדולים יותר ויותר של פחד.
חוקרים מצאו גם גרסה של גן 5 - HTTLPR , השולט ברמות של סרוטונין -חומר כימי במוח הקשורים למופיע כדי לתדלק את תגובת הפחד כי מצב רוח . כמו הפרעות נפשיות אחרות , סביר להניח כי גנים רבים עם אפקטים קטנים בעבוד הבPTSD.
אזורים במוח . גם לימוד חלקים של המוח המעורב בהתמודדות עם פחד ולחץ מסייע לחוקרים להבין טוב יותר את הסיבות אפשריות של PTSD. מבנה מוח אחד כזה הוא האמיגדלה , ידוע בשל תפקידיו ברגש , למידה והזיכרון. האמיגדלה מופיעה להיות פעיל ברכישת פחד, או ללמוד לפחד אירוע ( כגון נגיעה בתנור חם ) , וכן בשלבים המוקדמים של הכחדת פחד השלבים, או ללמוד לא לפחד .
אחסון זכרונות הכחדה וריסון תגובת הפחד המקורית מופיעה ומערבת  את קליפת המוח הקדם חזיתית אזור (PFC ) במוח. איזור קדם המוח  מעורבים במשימות כגון: קבלת החלטות , פתרון בעיות וכושר שיפוט.  באזורים מסוימים של PFC יש לו תפקידים שונים.  לדוגמא, כאשר שימצא למקור של מתח לשליטה,PFC המרכזי י מדכא את האמיגדלה מרכז אזעקה עמוקה בגזע המוח ושולט בתגובה למתח. מתח באונה הקידמית המרכזית מסייעת  לשמור על הכחדה ארוכת  טווח של זכרונות מפחידים. גודלו של המוח הזה באזור עשוי להשפיע על יכולת לעשות זאת.
הבדלים אישיים בגנים אלה או אזורים במוח יכולים רק להגדיר את הבמה עבור PTSD מבלי לגרום לתסמינים . גורמים סביבתיים , כגון טראומה בילדות, פגיעת ראש, או היסטוריה של מחלת נפש, עשויים להגביר עוד יותר את הסיכון של אדם על ידי המשפיע על הצמיחה המוקדמת של המוח. כמו כן, אישיות וקוגניטיבית גורמים , כגון אופטימיות והנטייה לראות את האתגרים בצורה חיובית או שלילית, כמו גם גורמים חברתיים, כגון זמינות ושימוש בתמיכה חברתית, מופיעים להשפיע על איך אנשים להסתגל לטראומה. מחקר נוסף עשוי להראות מה שילובים של אלה או אולי יכולים לשמש גורמים אחרים ביום מן הימים לנבא מי יהיה לפתח PTSD בעקבות אירוע טראומטי .

השלבים הבאים למחקר PTSD

בעשור האחרון , התקדמות מהירה במחקר על היסודות הנפשיים וביולוגיים של PTSD הובילה מדענים להתמקד במניעה כמטרה מציאותית וחשובה.
לדוגמא, חוקרים במימון המכון הלאומי לבריאות בוחנים תרופות חדשות ונטו לחשוב ולמקד  גורמים בסיסיים של PTSD במאמץ למנוע את ההפרעה . מחקרים אחרים מנסים לשפר את מצבו הקוגניטיבי, אישיות,  וגורמי הגנה חברתיים וכדי למזער את גורמי סיכון כדי לצמצם ולמנוע  PTSD באופן מלא  לאחר טראומה . המחקר  העדכני עדיין אחר מנסה לזהות מה הגורם לקבוע אם מישהו עם PTSD יגיב היטב לסוג אחד של התערבות או אחר , במטרה לפתח טיפולים אישית יותר , אפקטיביים ויעילים.
ככל שטכנולוגיות הדמיה מחקר גנטי והמוח להמשיך ולשפר , מדענים נוטים יותר להיות מסוגל להצביע מתי והיכן במוח PTSD מתחיל. הבנה זו עשויה להוביל לטיפולים טובים יותר ממוקדת כדי להתאים לצרכיים של כל אדם או אפילו למנוע את ההפרעה לפני שהוא גורם נזק.

סימנים ותסמינים

PTSD יכול לגרום לסימפטומים רבים. ניתן לקבץ תסמינים אלה לשלוש קטגוריות :

1 . סימפטומים מחדשים של החוויה

פלאשבקים - משחזר את הטראומה שוב ושוב, כולל תסמינים גופניים כמו דופק מואץ או הזעה
חלומות רעים מחשבות מפחידות.
סימפטומים מחדש חווים עלולים לגרום לבעיות בשגרהשל האדם רגיל . הם יכולים להתחיל ממחשבות של האדם עצמו וברגשות . מילות , חפצים, או מצבים שבם תזכורות של האירוע יכולות גם לעורר מחדש חווה.

2 . תסמיני הימנעות

להתרחק ממקומות , אירועים או אובייקטים שהם תזכורות של החוויה
תחושה רגשית פסיבית
תחושת אשמה חזקה, דיכאון, או דאגה
אבד עינין בפעילויות שהיו מהנים בעבר
מתקשה לזכור את האירוע המסוכן.
דברים שמזכירים לאדם את האירוע הטראומטי יכולים לגרום לתסמיני הימנעות. תסמינים אלה עלולים לגרום לאדם לשנות את השגרה שלו או אישית שלה. לדוגמא, לאחר תאונת דרכים קשות,אדם שבדרך כלל נוסע עשוי למנוע נהיגה או שנסע במכונית .
3 . תסמיני עוררות יתר

שנבהל בקלות
מרגיש מתוח או " על קצה "
מתקשה לישון , ו / או שיש התפרצויות זעם .
תסמיני עוררות יתר הם בדרך כלל קבועים, במקום להיות מופעל על ידי דברים שמזכירים את האירוע הטראומטי. הם יכולים לעשות לאדם להרגיש לחוצים וכועסים. תסמינים אלה עלולים להפוך אותו למורכב יותר בלבצע את מטלות יומיומיות , כגון שינה, אכילה , או בריכוז.
זה טבעי יש לי כמה התופעות הללו לאחר אירוע מסוכן. לפעמים לאנשים יש סימפטומים חמורים מאוד שייעלמו אחרי כמה שבועות. זה נקרא הפרעה חריפה מתח, או ASD. כאשר הסימפטומים נמשכים יותר מכמה שבועות והפכו לבעיה מתמשכת , הם עלולים להיות פוסט טראומטי. יש אנשים עם PTSD לא מראים סימפטומים כל במשך שבועות או חודשים .
האם ילדים מגיבים באופן שונה מאשר במבוגרים ?
ילדים ובני נוער יכולים לקבל תגובות קיצוניות לטראומה , אבל הסימפטומים שלהם לא יכולים להיות זהים למבוגרים. בילדים צעירים מאוד, תסמינים אלו יכולים לכלול :
הרטבת לילה , כשהם למדו כיצד להשתמש בשירותים לפני
שוכח איך או להיות מסוגל לדבר
פועל מתוך אירוע המפחיד במהלך משחקייה
להיות יוצא דופן ולהיצמד להורה או מבוגר אחר.
ילדים ובני נוער מבוגרים יותר בדרך כלל להראות סימפטומים נוספים כמו אלה שראו במבוגרים. הם גם עשויים לפתח התנהגויות מפריעות , לא מכובדות , או הרסניות . ילדים ובני נוער מבוגרים יותר עלולים להרגיש אשמים על שלא מנע פציעה או מוות . הם יכולים גם ליצור  מחשבות על הנקמה.

מי נמצא בסיכון ?

PTSD משפיע על 7.7 מיליון מבוגרים אמריקאים , אבל זה יכול להופיע בכל גיל , כולל בילדות. נשים נוטות יותר לפתח PTSD מאשר גברים, ויש כמה ראיות לכך שרגישות להפרעה יכולה לעבור בתורשה
 בישראל מדברים על כ5% עד 10% מהאוכלוסיה המפתחים תסמונות פוסט טראומטיות .
כל אחד יכול לפתח תסמונות  PTSD בכל גיל. זה כולל ותיקי מלחמה וניצולים של תקיפה פיזית ומינית,  התעללות , תאונות , אסונות , ואירועים חמורים אחרים.
לא כולם עם PTSD עבר אירוע מסוכן. חלק מהאנשים מקבלים PTSD לאחר חבר או בן משפחה חווה סכנה או נפגע . המוות הפתאומי ובלתי צפוי של האדם אהוב יכול גם לגרום לתסמונת פוסט טראומטי
מדוע אנשים מסוימים לגרום לאנשי PTSD ואחרים לא ?
חשוב לזכור כי לא כל מי שחווה אירוע מסוכן מוצף בתסמונות של PTSD. למעשה, רוב לא יצטרך התמודדות עם ההפרעה..
גורמים רבים משחקים תפקיד בשאלה אם אדם יקבל PTSD. חלקם של אלה הם גורמי סיכון שהופכים אדם נוטה יותר לקבל -PTSD. גורמים אחרים , הנקראים גורמי חוסן, יכולים לעזור להפחית את הסיכון להפרעה . חלק מגורמי הסיכון והחוסן הללו קיימים לפני הטראומה ואחרים הפכו חשובות במהלך ואחרי אירוע טראומטי.

גורמי סיכון להופעת תסמונת פוסט טראומטית כוללים :

אדם חווה אירועים וטראומות מסוכנים
יש לו היסטוריה של מחלות נפש
לראות אנשים נפגעו או נהרגו
אימה מרגישה, חוסר אונים, או פחד קיצוני
יש מעט או ללא תמיכה חברתית לאחר האירוע
התמודדות עם לחץ נוסף לאחר האירוע , כגון אובדן של האדם אהוב , כאב ופציעה, או אובדן מקום עבודה או בבית.
גורמי חוסן שעשוי להפחית את הסיכון של PTSD כוללים :
תמיכה מאנשים אחרים, כגון חברים ובני משפחה
מציאת קבוצת תמיכה לאחר אירוע טראומטי
מרגיש טוב עם פעולות של עצמו לנוכח הסכנה
לאתר אסטרטגיה התמודדות , אודרך לעבור את האירוע הרע ולומד ממנו
היכולת לפעול ולהגיב בצורה יעילה למרות תחושת פחד.
חוקרים רבים כיום  בוחנים את החשיבות של גורמי סיכון וחוסן שונים. עם יותר מחקר, שהוא עשוי להיות ביום מן הימים אפשר לנבא מי הוא צפוי לקבל PTSD ולמנוע אותה.

אבחון

לא כל אדם שעבר טראומה מפתח תסמונת  PTSD מלא או אפילו מעט. תסמינים מתחילים בדרך כלל תוך 3 חודשים מהאירוע , אך לעתים מופיעים שנים לאחר מכן. הם חייבים להימשך יותר מחודש כדי להיחשב PTSD. מהלך המחלה משתנה. יש אנשים שמחלימים תוך 6 חודשים , בעוד שלאחרים יש סימפטומים שיחזיקו מעמד עוד הרבה זמן. אצל אנשים מסוימים, המצב הופך להיות כרוני.
רופא שיש לו ניסיון לעזור לאנשים עם מחלות נפש , כמו פסיכיאטר או פסיכולוג , יכול לאבחן PTSD. האבחנה נעשית לאחר שיחות רופא עם האדם שיש לו סימפטומים של PTSD.
כדי להיות מאובחן עם הפרעה פוסט טראומטית, חייב להיות אדם את כל הפעולות הבאות לפחות 1 בחודש :
סימפטום חווה מחדש לפחות אחד
לפחות שלושה סימפטומים הימנעות
לפחות שני סימפטומים עוררות יתר
תסמינים שמקשים ללכת על החיים היום יום, ללכת לבית הספר או לעבודה, להיות עם חברים,ולטפל במשימות חשובות.
PTSD מלווה לעתים קרובות בדיכאון, שימוש בסמים, או אחד או יותר מהפרעות חרדה האחרות.

טיפולים

הטיפולים העיקריים לאנשים עם PTSD הם פסיכותרפיה ( טיפול "לדבר" ) , תרופות, או שניהם. כל אחד הוא שונה , ולכן טיפול שעובד עבור אדם אחד לא יכול לעבוד אחרת . זה חשוב לכל אחד עם תסמונות  PTSD להיות מטופלים על ידי איש מקצוע בתחום בריאות הנפש טיפול שהוא חווה עם PTSD . יש אנשים עם   PTSD הזקוקים  לנסות טיפולים שונים כדי למצוא את מה שעובד עבור הסימפטומים שלהם.
אם מישהו עם PTSD עובר טראומה מתמשכת , כגון: שהות ארוכה במערכת יחסים מתעללות , שניהם מהבעיות צריכים להיות מטופלים . בעיות מתמשכות אחרות יכולות לכלול הפרעת פאניקה , דיכאון, שימוש בסמים,ורגשות אובדניים .

פסיכותרפיה

פסיכותרפיה היא טיפול "לדבר" . זה כרוך מדבר עם איש מקצוע בתחום בריאות נפש לטיפול במחלת נפש. פסיכותרפיה יכולה להתרחש אחד על אחד או בקבוצה. טיפול טיפול בדיבור של PTSD נמשך בדרך כלל 6 עד 12 שבועות , אבל יכול לקחת יותר זמן. מחקרים מראה כי תמיכה ממשפחה והחברים יכולה להיות חלק חשוב בטיפול.
סוגים רבים של טיפול פסיכולוגי יכולים לעזור לאנשים עם PTSD . סוגים מסוימים למקד את הסימפטומים של PTSD באופן ישיר. טיפולים אחרים מתמקדים במשפחה או בעיות חברתיות, הקשורים לעבודה. הרופא או המטפל יכול לשלב טיפולים שונים בהתאם לצרכים של כל אדם.
טיפול מועיל אחד נקרא טיפול קוגניטיבי התנהגותי , או CBT. ישנם כמה חלקים לCBT הכוללים :
טיפול בחשיפה . טיפול זה מסייע לאנשים להתמודד ולשלוט בפחד שלהם. זה חושף אותם לטראומה שהם חוו באופן בטוח. היא משתמשת בהדמיה מנטלית , כתיבה , או ביקורים במקום שבו התרחש האירוע . המטפל משתמש בכלים אלה כדי לעזור לאנשים עם PTSD להתמודד עם הרגשות שלהם.
ארגון מחדש קוגניטיבי . טיפול זה מסייע לאנשים להבין את הזיכרונות הרעים. לפעמים אנשים זוכרים את האירוע באופן שונה מאשר איך זה קרה. הם עלולים לחוש אשמה או בושה לגבי מה שלא באשמתם . המטפל מסייע לאנשים עם מראה PTSD על מה שקרה באופן מציאותי.
אימון חיסון מתח . טיפול זה מנסה להפחית את הסימפטומים של PTSD על ידי לימודאדם כיצד להפחית את החרדה . כמו ארגון מחדש קוגניטיבי , טיפול זה מסייע לאנשים להסתכל על הזיכרונות שלהם בצורה בריאה .
סוגים אחרים של טיפול יכולים גם לעזור לאנשים עם PTSD . אנשים עם PTSD צריכים לדבר על כל אפשרויות הטיפול עם המטפל שלהם.
איך שיחות טיפולים יכולות לסייע  לאנשים להתגבר PTSD
טיפולי שיחה ללמד אנשי דרכים מועילות כדי להגיב לאירועים מפחידים שמעוררים הסימפטומים הפוסט טראומטי שלהם. בהתבסס על מטרה כללית זו, סוגים שונים של טיפול רשאי:
ללמד על טראומה והשפעותיה.
להשתמש במיומנויות הרפיה ושליטה כעס.
מספק עצות לשינה טובה יותר, דיאטה, הרגלים ופעילות גופנית.
לעזור לאנשים לזהות ולהתמודד עם רגשות אשם , בושה,ורגשות אחרים על האירוע.
להתמקד בשינוי איך אנשים מגיבים לסימפטומים הפוסט טראומטי שלהם. לדוגמא, טיפול מסייע לאנשים לבקר את מקומות ואנשים שהם תזכורות של הטראומה.

תרופות

ארה"ב מנהל המזון והתרופות ( FDA) אישר שתי תרופות לטיפול במבוגרים עם PTSD :
סרטרלין ( זולופט )
paroxetine ( Paxil )
שתי תרופות אלו הן תרופות נוגדות דיכאון, המשמשים גם לטיפול בדיכאון . הם עשויים לעזור תסמיני PTSD שליטה כגון עצב , דאגה, כעס, ומרגישים חסרי תחושה בפנים. נטילת תרופות אלה עשויות להפוך אותו קלים יותר לעבור טיפול נפשי.
לפעמים יש אנשים הנוטלים תרופות אלה תופעות לוואי. ההשפעות יכולות להיות שליליות , אבל הם בדרך כלל נעלמים . עם זאת, תרופות משפיעות על כולם באופן שונה. כל תופעות לוואי או תגובות חריגות יש לדווח לרופא מייד.
תופעות הלוואי הנפוצות ביותר של תרופות נוגדות דיכאון כמו סרטרלין ופרוקסטין הם:
כאבי ראש, אשר בדרך כלל נעלמים בתוך כמה ימים.
בחילות אשר בדרך כלל נעלמים בתוך כמה ימים.
נדודי שינה או נמנום , אשר עלול להתרחש במהלך השבועות הראשונים אך לאחר מכן נעלם.
תסיסה ( מרגיש עצבני ) .
בעיות מיניות , אשר יכול להשפיע על גברים ונשים, כולל את החשק המיני מופחת,ובעיות שיש וליהנות ממין.
לפעמים מינון התרופות צריך להיות מופחת או השעה ביום הוא נלקח צריכה להיות מותאם כדי לעזור להפחית את תופעות הלוואי הללו .

תרופות אחרות

רופאים עשויים לרשום גם סוגים אחרים של תרופות , כגוןאלה המפורטים להלן . יש מעט מידע על כמה טוב אלה לעבוד עבור אנשים עם PTSD .
תגובות לטרואמות המוניות
לעיתים  מספר גדול של אנשים מושפעים מאותו האירוע. לדוגמא,הרבה אנשים זקוקים לעזרה לאחר הוריקן קתרינה בשנת  2005 התקפות הטרור של ה -11 ספטמבר 2001, ניצולי שואה,  התקפות טרור על מקומות המוניים, כגון: מקומות הומי אדם, אוטובוסים וכו'. רוב האנשים יש להם  כמה סימפטומים פוסט טראומטיים  בשבועות הראשונים שלאחר אירועים כמו אלה. זוהי תגובה נורמלית וצפויה לטראומה רצינית,ועבור רוב האנשים , התסמינים בדרך כלל נוטים לרדת ולהצטמצם עם  זמן.
רוב האנשים יכולים להיעזר עם תמיכה בסיסית, כגון :
הגעה למקום בטוח
לראות רופא אם נפצע
לקבל מזון ומים
יצירת קשר עם אלה או חברים אהבו
ללמוד את מה שנעשה כדי לסייע .
אבל יש אנשים שלא מקבלים עזרה  בעצמם. מחקר של ניצולי הוריקן קתרינה מצא כי, לאורך זמן, ליותר אנשים היו בעיות עם PTSD , דיכאון, והפרעות נפשיות נלוות. דפוס זה הוא בניגוד להתאוששות מאסונות טבע אחרים, שבו המספר של אנשים שיש להם בעיות נפשיות יורד בהדרגה. כפי שקהילות מנסות להבנות מחדש לאחר טראומה המונית , אנשים עשויים לחוות מתח מתמשך מאובדן מקומות עבודה ובתי ספר, ושירותי בריאות מתקשה לשלם את חשבונות , מציאת דיור, עיכוב בהתאוששות הקהילה זו עלול לעכב את ההחלמה מהתסמונת פוסט טראומטית.
חלק ניכר מהתאוששות הקהילות לאחר ההתנתקות מחבל עזה כ9000 איש היה מבוסס על המשך פיתוח קהילת האם מגוש קטיף למקומות אחרים בארץ.
בשבועות הראשונים שלאחר טראומה המונית, גרסאות קצרות של CBT עשויות להיות מועילות לכמה אנשים שיש מצוקה קשה. לפעמים טיפולים אחרים נמצאים בשימוש , אך האפקטיביות שלהם אינה ידועה. לדוגמא, יש עניין גובר והולך בגישה שנקראה העזרה ראשונה נפשית. מטרתה של גישה זו היא לגרום לאנשים להרגיש בטוחים ומוגנים , להתחבר לאנשים שירותי בריאות ומשאבים אחרים, ולהפחית את תגובות לחץ. ישנם מדריכים לביצוע הטיפול, אך מומחים עדיין לא יודעים אם זה עוזר למנוע או לטפל בתסמונת פוסט טראומטי .
בתחקיר פסיכולוגי יחיד, פגישה, סוג אחר של טיפול בטראומה המונית, ניצולים נוטים לדבר על האירוע ולבטא את רגשותיהם אחד על אחד או בקבוצה. מחקרים מראים שזה לא סביר כדי להפחית מצוקה או סיכון לתסמונת פוסט טראומטית ,ועשוי למעשה להגדיל את המצוקה וסיכון.
מסת הטראומה ההמונית משפיעה על בתי חולים ונותני שירותים אחרים
בתי חולים, מערכות בריאות ,וספקי שירותי בריאות מושפעים גם מטראומה המונית. מספר האנשים שזקוקים לעזרה פיזית ונפשית מיידית עלול להיות יותר מיכולת מערכות בריאות להתמודד. חלק מהחולים לא יכולים למצוא עזרה כאשר הם צריכים את זה , כי אין לבתי חולים מספיק צוות או  מסגרות טיפול. במקרים מסוימים, ספקי שירותי בריאות עצמם עשויים להיות נאבקים ולאחריו להתאושש גם כן.
מדעני NIMH עובדים על בעיה זו. לדוגמא, חוקרים בודקים איך לתת CBT וטיפולים אחרים באמצעות הטלפון והאינטרנט. באחד מחקרים, אנשים עם PTSD נפגשו עם מטפל כדי ללמוד על ההפרעה , הכינו רשימה של דברים שמעוררים את הסימפטומים שלהם , ולמדו דרכים בסיסיות כדי להפחית את הלחץ . לאחר פגישה זו,המשתתפים יכולים לבקר באתר אינטרנט עם מידע נוסף על PTSD. משתתפים יכולים לשמור יומן של הסימפטומים שלהם ולתרגל את כישורי התמודדות . בסך הכל, החוקרים מצאו שהטיפול המבוסס על טיפול מקוון באינטרנט סייע להפחית את הסימפטומים של PTSD ודיכאון. תופעות אלו נמשכת לאחר הטיפול הסתיים.
חוקרים ביצעו  מחקרים נוספים כדי לגלות אם גישות אחרות כגון לטיפול יכולות להיות מועילות לאחר טראומה המונית.
ישנם שיטות נוספות לטיפול בפוסט טראומה המופעלות  כיום:
*  ד"ר עדנה פועה חשיפה ממושכת והדרגתית הזוכה להרבה תשבחות
 *   שיטת התערבות חיצונית באמצעות קרני לייזר לצמצום תופעות של פוסט טראומה TMS  אמצעות
     חברת braisway הממקדות את קרני הלייזר בצורה לא פולשנית לחלק במוח האחראי על הנושא
*   (Eye Movement Desensitization and Reprocessing) EMDR עיבוד מחדש והקהיה שיטתית של    
    הטרואמה באמצעות תנועות עיניים

סיפור

" אני נאנסתי כשהייתי בן 25. במשך זמן רב , דברתי על האונס כאילו זה היה משהו שקרה למישהו אחר. הייתי מאוד מודע לכך שזה קרה לי , אבל לא היה פשוט שום רגש ".
" ואז התחלתי פלאשבקים . הם באו סוג של מעליי כמו כתם של מים. הייתי מבועת. פתאום היה חי מחדש את האונס. כל רגע היה מדהים . אני לא היה מודע לשום דבר סביבי , הייתי בבועה, רק סוג של הריחוף . וזה היה מפחיד . יש פלאשבק יכול לסחוט אותך . "
"האונס שקרה בשבוע שלפני חג ההודיה ,ואני לא מאמין שחרדה ופחד שאני מרגיש בכל שנה סביב יום השנה . זה כאילו שראיתי את הזאב. אני לא יכול להירגע, לא יכול לישון, לא רוצה להיות עם אף אחד. אני תוהה אם אי פעם אהיה ללא הבעיה הנוראה הזה ".
ראה חוברות של  NIMH כיצד לעזור לילדים להתמודד עם אלימות ואסונות . (מהפרעת דחק פוסט טראומטית (PTSD) )
לדף הקודםלדף הבא
מכון סאלד
אודותינו שירותים למתמודד אינדקס מטפלים מחלות נפש
שאלות נפוצות מידע למשפחות קופות חולים צפיה בסרט "אמא לא משוגעת"
צור קשר תעסוקה בתי חולים רכישת ספרות מקצועית
הרשמה לרשימת תפוצה חוקים ותקנות ביטוח לאומי העשרה והשתלמויות
פורומים מערכות תומכות משרד הבריאות
© כל הזכויות שמורות ל"פורטל בריאות הנפש בישראל" בניית אתרים | אחסון אתרים