אודותינו שאלות נפוצות צור קשר מידע מתקדם לעובדים הרשמה לרשימת תפוצה פורומים קישורים מומלצים
   
מחלות נפש

חיפוש באינדקס המטפלים

מאמרים על מדיניות בריאות הציבור


David Shern, PhD אחד המובילים בתחום בריאות הנפש בארצות הברית אמר ללי קארן סינג  (בלוגרית  Ginger.io)  על העבר, ההווה והעתיד של בריאות נפש בעולם. מתורגם מאנגלית.


PhD אחד המובילים בתחום בריאות הנפש בארצות הברית אמר ללי קארן סינג  (בלוגרית  Ginger.io)  על העבר, ההווה והעתיד של בריאות נפש בעולם.  
          
קארן: אנחנו רוצים לשמוע מה דעתך על השינויים שחלו בבריאות נפש ב 30 השנים האחרונות?

דוד: אנחנו כבר צעדנו צעדים גדולים בכל הקשור לדה סטיגמטיות של מחלות נפש. מחלות אלו נחשבות כעת כחולים נורמטיביים ולגיטימיים.יש לנו ארסנל של טיפולים זמינים. אני חושב שחוק בריאות הנפש והמחיר של Care Act  משקף שינויים אלה. למרות שעברנו כברת דרך ארוכה ונעשתה התקדמות עצומה, יש עדיין פערים גדולים בין הצרכים לבין השירותים שלא מסופקים. 
     
אנחנו נמשיך לחפש פתרונות לבעיות במבנה מערכות הבריאות ובשירותים שהם מציעים, ובהנגשת טכנולוגיות חדשות. יש פער גדול  בין הצורך בשירותים ובין הקצב שבו אנשים מקבלים את השירותים האלה. 
          
קארן: ומה הם לדעתך הגורמים לכך שהצרכים לא מסופקים? 
        
דוד:  אנחנו מופלים בכיסוי הביטוחי  בתחום מחלות נפשיות ומצבי התמכרות. 
הסיבות לכך:

1. יש ניסיון למנוע שימוש בטיפול תרופתי ושיקומי על ידי קופות החולים

2. במידה ויש הטבה במצב הרפואי אין מהלכים נוספים לשימוש בתוכניות בריאות כללית

3. בורות ציבורית וסטיגמה כללי ניפגע הנפש מונעים טיפול יעיל.
      
קארן: האם אתה יכול לדבר על איך טיפול ראשוני  מגביר את האפשרות לסייע בזיהוי אלה הזקוקים לשירותים?            
דוד: מחלות הנפש הנפוצות ביותר הם דיכאון, הפרעת חרדה, ושימוש בסמים. רוב האנשים עם מחלות  אלה לא נכנסים לטיפול מיוחד - הם לא זוהו כחולים במחלות הנ"ל בטיפול ראשוני. שנים של מחקר וחינוך רפואי החלו לשנות את המצב ואת התדירות של התייחסויות תקניות ורגילות  לבעיות נפשיות בטיפול ראשוני הולך וגדל.  אנחנו לא במצב אידיאלי שאנו רוצים להיות, יש פערים משמעותיים המקשים על הכרה במחלות  אלה בטיפול ראשוני - אבל אנחנו מתקדמים.    
     
קארן: מה אתה חושב שהוא נוהג על השילוב של בריאות נפש לטיפול ראשוני?
         
דוד: אני חושב כמה דברים. 
ראשית, את הזמינות של תרופות בטוחות ויעילות בדרך כלל יתנו רופאים ראשוניים. זו  אסטרטגיה חדשה לטיפול בדיכאון וחרדה. 
שנית, תעשיית התרופות עשתה עסקה טובה של שיווק ישיר לצרכן שיש לו  מחלת נפש. העבודה של תעשיית הפארמה עולה בקנה אחד עם סדר היום של ארגוני סנגור, כמו אמריקה לבריאות הנפש, כדי להמשיך בעבודה על דה סטיגמות וחינוך ציבורי. 
השפעה שלישית היא המימוש הגובר שדיכאון, חרדה והתמכרויות נפוצות והם גורמים מורכבים ומאיימים על ניהול הבריאות כללי ומחלות כרוניות אחרות באופן ספציפי.
הרביעית, הוא המחקר והבדיקה של מכשירים קצרים, אמינים, הקרנה, כגון PHQ-9, מה שהופך את היכולת להקרין יותר קל.   
       
קארן: בתוך מסגרות טיפול, באילו סוגים של התערבות אתה רואה את העבודה הטובה ביותר ברגע שאדם מאובחן?
 
        
דוד: יש לנו כמה דגמים טובים, חזקים מבוססי מידע ומחקר טוביםסביב טיפול בדיכאון בטיפול ראשוני. הדגמים הטובים ביותר שפותחו במסגרות טיפול מסודרות, כמו קבוצת הבריאות השיתופית בPuget Sound. בלמעלה מ 30 מחקרים אקראיים, שראינו כי תוכניות טיפול משותפות שבמטפל בריאות התנהגותיות נכונה בהווה בהגדרת הטיפול הראשוני היא בעל ערך רבה. היא נותנת מענה לאדם באופן מיידי, בניגוד להפניה מאוחרת למומחה.  אנחנו יכולים להתחיל לטפל באדם מיד ולעזור להם להבין מה קורה בטיפול ומה הן האפשרויות שלהם. תוכניות אלה הוכחו כדי להפחית באופן משמעותי את הרמות של דיכאון לעוד 5 שנים.  
     
קארן: כמו שאנחנו מקבלים טובים יותר באבחון בהגדרת הטיפול הראשוני, איך אנחנו יכולים למלא את הפער בין אלו שטופלו ולא טופלו?   
          
דוד: אני חושב שזה מגיע לניהול טיפול פעיל יותר, אשר כבר קשה לעשות בגלל המבנה של מערכת הבריאות שלנו - במיוחד עם מתרגלים פרטניים ופרקטיקות קטנות שאין להם את המשאבים כדי להציע פתרונות מקצועיים ותמיכה בריאותית והתנהגותיות מיידית. אנחנו צריכים לקשר את אנשים לדברים שיעזרו ... דברים שהם זמינים בכל עת, בכל מקום, במחיר סביר.  מסיבות אלה, אני סקרן במיוחד פתרונות טכנולוגיים, כגון Ginger.io ואחרים, כדי לנסות ולמלא את הפער.  ברגע שתפיסות של טכנולוגיה במונחים של זמינות ונגישות משתפרים זה ישפיע. אני חושב שאנחנו הולכים לראות הבדל חשוב מאוד בגישה כדי לעזור. 
אני גם חושב שקישור בין אנשים ומנגנוני תמיכה טבעיים בקהילה שלהם יוכלו לגרום לאנשים מעורבים בבריאות שלהם לקדם את בריאותם של אחרים. מצב זה מציע הבטחה גדולה לטיפול בחלק מהפער. אנו שמחים על התפתחות והתעוררות לקבוצות תמיכה, כדי להעצים אנשים לעשות יותר במונחים של התאוששות עצמית עם תמיכה מקצועית מתאימה.  
        
קארן: מה אתה חושב שמונע מאיתנו לצמצם את הפער? 
          
דוד: אנחנו משתפרים בשימוש PHQ-9, אבל זה עדיין לא כמו מדחום או שרוול למדידת לחץ דם. יש לנו הראיות לכך שאסטרטגיות ניהול טיפול עובדות, אבל אנחנו צריכים להיות מודלים מימון כדי לתמוך בהם ואת היכולת לספק טיפול המבוסס על ראיות במונחים של טכנולוגיה והיבט אנושי.   אני אישית חושב שסיבה זו ועוד רבים אחרים, אנחנו הולכים לראות התרחקות מהמטפל האישי  וטיפול רופא מקבוצה קטנה למערכות מאורגנות של טיפול. 
          

הערה: יש לכך משמעות בישראל הכוללת התייחסות מקצועית והתמודדות הרפורמה עם הצעות אילו.

ההשלכות על ישראל:

צוות רב מקצועי
פיתוח מערכת אנטי סטיגמטית
הנגשת שירותים לניפגעי נפש

תורגם ונערך על ידי ד"ר אמיר שוורץ

מאי 2014 תורגם מתוך AMERICAN MENTAL HEALTH

 

לדף הקודם
מכון סאלד
אודותינו שירותים למתמודד אינדקס מטפלים מחלות נפש
שאלות נפוצות מידע למשפחות קופות חולים צפיה בסרט "אמא לא משוגעת"
צור קשר תעסוקה בתי חולים רכישת ספרות מקצועית
הרשמה לרשימת תפוצה חוקים ותקנות ביטוח לאומי העשרה והשתלמויות
פורומים מערכות תומכות משרד הבריאות
© כל הזכויות שמורות ל"פורטל בריאות הנפש בישראל" בניית אתרים | אחסון אתרים