אודותינו שאלות נפוצות צור קשר מידע מתקדם לעובדים הרשמה לרשימת תפוצה פורומים קישורים מומלצים
   
מחלות נפש
חיפוש באינדקס המטפלים

מידע על מחלות נפש


המושג "תחלואה כפולה" חל על מי שסובל משתי מחלות בו – בזמן. בהקשר של ההתמכרות לסמים, תחלואה כפולה היא שימוש בסמים לצד הפרעה פסיכיאטרית. מצבים אלו של תחלואה כפולה מצריכים טיפול ייחודי מתוך התחשבות בשני מרכיבי ההפרעה. שתי הבעיות, גם המחלות הנפשיות החמורות וגם ההפרעות בשימוש בסמים, הן מחלות כרוניות, בעלות מהלך גלי של החמרות ונסיגות וההחלמה משתיהן נעשית בשלבים ולאורך זמן.

מהי תחלואה כפולה?

המושג "תחלואה כפולה" חל על מי שסובל משתי מחלות בו – בזמן. בהקשר של ההתמכרות לסמים, תחלואה כפולה היא שימוש בסמים לצד הפרעה פסיכיאטרית. מצבים אלו של תחלואה כפולה מצריכים טיפול ייחודי מתוך התחשבות בשני מרכיבי ההפרעה. שתי הבעיות, גם המחלות הנפשיות החמורות וגם ההפרעות בשימוש בסמים, הן מחלות כרוניות, בעלות מהלך גלי של החמרות ונסיגות וההחלמה משתיהן נעשית בשלבים ולאורך זמן.
 
במחקרים שנערכו בקרב אוכלוסיות נפגעי סמים, הנתונים בטיפול נמצא שיעור גבוה מאוד של תחלואה כפולה. כמו כן, במחקרים שנעשו בארה"ב נמצא קשר בין שני סוגי ההפרעות:
•  הסיכוי שאדם הסובל מהפרעת אישיות אנטי – סוציאלית ישתמש בסמים גבוה פי – 21 מהסיכוי
   של אדם שאינו סובל מהפרעה כזאת.
•  הסיכוי שאדם הסובל מסכיזופרניה ישתמש בסמים גבוה פי – 5 מהסיכוי של אדם שאינו סובל
   מהפרעה כזאת.
•  הסיכוי שאדם הסובל מהפרעה דו-קוטבית (מניה-דפרסיה) ישתמש בסמים גבוה פי – 4 מאדם שאינו סובל מהפרעה
   כזאת.
•  הסיכוי שאדם הסובל מדיכאון, חרדה או בולימיה ישתמש בסמים גבוה פי – 2 מהסיכוי של אדם שאינו סובל מהפרעה
   כזאת.
 • ב 75% מהמקרים, ההפרעה הנפשית קודמת לשימוש בסמים ומאובחנת כבר בגיל ההתבגרות.
  
הבעיות המיוחדות של חולי התחלואה הכפולה:
  
•  קשיים בטיפול – קושי אבחנתי, קושי בטיפול (הכחשה כפולה ויחסי גומלין בין ההפרעות), קושי במציאת מסגרות המשך, דחיית המטופלים מצד הקהילה, המשפחות ואף מטפלים אחרים "כאחראים לבעייתם", פרוגנוזה גרועה יותר, קומורבידיות גופנית ומצבים מסכני חיים. חוסר מערכות תמיכה. חזרה/החמרה של המחלה הנפשית, חזרה לשימוש בסמים, חוסר הענות וחזרה לאשפוז. חולי התחלואה הכפולה מהווים נטל על המחלקות בבתי חולים פסיכיאטרים ובתחנות בריאות הנפש, בשל חשיפת החולים האחרים לשימושם בסמים ולהפרעת אישיותם הגבולית והאנטי סוציאלית.
•  אלימות – כלפי עצמו וכלפי אחרים.
•  מפגע ונטל חברתי – דרי רחוב, מעורבות עם החוק והפשיעה.
•  בעיות רפואיות – בשל הזנחה עצמית, חוסר היענות לטיפול, תחלואה ספציפית לשימוש בסמים, חשיפה למחלות כמו HIV, הפטיטיס ומוות ממנת יתר.
•  בעיות במשפחה עד הרס משפחות.
  
הצורך בהקמת מרכז לתחלואה כפולה:
  
הצורך לשירותים אפקטיביים יותר לאנשים עם הפרעות תחלואה כפולה ידוע מזה שנים. מדובר במחלה נפוצה, השימוש בסמים עולה בקרב הסובלים ממחלות נפש (מדובר על עד כ – 40% מהמאושפזים בבתי חולים פסיכיאטרים שמשתמשים לרעה בסמים). בשנים האחרונות גברה המודעות לתופעת השימוש בסמים בקרב חולי הנפש, דבר שהוביל לעיסוק נרחב בספרות המקצועית בתחום זה ולהכרה כי יש לשלב בטיפול את הידע העדכני לגבי חולי התחלואה הכפולה, זאת על מנת להציע להם שירותי טיפול ושיקום המותאמים לצרכיהם הייחודיים.
 
מתוך האמור לעיל ומתוך עבודת השטח אנו עדים לפניות הולכות וגוברות של מטופלים הסובלים מתחלואה כפולה, שאינם מקבלים טיפול הולם ונופלים בין הכיסאות. ישנן מגבלות רבות למטופלים אלה לקבל את סוג הטיפול המתאים במסגרות הקיימות של נפגעי נפש ונפגעי סמים אשר להם קריטריונים שונים לקבלת מטופלים והם עוסקים רק בחלק מהצרכים המורכבים של המטופלים בעלי התחלואה הכפולה ומשפחותיהם. כיום, קיימות בארץ מספר מסגרות טיפוליות הנותנות מענה חלקי בלבד לחולי התחלואה הכפולה, כאשר כולם סגורות, אינן מתאימות לכל מטופל כגון: קהילת שילוב, מחלקה אישפוזית בבית חולים אברבאנל וכדומה. כלומר, אין בנמצא מסגרת אמבולטורית לחולי תחלואה כפולה, שבדרך כלל אינם מתאימים לקהילות הטיפוליות הרחוקות, הדורשות מוטיבציה ויכולת ארגון, חשיבה ותפקוד, הלקויים אצל מפגעי הנפש. מטופלי תחלואה כפולה אינם מתאימים למסגרות הטיפול הרגילות של נפגעי הנפש, בשל חשיפת חולים אחרים לסמים, אלימות, שכיחות גבוהה של קווים אישיותיים גבוליים ואנטי סוציאליים. במקביל, מטופלים אלו מתקשים להשתלב במסגרות הטיפול והשיקום של מרכזי הגמילה ועלולים להיות נתונים לניצול וללעג של נגמלי סמים שאינם נפגעי נפש. בנוסף, במרכזי הטיפול הרגילים משתמשים בשיטות של קונפרונטציה אשר אינן מתאימות לחולי התחלואה הכפולה הזקוקים לגישות יותר אמפטיות ומכילות עקב מנגנוני הגנה רעועים יותר.
  
מתוך האמור לעיל, נוצר הצורך להקמת מסגרת טיפולית לחולי תחלואה כפולה, הנותנת מענה במסגרת הקהילה, תוך שימוש בכוחות המכור – חולה הנפש ובני משפחתו. בנוסף, מסגרת טיפולית אמבולטורית ממלאת את הפער שבין טיפול באשפוז לבין שילוב במסגרות הטיפול והשיקום הרגילות של נפגעי הנפש. מסגרת זו גם מעניקה גמישות ואפשר על פי המצב הקליני לצרוך אותה יותר ימים או פחות ימים בשבוע. כאמור, בתחלואה כפולה, בניגוד לתחלואת נפש רגילה – מהלך המחלה ארוך ומורכב יותר: שתי הבעיות, גם המחלות הנפשיות וגם הפרעות השימוש בסמים, הן מחלות כרוניות בעלות מהלך גלי של החמרות ונסיגות וההחלמה משתיהן נעשית בשלבים ולאורך זמן, על כן גם בשלב מתקדם יותר מטופלים אלו לא יכולים להשתלב במסגרות הטיפול הרגילות של נפגעי הנפש וחשוב לתת מענה לנושא המעידות, חזרות לשימוש בסמים דפוסי החשיבה וההתנהגות העבריינית וכדומה.

קשיי הסובלים מתחלואה כפולה
    

לחולי התחלואה הכפולה יש צרכים מיוחדים, ולכן חשוב לבנות עבורם מסגרת טיפולית אינטנסיבית אשר תאפשר תהליך של טיפול ארוך יותר, תוך הבנת ההתמכרויות כמחלה נפשית. קושי אבחנתי- קושי לאבחן סיבת החמרת מצב נפשי – האם על רקע שימוש או על רקע מחלת הנפש
קושי טיפולי (הכחשה כפולה, קשרי גומלין בין ההפרעות) 
קושי במציאת מסגרות המשך
טיגמה ודחיית מטופלים (קהילה, משפחות, מטפלים)
חוסר מערכות תמיכה
פרוגנוזה קשה יותר
הישנות של שתי ההפרעות  (relapse)
חוסר היענות לטיפול
מצבי סיכון לאלימות ומצבים מסכני חיים
נפילה ביו שני משרדי ממשלה רווחה ובריאות 
מפגע ונטל חברתי- דרות רחוב, פשיעה
בעיות רפואיות - הזנחה עצמית, תחלואה ספציפית לשימוש בסמים, חשיפה למחלות זיהומיות, מנת יתר.
עלויות טיפול גבוהות במערכות השונות
בעיות במשפחה 
באשפוז פסיכיאטרי - הכנסת סמים ו”הדבקה” של חולים אחרים, אלימות, שכיחות גבוהה של הפרעות אישיות, 
אשפוזים חוזרים- עליה בצורך באשפוז (חולים חוזרים- revolving door patients (
היעדר צוות פסיכיאטרי שיקומי וסוציאלי הבקי ומיומן מספיק בזיהוי וטיפול של מקרי תחלואה כפולה על רקע ההפרדה ההיסטורית בין 2 סוגי הפרעות
  
איך מטפלים 
  
הטיפול המשולב (Integrated)
טיפול בו זמני בשתי המחלות ובאותה המסגרת
הומלץ ע"י SAMHSA  (מינהל שירותי בריאות הנפש והטיפול בהתמכרויות בארה"ב) ונמצא כיעיל ביותר לטיפול אוכלוסייה זו.

לדף הקודם
מכון סאלד
אודותינו שירותים למתמודד אינדקס מטפלים מחלות נפש
שאלות נפוצות מידע למשפחות קופות חולים צפיה בסרט "אמא לא משוגעת"
צור קשר תעסוקה בתי חולים רכישת ספרות מקצועית
הרשמה לרשימת תפוצה חוקים ותקנות ביטוח לאומי העשרה והשתלמויות
פורומים מערכות תומכות משרד הבריאות
© כל הזכויות שמורות ל"פורטל בריאות הנפש בישראל" בניית אתרים | אחסון אתרים