אודותינו שאלות נפוצות צור קשר מידע מתקדם לעובדים הרשמה לרשימת תפוצה פורומים קישורים מומלצים
   
מחלות נפש

חיפוש באינדקס המטפלים

פסיכולוגיה יהודית מהי ?


בניין חוסן האישי בבתי ספר. בתי הספר שלנו עברו שינויים משמעותיים ביותר בעשר השנים האחרונות וזה גם חדר לכל תלמוד תורה ולכל ישיבה. יותר ויותר מבינים שעלינו לעסוק בעיקר בבניין הנפש כלומר בכלי כי לאחר מכן כל תוכן יכנס טוב יותר ועמוק יותר. מאת:  ד"ר אבולעפיה מיכאל

 


עיקר המגמה החינוכית היא לעשות את האדם טוב וישר כלומר לחבר את הלימוד למהות הטובה שבילד, לתוכן הנשמתי שבו, לרצון הצלול ולבינתו הצלולה (ראה שמונה קבצים ב, שנח, ראי"ה קוק). ברוך ה', בתי הספר שלנו עברו שינויים משמעותיים ביותר בעשר השנים האחרונות וזה גם חדר לכל תלמוד תורה ולכל ישיבה. יותר ויותר מבינים שעלינו לעסוק בעיקר בבניין הנפש כלומר בכלי כי לאחר מכן כל תוכן יכנס טוב יותר ועמוק יותר. 
                   
כמו שהתוכן הנלמד מגיע אל האדם מהמוח השמאלי מוח הבינה ככה הכלים הנפשיים נבנים בעיקר מהמוח הימני. הקשר בין המורה לתלמיד, גם החיבור המחבר ביניהם הם בעצם נהפכים להיות חלק מרכזי של מגמת החינוך. כשמלמדים היום למטפלים בבריאות הנפש משקיעים הרבה מאוד מאמץ להעבירם מכלים תודעתיים שלמדו בלימודיהם לכלים חווייתיים שלרוב לא למדו. למשל עבודה בתרפיה גופנית, טיפול ביצירה, טיפול בפסיכודרמה או טיפול דרך הדמיון הם כולם כלים חווייתיים שפוגשים את האדם מהמוח הימני כלומר עוסק בלבנות אותו מבפנים. 
                     
לכן, יש צורך היום לחזק את המורים ואת היועצים החינוכיים ב'אומנות ההכלה' כדי שיותר ויותר תעלם הרווקות המאוחרת, האלימות, הנשירה הגלויה והסמויה, קשיי הריכוז או החרדות כישלון במבחן. פעם היה צריך לבודד כל קבוצת סיכון ולטפל בה, היום נראה שיש צורך במקביל בלבנות אצל כל אחד מהתלמידים כוחות נפש איתן לעמוד גם במגמות העיקריות של תהליך החזרה שלנו לארצנו. למשל כדי לומר לאויב: 'זו ארצי, לא אתן לך לשלוח עלי אפילו טיל אחד' צריך כוחות נפש, להאמין בעצמנו ולא לפחד, לא רק למנהיגים אלא בעיקר לציבור הבוחר. 
                     
מה יחזק את אחיזתנו בארצנו? כששאלו בגמרא (נדרים פא, א) את השאלה: 'על מה אבדה ארצנו' כלומר כדי ללמוד הפוך, במה אנחנו ניצור שורשים עמוקים בארצנו? והתשובה היא 'שלא ברכו בתורה תחילה' כלומר למדו לשכל ולא השכילו ללמוד על מנת לחבר את האדם לתוכן הפנימי שבו. ולכן כדי לחזק את אחיזתנו בארץ עלינו לעסוק בבניין הנפש. הבסיס של הלמידה היא המשל שמופיע בספר ירמיה בפרק יח', שם לומדים איך ליצור כלים לנפש.  
                 
הַדָּבָר אֲשֶׁר הָיָה אֶל יִרְמְיָהוּ מֵאֵת ה' לֵאמֹר: קוּם וְיָרַדְתָּ בֵּית הַיּוֹצֵר וְשָׁמָּה אַשְׁמִיעֲךָ אֶת דְּבָרָי: וָאֵרֵד בֵּית הַיּוֹצֵר וְהִנֵּה הוּא עֹשֶׂה מְלָאכָה עַל הָאָבְנָיִם: וְנִשְׁחַת הַכְּלִי אֲשֶׁר הוּא עֹשֶׂה בַּחֹמֶר בְּיַד הַיּוֹצֵר וְשָׁב וַיַּעֲשֵׂהוּ כְּלִי אַחֵר כַּאֲשֶׁר יָשַׁר בְּעֵינֵי הַיּוֹצֵר לַעֲשׂוֹת: 
כלומר המלאכה היא ללמד את הילד ליפול, להיכשל, להרגיש רע ולא לפחד מלפחד, לא להיות עצוב מהעצבות ולבנות אצלו בית היוצר, להיבנות מחדש.  
              
מגמת המגמות היא פיתוח מוח ימין, המוח העוסק ביצירה, ביצירה מחדש כשהכלים שבורים. הגלות למדה אותנו לשרוד כלומר לעסוק בהתמודדות ראשונית, דרך שליטה וביקורת עם המציאות. בדור הגאולה עלינו ללמד מחדש כל מה שיעזור לחבר את התוכן החינוכי לתום ולשמחה הנטועים בליבם של ילדינו. כדי שלא נעסוק בלומר לו 'חדל' ונעסוק בלומר לו 'גדל'.
'כשהתחיה הלאומית מתחלת, צריכים לשוב ליסוד חיים זה, בכל אומץ קדשו (שמונה קבצים ב, שנח, ראי"ה קוק).
                   
ד"ר אבולעפיה מיכאל עומד בראש מכון 'לבבה' העוסק בהכשרת מטפלים עם תכנית נפרדת לכלל האוכלוסייה ללמוד לטפל מתוך אמונה. לאחרונה נולדה תכנית חדשה בשם 'התנערי' העוסקת בלהכשיר אנשי חינוך להעברת סדנאות לתוך בתי הספר. בקרוב ימי עיון לשתי התכניות. 
            
כל המעוניין מוזמן לפנות ל:
לבבה: יותם:  0543380917        נריה: 0528463335 
התנערי: כרמית: 0546507779     יעל: 0528463334

מכון סאלד
אודותינו שירותים למתמודד אינדקס מטפלים מחלות נפש
שאלות נפוצות מידע למשפחות קופות חולים צפיה בסרט "אמא לא משוגעת"
צור קשר תעסוקה בתי חולים רכישת ספרות מקצועית
הרשמה לרשימת תפוצה חוקים ותקנות ביטוח לאומי העשרה והשתלמויות
פורומים מערכות תומכות משרד הבריאות
© כל הזכויות שמורות ל"פורטל בריאות הנפש בישראל" בניית אתרים | אחסון אתרים