אודותינו שאלות נפוצות צור קשר מידע מתקדם לעובדים הרשמה לרשימת תפוצה פורומים קישורים מומלצים
   
מחלות נפש

חיפוש באינדקס המטפלים
דף הבית>>לימודים העשרה והשתלמויות>>מאמרים מקצועיים>>התאבדויות>>הקשר בין הפרעות שינה וניסיונות התאבדות

התאבדויות


ממצאים אלה מראים כי הפרעות שינה יכולים לעמוד לבד כגורם סיכון תקף - עצמאית של מצב רוח דכאוני - וראוי להתמקד כגורם סיכון [התאבדות] פוטנציאלי, יחד עם זאת כגורם היכול להתריע ואף להציע התערבות טיפולית.  מאת: Tara Haelle
קשיי שינה עלולים להגביר את הסיכון להתאבדות בקרב אנשים מבוגרים. המחקר הוכיח שגם כאשר סימפטומים אחרים של דיכאון אינם נוכחים.  
       
המחקר התמקד במבוגרים בני  65 ויותר, השינה הירודה כללה קושי להירדם או להישאר ישן, לקום מוקדם בבוקר, אדם חווה ישנוניות בשעות יום ולא מרגיש נח לאחר שנת לילה. 
    
"ממצאים אלה מראים כי הפרעות שינה יכולים לעמוד לבד כגורם סיכון תקף - עצמאית של מצב רוח דכאוני - וראוי להתמקד כגורם סיכון [התאבדות] פוטנציאלי, יחד עם זאת כגורם היכול להתריע ואף להציע התערבות טיפולית.,"  כך אמרה חוקרת  הראשית רבקה Bernert, מרצה ומנחה לפסיכיאטריה בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת סטנפורד. "בהשוואה לגורמים רבים אחרים ידועים כגורם להתאבדות ברמת סיכון גבוהה, הפרעות שינה הן ללא ספק פחות סטיגמטיות וניתן למזער נזקים וניתנות לטיפול מאוד יעיל." 
          
בין 20 משתתפי המחקר שמתו בהתאבדות, 19 היו גברים. החוקרים באופן אקראי התאימו אנשים אלה ל400 אחרים המבוססים על גיל, מין ומיקום, ולאחר מכן בהשוואה לציוני האיכות, דיכאון, הפרעות שינה 
גטי אימג'ס מסוכנות האמריקנית לסמים ואלכוהול ובריאות נפש מנהל שירותים, מדרג קשיי שינה כאחד מ 10 סימני האזהרה  העיקריים של נסיונות התאבדות.
            
המחקר לא הצליח להוכיח כי בעיות שינה גורמות למחשבות או ניסיונות אובדניים. כמו כן, לא ניתן על פי המחקר להסביר מה הקשר שעשוי להתקיים בין הפרעות שינה והתאבדויות. רבקה  Bernert טוענת שסביר להניח ששינה ירודה משפיעה על היכולת לווסת מצבי רוח. 
"הרעיון הוא פשוט: כאשר אנחנו ישנים גרוע,  זה משפיע על איך שאנחנו מרגישים ואופן שבו אנו מנהלים את הרגשות שלנו, כמו גם קבלת החלטות," אומרת  Bernert. המחקר האחרון הראה כי שינה מקוטעת יכולה לגרום לרגשות שליליים אינטנסיביים יותר, פחד, קבלת החלטות מורכבת וקושי בניהול לקוי או כעס. 
       
מי שדיווח על איכות שינה ירודה בתחילת המחקר היה לו סיכוי של  40 אחוזים גבוה יותר למות בהתאבדות במהלך 10 השנים הבאות לפני שתסמיני דיכאון היו מופיעים. יש להוסיף שגם לאחר ביצוע חישובים כדי להסיר את ההשפעות של תסמיני דיכאון, הסיכון למות בהתאבדות היה 30 אחוזים גבוהים יותר עבור אלו שדיווחו על איכות שינה ירודה, עורכי המחקר אמרו. 
            
כמו כן, מי שדיווח כי לא הרגיש נח אחרי שהשינה הגביר בכפול את הסיכון למות בהתאבדות בהשוואה לאלו שלא דיווחו על בעיות שינה, גם לאחר תסמינים של דיכאון נלקחו בחשבון., עורכי המחקר דיווחו באוגוסט 13 בהמהדורה המקוונת של JAMA Psychiatry. 
            
החוקרים השתמשו בשני שאלונים נפרדים, אחד באיכות שינה ואחד על תסמיני דיכאון, לחישובים שלהם. 
עם זאת, ויליאם קולר, מנהל רפואי של מכון השינה פלורידה בספרינג היל, פלורידה., אמר שהוא ספקן לגבי מידת ההצלחה של החוקרים יכולים לגמרי להסביר תסמיני דיכאון מאז שהם כל כך דומים לסימפטומים של שינה ירודה. 
"אנחנו צריכים לשאול מה זה העגלה ומה הסוס כי זה לא נפוץ שבאמת-מקופח לישון ולאחר מכן להיות בעיניים פעורות וזנב עבה וחיובי על דברים," אמר קולר. 
"אנחנו יודעים שהפרעות שינה גורמת לתסמיני דיכאון, כמו חוסר האנרגיה, חוסר העניין בדברים שנהנה ומרגיש קצת למטה ביום שלמחרת, אז אני לא בטוח איך הם היו להפריד את זה", הוא הוסיף. להפריד אותם זה מה שהחוקרים אמרו שהם ניסו לעשות. 
           
"הפרעות שינה ומחשבות אובדניות הן שני הסימפטומים - בין קבוצת גורמים עיקריים של סימפטומים - של דיכאון, ולכן זה חיוני כדי להתיר אותם כגורמי סיכון והדרך שבה הם עלולים ליצור אינטראקציה כדי להגדיל את הסיכון," אמרה Bernert. "חשוב לציין כי ההתאבדות היא התוצאה הטרגית של גורמים שונים, לעתים קרובות אינטראקציה גורמי סיכון ומצבים רפואיים." 
      
כ 12 מכל 100,000 בני אדם מתים בהתאבדות בכל שנה בארצות הברית
הסוכנות להתמכרות לסמים בארה"ב ושירותי מנהל בריאות נפש מדרג קשיי שינה כאחד העליון 10 סימני האזהרה של התאבדות. מחקרים קודמים מצאו קשר בין נדודי שינה, סיוטי לילה ואיכות שינה ירודה המביאה לעלייה בסיכון למחשבות אובדניות וניסיונות התאבדות. אך מחקרים אלו לא בדרך כלל מצליחים לתת תשובה כיצד לשלוט בדיכאון. 
          
מחקר חדש זה שונה ממחקרים קודמים בגלל הגודל, אורכו וההתמקדות באמריקאים מבוגרים.החוקרים עקבו אחר יותר מ 14,000 מבוגרים, בני 65 ומבוגר, במשך 10 שנים. במשתתפים במחקר המבוגרים העריכו הסימפטומים האיכות ודיכאון שנתם שש פעמים באותו עשור. 
           
Bernert אמרה שהיא ועמיתיה עכשיו חוקרים מדוע יש הקשר בין שינה והתאבדות.  
המרכז האמריקאי לבקרת מחלות ומניעתן ומכוני בריאות הלאומית של ארה"ב תרמה למימון המחקר.

 תרגם ד"ר אמיר שוורץ 

Tara Haelle, HealthDay News

מקור המאמר לדף הקודםלדף הבא
מכון סאלד
אודותינו שירותים למתמודד אינדקס מטפלים מחלות נפש
שאלות נפוצות מידע למשפחות קופות חולים צפיה בסרט "אמא לא משוגעת"
צור קשר תעסוקה בתי חולים רכישת ספרות מקצועית
הרשמה לרשימת תפוצה חוקים ותקנות ביטוח לאומי העשרה והשתלמויות
פורומים מערכות תומכות משרד הבריאות
© כל הזכויות שמורות ל"פורטל בריאות הנפש בישראל" בניית אתרים | אחסון אתרים