אודותינו שאלות נפוצות צור קשר מידע מתקדם לעובדים הרשמה לרשימת תפוצה פורומים קישורים מומלצים
   
מחלות נפש

חיפוש באינדקס המטפלים

התאבדויות


כל 40 שניות מתאבד אדם בעולם.  הדוח  הגלובלי "הוא הדו"ח  הראשון מסוגו. מטרתו להגביר את המודעות לחשיבות בריאות הציבור של ניסיונות התאבדות. במטרה להכניס  את מניעת התאבדות בעדיפות גבוהה יותר בסדר היום העולמי לבריאות הציבור. וזאת על מנת לעודד ולתמוך במדינות לפתח או לחזק את אסטרטגיות למניעת התאבדות מקיפות בגישת בריאות ציבור בגישה מכילה ורב מקצועית.
הדו"ח מספק בסיס גלובלי ידע על ניסיונות התאבדות כמו גם צעדים מעשיים למדינות המבוססות על המשאבים הנוכחיים שלהם כדי  להתקדם במניעת התאבדות.


מבוא 
במאי 2013, עצרת הבריאות העולמית שישים והשישית אימצה  לראשונה תכנית פעולה לבריאות הנפש של ארגון הבריאות העולמית  (WHO). מניעת התאבדות היא חלק בלתי נפרד של התכנית, במטרה להפחית את שיעור ההתאבדות במדינות ב 10% עד 2020 
אין הסבר יחיד  מדוע אנשים מתאבדים, עם זאת, התאבדויות רבות יכולים לקרות  באימפולסיביות , בנסיבות כאלה, יש  גישה קלה לאמצעי התאבדות - כגון חומרי הדברה או  נשק חם – אלה יכולים לעשות את ההבדל, אם אדם  חי או מת. 
גורמים חברתיים, פסיכולוגיים, תרבותיים ואחרים גורמים יכולים לצמצם  ההתאבדויות  אבל הסטיגמה  המתחברת להפרעות נפשיות והתאבדות אומרת שרבים מהאנשים חשים שאינם יכולים לפנות לעזרה. למרות הראיות שיש שניתן היה למנוע מקרי מוות רבים. , התאבדות היא לעתים קרובות מדי נמוכה בסדרי עדיפות לממשלות וקובעי מדיניות.המטרה של דו"ח זה הוא ליצור  סדר עדיפויות גבוה יותר למניעת התאבדות בעולם באמצעות בריאות ציבור ומדיניות ציבורית. לקדם סדר יום ולהעלות את  מודעות להתאבדות כסוגיה של בריאות ציבור. הדו"ח  פותח באמצעות תהליך התייעצות גלובלי והוא בהתבסס על סקירות שיטתיות של נתונים וראיות יחד. 

נתונים אודות התאבדות וניסיונות התאבדות גלובליים
בשנת 2012 הייתה הערכה של 800,000 התאבדויות. מדובר ב11.4 על כל 100,000 איש(15 לגברים 8 לנשים). נושא ההתאבדויות הוא נושא רגיש ואף לא חוקי במספר מדינות ( נראה שבמדינות אילו הוא בתת רישום). גם במדינות נאורות שיש רישום יתר  ואין רישום מדוקדק. יש מצב שבו המתאבד נהרג בתאונת דרכים או טביעה  רישום התאבדות הוא נושא מורכב המחייב מספר רשויות להיות מעורבים.
בעולם המערבי גברים מתאבדים פי 3 מנשים ובעולם השלישי  על כל 1.5 גברים אחת מתאבדת. לפי דיווחים שונים יש הרבה מתאבדים מעל גיל 70 ויש מדינות באחוז ההתאבדויות בגילאי  15 -29 שנים הוא מאוד גבוהה ומהווה גורם מיתה מספר אחד בגילאים אילו.
על כל התאבדות יש הרבה ניסיונות שלא מצליחים. באופן מאוד משמעותי ניסיון התאבדות שאינו צולח מהווה אינדיקטור ברור לסיכון בעתיד.
הגבלות אמצעים הגורמים להתאבדות הינה גורם מפתח למניעת התאבדות.

סיכון וגורמי הגנה, והתערבויות קשורות 
לעתים קרובות, מספר גורמי סיכון לפעול במצטבר להגדלה הפגיעות של האדם להתנהגות אובדנית. 
גורמי סיכון הקשורים למערכת בריאות ולחברה ב גדול כוללים קשיים בגישה לשירותי בריאות וב 
קבלת הטיפול דרוש זמינות, קלה של האמצעי ל התאבדות, דיווח תקשורתי הולם שsensationalizes 
התאבדות ומגדילה את הסיכון להתאבדויות "חקיין", 

הסטיגמה נגד אנשים שמבקשים עזרה להתנהגויות אובדניות, או לבעיות בריאותיות ושימוש בסמים נפשיות. 
סיכונים הקשורים לקהילה ויחסים כוללים מלחמה ואסון, לחצים של תרבות עוינת (כגון בין 
ילידי עמים או אנשים שנעקרו), אפליה, תחושת בידוד, התעללות, אלימות ויחסים קונפליקטואליים. 
גורמי סיכון ברמת הפרט כוללים התאבדות קודמת ניסיונות, הפרעות נפשיות, שימוש מזיק של אלכוהול, אובדן כספי, כאב כרוני והיסטוריה של התאבדות משפחה. 

אסטרטגיות כדי להתמודד עם גורמי הסיכון בנויים  משלושה סוגים. 
אסטרטגיות למניעה כללי
אשר נועדו להגיע אוכלוסייה שלמה, עשויה במטרה להגדיל את הגישה לבריאות  מעורבות, לקדם בריאות נפש, להפחית את השימוש בגורם מזיק כגון:  אלכוהול, 
להגביל את הגישה לאמצעי להתאבדות או ליצור התקשרת דיווחים מונעי התאבדות.
אסטרטגיות של מניעה "סלקטיבי" 
קבוצות פגיעות כגון אנשים שסבלו מטראומה או התעללות, אלה שנפגעו מסכסוך או אסון, פליטים ומהגרים, ומשפחות שכולות בגין  התאבדות.
 הראה ש ניתן לעשות זאת על ידי הכשרה של "שומרי סף" שיסייעו לפגיע, וכן על ידי מתן שירותי  כגון helplines. קו חם 
אסטרטגיות "מצוינים" 
מיועד לאנשים פרטיים פגיעים ספציפיים עם תמיכה בקהילה, מעקב לאלה מתקני בריאות, חינוך עוזב, הכשרה לעובדי בריאות, וזיהוי משופר, ניהול של הפרעות נפשיות ושימוש בסמים. 
מניעה יכולה גם להיות מחוזקת על ידי עידוד גורמי הגנה כגון קשרים אישיים חזקים, 
מערכת אישית אמונה ואסטרטגיות התמודדות חיובית. 

המצב הנוכחי  
מניעת התאבדות
הצטבר ידע רב על התנהגות אובדנית בעשורים אחרונים. מחקר, למשל, הצביעה על חשיבות של יחסי הגומלין בין בני אדם ביולוגיה, גורמים פסיכולוגיים, חברתיים, סביבתיים ותרבותיים בהיותם גורמים וזרזים לקביעת התנהגויות אובדניות. באותו הזמן, 
האפידמיולוגיה סייעה לזהות מגון אוכלוסיות וגורמי סיכון רבים להתאבדות הן באוכלוסייה הכללית 
ובקבוצות פגיעות.
יש מחקרים המוכיחים ששונות תרבותיות מגבירות סיכון להתאבדות 
ב 28   מדינות יש תוכניות ידועות ואסטרטגיות למניעת התאבדות לאומית, כיום מצוין היום העולמי  שאורגן על ידי האגודה הבינלאומית למניעת התאבדות, ב10.9. כל שנה.
בנוסף, מחקר רב מושקע במניעת והבנת הגורמים להתאבדות. הוקמו יחידות אקדמיות ויש קורסים אקדמיים שונים כדי להתמקד בהתאבדות ומניעתה. כל זאת  כדי לספק עזרה לאנשי מקצועות הבריאות ואחרים . זאת כדי לשפר את ההערכה וניהול של התאבדות  התנהגויות, קבוצות לעזרה עצמית של שכול  היו  מתנדבים שהוקמו במקומות רבים, ומיומנים תוך הסתייעות במתן שירותים ויעוץ באינטרנט ובטלפון. 
במחצית המאה האחרונה, מדינות רבות תקבלנה מעמד חוקי  לטיפול בהתאבדות, מה שהופך את זה הרבה יותר קל עבור אלה עם המתאבדים והמנסים בעלי התנהגות אובדנית לפנות לעזרה. 
הרבה ארצות עושות עבודה מקיפה בטיפול בהתאבדויות

הנושאים המטופלים הם: 
תגובה למניעת התאבדות,  
דרך שיטתית של פיתוח מענה לאומי להתאבדות 
יצירת  אסטרטגיה לאומית  למניעת התאבדות. אסטרטגיה מציינת התחייבות ברורה של ממשלה העוסקת בנושא של התאבדות. אסטרטגיות לאומיות טיפוסיות מהווה מגוון של אסטרטגיות מניעה כגון: מעקב, פירושו הגבלה, הנחיות תקשורת, הסטיגמה 
הפחתה והעלאת מודעות ציבוריות
הכשרה  עובדי מערכת בריאות, חינוך, משטרה ושומרי סף אחר. 
שירותי התערבות במשבר.
 מרכיבים מרכזיים בפיתוח תוכנית למניעת התאבדות לאומית היא להפוך את המניעה בראש סדר עדיפויות ענפית כך שזה כרוך לא רק במגזר הבריאות, אלא גם חינוך, תעסוקה, רווחה, רשות השופטת ואחרים. 
אסטרטגיה צריכה להיות מותאמת לכל מדינה התרבות שלה הקשר חברתי, הקמת שיטות עבודה מומלצת והתערבויות המבוססות על ראיות בגישה מקיפה. 
צריך להיות תכנון יעיל, והאסטרטגיה צריכה להיות באופן קבוע  עם הערכה וחשיבה לעתיד , עם ממצאי הערכת הכלה לעתיד ותכנון. 
במדינות שבהן מפותח באופן מלא הנושא בתוכנית לאומית אסטרטגיה עדיין לא מוגדרת היטב. זה לא צריך להיות מכשול לקדם תוכנית פעולה לאומית. התוכנית תהיה ממוקדת ב:
זיהוי קבוצות פגיעות לסיכון של התאבדות 
שיפור הגישה לשירותים ולמשאבים לקבוצות. 
לשרי בריאות יש תפקיד חשוב במתן מנהיגות ולהביא יחד בעלי עניין ממקומות אחרים ומגזרים אחרים במדינה. 
מדינות שכבר יש תגובה לאומית מקיפה יחסית צריכה להתמקד על הערכה ושיפור, עדכון הידע שלהם עם נתונים חדשים ואפקטיביות ויעילות תוך שימת דגש. תוך כדי התנועה קדימה, שתי נקודות צריכים לקחת בחשבון
ראשית, יש לבצע פעילות למניעת התאבדות באותו הזמן כמו איסוף נתונים. 
שנית, גם אם מדינה היא עדיין לא מוכנה לישום תוכנית לאומית למניעת התאבדויות  איסטרטגית, התהליך של בעלי עניין  ומעורבים יוצרת תגובה לאומית לעתים קרובות  גם  עניין ויוצרת  ולבסוף שינוי באוירה ובסביבה לשינוי. 
אינדיקטורים שמודדים את ההתקדמות של האסטרטגיה יכולים לכלול: 
• הפחתת אחוז בשיעור ההתאבדות; 
• מספר ההתערבויות למניעת התאבדות בהצלחה יושמו. 
• ירידה במספר מאושפזים עקב  ניסיונות התאבדות. 
מדינות שהם מודרכים על ידי בריאות הפעולה WHO הנפש בתכנית 2013-2020 (1) יש שאיפה  להפחתת 10% בהתאבדות 
מדינות רבות ירצו להפחית את שיעור ההתאבדות נוסף.בטווח הארוך, חשוב, הפחתת סיכון תלך רק 
חלק מהדרך לצמצום התאבדות. קידום גורמי הגנה יעזרו לבנות לעתיד ארגוני שקהילה מספקים תמיכה. 
הפניות מתאימות לאלה זקוקים לסיוע, משפחות והמעגלים חברתיים לשפר את החוסן ולהתערב בצורה אפקטיבית כדי לעזור יקירים, ויש אקלים שבו חברה שוחרת עזרה הדדית הוא כבר לא טאבו ושיח ציבורי הוא  לא בעייתי

תרגם: ד"ר אמיר שוורץ  


לדף הקודםלדף הבא
מכון סאלד
אודותינו שירותים למתמודד אינדקס מטפלים מחלות נפש
שאלות נפוצות מידע למשפחות קופות חולים צפיה בסרט "אמא לא משוגעת"
צור קשר תעסוקה בתי חולים רכישת ספרות מקצועית
הרשמה לרשימת תפוצה חוקים ותקנות ביטוח לאומי העשרה והשתלמויות
פורומים מערכות תומכות משרד הבריאות
© כל הזכויות שמורות ל"פורטל בריאות הנפש בישראל" בניית אתרים | אחסון אתרים