אודותינו שאלות נפוצות צור קשר מידע מתקדם לעובדים הרשמה לרשימת תפוצה פורומים קישורים מומלצים
   
מחלות נפש

חיפוש באינדקס המטפלים
דף הבית>>לימודים העשרה והשתלמויות>>מאמרים מקצועיים>>התאבדויות>>2014 - התאבדויות בעיה עולמית הבנה מניעה, צמצום מקרי התאבדויות

התאבדויות


דו"ח ארגון הבריאות העולמי מציע כמה תובנות חשובות על ידי השוואת נתונים סטטיסטיים של התאבדות במדינות שונות.    חובר על ידי ד"ר תומס אינסל מנכ"ל NIMH 
בימים אילו  פורסם, על ידי ארגון הבריאות העולמי (WHO) דו"ח  "התאבדות מניעה: ציווי גלובלי," הדוח מספק  מידע חלוצי בתחום  התאבדות וניסיונות התאבדות. כיצד התנהגויות הקשורות להתאבדות משפיעות על כל הגילים, על לאומים, על תהליכים כלכליים, חברתיים, ותרבותיים. 

יותר מ 800,000 בני אדם מתאבדים בכל שנה ברחבי העולם. בעולם, התאבדות היא הסיבה השנייה המובילה למוות בגילאים 20-15.  דיווח הWHO מציין  כי לכל אדם שהתאבד, ייתכן שיהיו יותר מ -20 איש עם  ניסיון התאבדות. 
דו"ח ארגון הבריאות העולמי מציע כמה תובנות חשובות על ידי השוואת נתונים סטטיסטיים של התאבדות במדינות שונות. יש מדינות שהתאבדות נחשבת לפשע במדינות מסוימות הנושא נמצא בטיפול בריאות ציבור ובאחרים רואים בזה גזירת גורל. במדינות שבן ההתאבדות היא בלתי חוקית, decriminalization אחוז שיעורי התאבדות נמוך יותר. בתחום תרבותי לדוגמא, הפרעות נפשיות משחקות פחות תפקיד בסין והודו מאשר במערב. הדו"ח גם ממליץ על מספר גישות לצמצום התאבדות: חשיבות של מעקב, העלאת מודעות, ולחנך את התקשורת כדי להפחית כיסוי סנסציוני שיכול לגרום להתאבדויות נוספות בעקבות סיפורי חדשות. 

לאורך כל דרך, הדו"ח מדגיש את החשיבות של צמצום גישה לאמצעים קטלניים.האמצעים המשמשים במקרי מוות בהתאבדות להשתנות מדינה למדינה. ברחבי העולם, 30 אחוזים מהתאבדויות הם התוצאה של הרעלה עצמית חומרי הדברה. מניעת גישה לאמצעים קטלניים עובדת כי התאבדות היא לעתים קרובות מעשה פזיז שהוא עקב מצב ספציפי. 
מחקר באוסטרליה מספק ידע למשל בשנת 2,012 דיווח על ירידה ניכרת במקרי מוות בהתאבדות מול 1990. גורם אחד בירידה זו היה ירידה חדה במספר מקרי מוות כתוצאה מהרעלת פליטת רכב.שיעור הניסיון לא השתנה, אבל נעשה פחות קטלני, סביר להניח תוצאה מהשינויים בהנדסת רכב שהורידו את פליטת פחמן חד חמצני. 

חלק מההמלצות בזה שמדווחים לחזק נקודות שנעשו בעדיפות מחקר סדר היום למניעת התאבדות), דו"ח בארה"ב הוציא בתחילת השנה על ידי כוח המשימה לתעדוף המחקר של הפעולה הברית הלאומית למניעת התאבדות. דו"ח מוקדם יותר זיהה שלוש אסטרטגיות שאם ייושם במלואו, יכול לחסוך אלפים רבים של חיי אדם בארצות הברית.

כ51 אחוזים מהתאבדויות מתבצעים באמצעות נשק חם במדינה הזאת, הירידה בגישה לנשק חם הייתה
        אסטרטגיה מרכזית. 
היו התקנת מכשירים למניעת מקרי מוות מפליטת כלי רכב
מתן טיפול פסיכולוגי המבוסס על ראיות לאנשים שעשו ניסיונות התאבדות. אוסף זהיר נתונים ומודלים של השפעתן
        של אסטרטגיות אלה מספק פריצת דרך  בנושא קשה ומתסכל עד כה: השגת ירידה משמעותית בשיעורי התאבדות
        בארצות הברית. 

למרות הזמינות הגבוהה יותר של טיפול בתחום בריאות נפש ותרופות לטיפול בדיכאון, שיעור ההתאבדות בארה"ב נשאר במידה רבה ללא שינוי. יש צעדים שאנו יכולים חייבים ולקחת מייד כדי לסייע:
מניעת דיווח תקשורתי אחראי מעודד התאבדות
קידום קווי עזרה למניעת התאבדות
צמצום גישה לאמצעים קטלניים
העלאת מודעות ומקבלים אנשים בסיכון לטיפול מיידי טיפול. 

יש גם שאלות רבות ללא מענה על התאבדות שתדרוש מחקר קפדני.הבנה טובה יותר של סיכון, מניעה, וטיפול יחד עם מדיניות המבוססת באופן מדעי תעשה את ההבדל בהפחתת מספרם של מקרי מוות בהתאבדות.כדו"ח WHO החדש ממחיש, הצורך הוא גלובלי. 

המצב בישראל
על פי נתוני משרד הבריאות אחוז המתאבדים בישראל נמוך יחסית למדינות אירופה ברוב קבוצות הגיל, אולם בקרב הגברים, גילאי 15-29, השיעור דומה לממוצע במדינות האיחוד האירופי‏‏. האחוז נשמר נמוך לאורך השנים, מלבד קפיצה קלה באמצע שנות ה-70. בין השנים 1996-2006 נרשמו כ-400 התאבדויות בישראל מדי שנה, כשלושה רבעים מתוכם של גברים.
ההמלצות להתמודד עם הנטיה לאובדנות מורכבת ממספר הצעות:
צמצום אישורי נשק:  ישנם מחקרים המוכיחים שזמינות לנשק יוצרת נטייה להתאבדות
 
הגבלת תרופות: נטילת מנת יתר של תרופות הרדמה או טשטוש, הן אחת הסיבות המרכזיות לאובדות בעולם. 
 
בטיחות מבנים: שער הזהב בסן פרנסיסקו היווה מוקד משיכה לנסיונות אובדנותאולם התקנת מעקי ביטחון וסורגים, הפחיתו את שיעור המנסים להתאבד בקפיצה ממתקנים אלה. 
בישראל אירעו מספר ארועי התאבדות בקפיצה ממבנים גבוהים, חלקם דווקא חניונים ומחלקות בבתי חולים.
 
טיפול נפשי: מחקרים הראו כי ביום מ-80% מההתאבדויות קדמה הפרעה נפשית שלא טופלה בזמן לנסיון. אחד המאפיינים של החשיבה האובדנית היא ראיית המציאות בשחור לבן ללא יכולת להכיר במצבי ביניים או בפתרונות שאינם פתרונות קיצון.
 
טיפול נפשי, נמצא כמקטין צורות חשיבה אלו, מצמצם נטיה לחזור על נסיונות אובדניים, מקטין את שיעור ההתנהגות האובדנית, את הדיכאון ותחושת חוסר האונים.
 
הכשרת "שומרי סף": אלה כוללים מורים ואנשי צוות בבתי ספר, אנשי צוות בבתי חולים, מפקדים בצבא, רוקחים, מטפלים סיעודיים ורופאי המשפחה שיעברו הכשרה לזיהוי סימני מצוקה במאמץ להקטין את הסטיגמה הכרוכה בבקשת עזרה, וטיפול מוקדם באלה הנמצאים בסיכון גבוה לאובדנות.
כדי לצמצם את נטיה לאובדות יש לפעול בדרכים המומלצות לעיל תוך ראיה של האדם במוקד עם צורך לעצם אותו למנוע תחושת אפסות ורצון להתאבד.

הכוחות המרכזיים בשיקום כיום אחלמה,העצמה\ גישה כוללנית למתמודדים בני משפחתו והקהילה שלו, סינגור עצמי ומניעת בדידות עשויים להיות בעלי משמעות בצמצום התאבדויות.

ביבליוגרפיה 
1 Spittal MJ et al. Declines in the lethality of suicide attempts explain the decline in suicide deaths in Australia.  PLoS One. 2012;7(9):e44565.
. Original Investigation | March 03, 2014
Predictors of Suicide and Accident Death in the Army Study to Assess Risk and Resilience in Servicemembers (Army STARRS)Results From the Army Study to Assess Risk and Resilience in Servicemembers (Army STARRS) ONLINE FIRST
Michael Schoenbaum, PhD1; Ronald C. Kessler, PhD2; Stephen E. Gilman, ScD3,4; Lisa J. Colpe, PhD, MPH1; Steven G. Heeringa, PhD5; Murray B. Stein, MD, MPH6,7,8; Robert J. Ursano, MD9; Kenneth L. Cox, MD, MPH10; for the Army STARRS Collaborators

חובר על ידי ד"ר תומס אינסל מנכ"ל NIMH 
תורגם ונערך על פי המציאות בישראל  ד"ר אמיר שוורץ יועץ תוכן לפורטל בריאות הנפש בישראל 

לדף הקודםלדף הבא
מכון סאלד
אודותינו שירותים למתמודד אינדקס מטפלים מחלות נפש
שאלות נפוצות מידע למשפחות קופות חולים צפיה בסרט "אמא לא משוגעת"
צור קשר תעסוקה בתי חולים רכישת ספרות מקצועית
הרשמה לרשימת תפוצה חוקים ותקנות ביטוח לאומי העשרה והשתלמויות
פורומים מערכות תומכות משרד הבריאות
© כל הזכויות שמורות ל"פורטל בריאות הנפש בישראל" בניית אתרים | אחסון אתרים