אודותינו שאלות נפוצות צור קשר מידע מתקדם לעובדים הרשמה לרשימת תפוצה פורומים קישורים מומלצים
   
מחלות נפש

חיפוש באינדקס המטפלים

לחץ וחרדה


כמחצית מהאנשים הסובלים מדיכאון גם נוטים לחוות חרדה. המאמר בודק כיצד לזהות חרדה ולנהל את שני המצבים  למען הבריאות הנפשית. מאת: מארי Suszynski 
בנוסף לתסמיני ואיפיוני דיכאון (depression) כגון: עצב, חוסר תקווה, ועייפות, אנשים רבים חייבים להתמודד עם מצב נפשי נוסף: החרדה. כמחצית מאנשים הסובלים מדיכאון חווים  חרדה - הפרעה עצבית המתאפיינת על ידי מצב  של אי נוחות מוגזמת, לעתים קרובות עם התקפי פאניקה או התנהגות כפייתית. 
   
אחד מהגורמים לקשר ההדוק בין הדיכאון והחרדה עלול להיות הגורם הביולוגי, אומרת סקוט ביה.
PsyD), פסיכולוגית קלינית במרפאת קליבלנד באוהיו).שכן מסלולים במוח וneurochemicals יכולים להביא למצבים רגשיים שליליים. 
  
גורם נוסף להצטרפות הדיכאון לחרדה, הוא הופעת צורות שונות של חרדה, כגון דאגה כרונית או הפרעת אובססיבית כפייתית, אלה יכולים לגרום לדפוסי כאב, העלולים לעורר דיכאון. 
   
מצב של דיכאון וחרדה מאופיינים במחשבות שליליות מוגזמות,(חשיבת יתר) בין אם הם מתייחסים לאירועים שליליים שקרו או לארועים שצפויים לקרות בעתיד. 
נטייה זו ל"חשיבת יתר" עלולה להוביל לתחושות פחד, ייאוש, וייאוש בעתיד,. "גם שומר אנשים מלהיות יותר בקשר עם הניסיון האמיתי שלהם כאן ועכשיו." אומרת ביה.

ניהול הדיכאון והחרדה 
אם יש לך תסמינים של דיכאון וחרדה, מטפל יכול לעזור לך לברר היכן תחושת החרדה מתחילה ומסתיימת, והיכן מתחיל ומסתיים הדיכאון. כשפונים למטפל לעזרה בדיכאון וחרדה, יתכן מאד שהטיפולים יהיו חופפים. לדוגמא, תרופות מסוימות נגד דיכאון המשמשות לטיפול בהפרעות חרדה, כמו גם בדיכאון. 

גם טיפול נפשי (פסיכותרפיה) יכול לסייע לטיפול בדיכאון ולהקל על החרדה. טיפול נפשי מתייחס לדרך בה אנשים חושבים וכיצד המחשבות שלהם משפיעות על התנהגותם – אומרת מרת ביה. להלן מספר אפשרויות  של טיפול בדיכאון וחרדה: 

• טיפול התנהגותי קוגניטיבי (CBT), אשר בוחן את הקשר בין מחשבות והתנהגויות 
• טיפול בינאישי, המתמקד במערכות יחסים 
• קבלה ומחויבות טיפול (ACT), אשר עושה שימוש במודעות 

אולם יש מספר הבדלים בטיפולים לדיכאון וחרדה, במיוחד ביחס ל"שיעורי הבית"  שאנשים עושים מחוץ לטיפול. מרת ביה מזהה אנשים עם דיכאון לעתים קרובות, כאנשים שהופכים לבלתי פעילים. הם מבקשים לתזמן פעילויות כדי לעזור להם להרים את מצב הרוח. "לעומת זאת, חלק מאנשים עם חרדה עשויים להיות די פעילים" אך מחשבות חרדה עלולות להסיג את פעילותם. אומרת ביה. 
במקרים אלה מטפל יכול לספק הצעות כיצד לטפל בסימפטומים הספציפיים של המטופל. 

האם הדיכאון מוביל לחרדה? 
הקשר בין הדיכאון והחרדה הוא מורכב ולעתים קרובות בעל איפיונים ייחודים לכל אדם. לפעמים התמודדות עם חרדה מנטרלים סימפטומים של דיכאון, ולפעמים הטיפול בדיכאון יקטין את חרדה, עם זאת, יש גם אפשרות שכאשר הדיכאון משתפר, החרדה יכולה להיות ברורה יותר. אומר מארק קטן (PhD, נשיא האיגוד הפסיכואנליטי האמריקאי).
   
ניהול דיכאון הוא חשוב, אך מודעות לתסמיני חרדה עשויים לעודד פניה לטיפול מוקדם וכך למנוע התדרדרות המצב. 
   
כיצד תזהה סימני חרדה, כאשר יש לך דיכאון? 
במצב חרדה הנטייה היא לדאוג מאד עד כדי תחושת מצוקה בחיי היומיום. חרדה עלולה לעורר פחדים לא רציונאליים ולגרום לאנשים להימנע ממקומות שהם חושבים שהם מצבים מסוכנים או חברתיים שבה הם חושבים שהם יישפטו. תסמינים נוספים של חרדה כוללים התקפי פאניקה, סיוטים או פלאשבקים, והתנהגויות כפייתיות. הגוף עלול להגיב פיזית לחרדה על ידי העלאת קצב הלב ולהגדיל את לחץ הדם. 
   
אסטרטגיות סגנון חיים לסיוע בהתמודדות עם דיכאון וחרדה קלים.
לפני שפונים לטיפול עבור דיכאון וחרדה, רצוי לתרגל מספר אסטרטגיות בסיסיות להקלה. מספר רעיונות טובים: פעילות גופנית באופן קבוע, אכילת מזון בריא, שינה טובה, והחלפת מחשבות שליליות בחיוביות. זה גם מועיל לתרגול טכניקות הרפיה, כגון שאיפה ונשיפה לאט, לספור עד 10 או 20 לאט, האזנה למוסיקה מרגיעה, מדיטציה, לעשות יוגה, קבלת עיסוי, מציאת הזדמנויות לצחוק, כתיבה על תחושות החרדה, בילוי עם משפחה וחברים, ושינוי התחזית השלילית, בתחזית חיובית   בגורמים שגורמים לחרדה. 
   
זה עלול לקחת שבועות או חודשים של עבודה עם מטפל ונטילת תרופות, לפני שמזהים שינויים בהרגשה. אך התחייבות לעבודה תאפשר לנהל בהצלחה את תסמיני הדיכאון והחרדה.
    
עדכון האחרון: 15.9.2014 
ערך ותרגם: ד"ר אמיר שוורץ 
סעיף זה נוצר ומיוצר באופן בלעדי על ידי צוות העריכה של EverydayHealth.com. © 2,014 EverydayHealth.com;

מתוך אתר  
everydayhealthלדף הקודםלדף הבא
מכון סאלד
אודותינו שירותים למתמודד אינדקס מטפלים מחלות נפש
שאלות נפוצות מידע למשפחות קופות חולים צפיה בסרט "אמא לא משוגעת"
צור קשר תעסוקה בתי חולים רכישת ספרות מקצועית
הרשמה לרשימת תפוצה חוקים ותקנות ביטוח לאומי העשרה והשתלמויות
פורומים מערכות תומכות משרד הבריאות
© כל הזכויות שמורות ל"פורטל בריאות הנפש בישראל" בניית אתרים | אחסון אתרים