אודותינו שאלות נפוצות צור קשר מידע מתקדם לעובדים הרשמה לרשימת תפוצה פורומים קישורים מומלצים
   
מחלות נפש

חיפוש באינדקס המטפלים
דף הבית>>מידע למשפחות>>מידע והרצאות למשפחות>>תסמינים גופניים של דיכאון

מידע והרצאות למשפחות


הקשר בין  גוף  לנפש מוכר מימים ימימה. אך המאמר הנוכחי מבקש להצביע על הקשר הישיר בין גוף והנפש.
רקע
הקשר בין  גוף  לנפש מוכר מימים ימימה. אך המאמר הנוכחי מבקש להצביע על הקשר הישיר בין גוף והנפש.
למרות שסימני ההיכר של דיכאון הם רגשיים (כמו תחושות של עצבות וחוסר תקווה), סימני ההיכר של הדיכאון יכולים גם להתבטא בתסמינים פיזיים הכוללים בחילות, שלשולים, כאבים, ושינויים במשקל. 
לעתים קרובות  אנשים אינם מודעים לבעיות בריאות אלה, או שאינם פונים לטיפול ראוי, כי הם לא מבינים מה קורה. "אנשים שהופנו אליי על ידי רופא משפחה לאחר שביקשו לטפל בסימפטומים שלהם", אומר רובין הייט, PsyD, פסיכולוג בקליניקה פרטית בווינה, וירג'יניה. 
אל תתעלמו מתסמינים פיזיים אפשריים של דיכאון: כאב, ו\או שינויים אחרים במצב בריאותך עלולים להיות הסימנים הראשונים של דיכאון, מידע מוקדם על הביטויים הפיזיים של הדיכאון עשוי לעזור לקבלת אבחון וטיפול מוקדם. 
  
האם אתם מודעים לסימני אזהרה אלה? 
המשמעות המיידית של סימפטומים פיזיים היא שיתכן שהאדם מתדרדר לדכאון ויש לטפל בכך.
  
בעיות עיכול 
בעיות קיבה נפוצות באנשים הסובלים מדיכאון או חרדה, בעיקר אצל ילדים ומתבגרים. "יש לי המון ילדים  בטיפול עם בעיות בבטן וכאשר אתה מאבחן אותם, אתה מגלה שזה לעתים קרובות קשור לחרדת בית ספר או הקשרים חברתיים שלהם", אומר הייט. למבוגרים הסובלים מדיכאון יכולים להיות גם בעיות עיכול, כגון בחילות ושלשולים. חלק מהפרעות עיכול, כגון: דלקת המעי הגס, או כיבי קרוהן, יתכן ויוחמרו במצב של מתח ודיכאון. 

כאבי ראש 
לכאבי ראש יכולים להיות סיבות רבות, ולפעמים הם עלולים להיות סימנים של דיכאון. כאבי ראש הקשורים לדיכאון הם בדרך כלל כללים ולא ממוקדים. כמו כן, אנשים הסובלים מדיכאון מדווחים על כאבי הראש לעתים קרובות  וקשים יותר בבוקר ובערב. כאבי ראש ומתח סביר, מתרחשים כאשר שרירי הצוואר והקרקפת שלך מתוחים. "כשאנשים בדיכאון, קבוצת שרירים זו עלולה להיות מתוחים – מצב זה יוצר כאבי ראש רבים", אומר הייט. 

בעיות שינה 
בעיות שינה הוא אחד הרמזים לאבחון דיכאון. אנשים הסובלים מדיכאון עלולים לסבול  מקושי להירדם או שהם עלולים להתעורר באמצע הלילה ולא יכולים לחזור לישון. "לכל אחד יש את הלחץ שלו שמונע ממנו לישון עכשיו, אבל אם בעיות שינה נמשכות יותר ממספר שבועות, יש צורך  להתחיל לחשוב האם זה קושי רגשי שיש לטפל." אומר הייט. יחד עם זאת כשליש מאנשים הסובלים מדיכאון ישנים יותר שעות מהרגיל. 

כאבי גב או כאבי שרירים 
כאבי גב או שרירים יכולים להיות סימן פיזי אחר של דיכאון. "יש קשר ישיר  בין רמת ההרגשה הטובה של אנשים הדואגים לעצמם ולדיכאון", "אנשים הסובלים מדיכאון נוטים להתעמל פחות ונוטים להתמקד פחות באכילה בריאה. כשאדם לא מתייחס אל בריאות הגוף שלו הוא עלול לסבול מכאבים פיזיים, בגב בשרירים או במפרקים. "כמו כן, במידה והוא סובל מכאב כרוני, דיכאון עלול להחמיר את הכאב. אומר הייט.
  
תשישות ועייפות 
תשישות ועייפות או חוסר האנרגיה הם מסימני היכר קלאסיים של דיכאון, דיכאון ועייפות נוטים להזין אחד את השני, עד כדי כך שאצל אנשים רבים הסובלים מדיכאון, קשה לזהות מה קדם למה, דיכאון או העייפות שלהם. כשאנשים מתייחסים אל החרדות והדיכאון שלהם, "זה מדהים איך במקרים רבים הם מרגישים בכך, וכמה אנרגיה רבה יש להם" אומר הייט. 

שינוי בתיאבון 
האם אתה אוכל יותר מדי ועולה במשקל? או איבדת עניין באוכל וירידה במשקל? כל שינוי בתיאבון יכול להיות סימן של דיכאון. "לעתים קרובות אנשים משתמשים באוכל כדי להתמודד עם לחץ ורגשות של עצב רגשי", אומר הייט. אם השינוי שלך בתיאבון נמשך יותר מכמה שבועות, שוחח עם הרופא שלך כדי לברר אם זה קשור לדיכאון או בעיה רפואית אחרת - או שניהם. 
          
שינויים במשקל 
תנודות במשקל יכולות להיות קשורות לשינויים בהרגלי האכילה שלכם ורמת פעילות. "לפעמים אנשים עם דיכאון נוטים לישון הרבה - כ 12 שעות ביום - ולכן הם לא פעילים " מכיון שהם אינם פעילים הם עלולים לעלות במשקל." אומר הייט. מצד שני, אם התיאבון שלך השתנה ואתה לא אוכל מספיק, אתה עלול לרדת במשקל. אם יש לך ירידה לא מוסברת במשקל, שוחח עם הרופא שלך הוא יכול לזהות האם זה בגלל דיכאון או מצב בריאותי אחר. 
   
כאבים בחזה 
אם אתה חווה כאבים בחזה, לא לעכב ת הפניה לרופא - לפנות מיד. כאבים בחזה יכולים להיות סימן של התקף לב או מחלת לב חמורה אחרת. עם זאת, כאבים בחזה יכולים להיות קשורים גם למצב הרגשי הרפואי שלך. 
"כאבים בחזה קשורים לעתים קרובות עם התקפי חרדה", אומר הייט. "כאשר אנשים סובלים מהתקף חרדה, הם יכולים לחוות דפיקות לב וקשיי נשימה, בדיוק כמו שהם עלולים ללקות בהתקף לב." אם הרופא שלך מגיע למסקנה שהכאבים בחזה לא מעידים על התקף לב או מחלת לב אחרת, יש לשאול האם זה איננו סימן של דיכאון או חרדה. 

אבחון דכאון
רופאים נוטים לחפש סימפטומים בסיסיים לזהוי דיכאון - עצב, בכי, חוסר אנרגיה או עניין. אך אם מופיעות אחת מהתופעות הפיזיות שתוארו כאן שנמשכות יותר מכמה שבועות, ואינן מזוהות במצב בריאותי אחר, רצוי לשוחח עם הרופא שלך לגבי התסמינים שלך האם מקורם איננו רגשי. אתה אמור להיות מסוגל למצוא הקלה וטיפול בדיכאון שלך עם שילוב של טיפול בדיבור, שינויים באורח חיים, ותרופות.

 תרגם וערך: ד"ר אמיר שוורץ 

מתוך אתר everydayhealth


לדף הקודםלדף הבא
מכון סאלד
אודותינו שירותים למתמודד אינדקס מטפלים מחלות נפש
שאלות נפוצות מידע למשפחות קופות חולים צפיה בסרט "אמא לא משוגעת"
צור קשר תעסוקה בתי חולים רכישת ספרות מקצועית
הרשמה לרשימת תפוצה חוקים ותקנות ביטוח לאומי העשרה והשתלמויות
פורומים מערכות תומכות משרד הבריאות
© כל הזכויות שמורות ל"פורטל בריאות הנפש בישראל" בניית אתרים | אחסון אתרים