אודותינו שאלות נפוצות צור קשר מידע מתקדם לעובדים הרשמה לרשימת תפוצה פורומים קישורים מומלצים
   
מחלות נפש

חיפוש באינדקס המטפלים

מחקרים


המחקר הנוכחי מציע ניתוח של שלב המעבר מתקופת האשפוז הפסיכיאטרי חזרה אל הקהילה ובחינה מחודשת של שלב זה באמצעות המתודה האיכותנית ודרך ניתוח נרטיבי של סיפוריהם של אנשים עם סכיזופרניה שחוו וחווים עדיין את תהליכי השיקום וההחלמה.
גוני לרר, MA, אוניברסיטת בר אילן     

ד"ר אילנית חסון- אוחיון, מנחה, אוניברסיטת בר אילן
ד"ר רבקה תובל-משיח, מנחה יועצת, אוניברסיטת בר-אילן
המחלקה לפסיכולוגיה, הפקולטה למדעי החברה, אוניברסיטת בר אילן רמת גן 
המחקר מתקיים במסגרת אוניברסיטת בר-אילן
בשיתוף מעון יום בבית החולים "אברבנאל", עמותת "אנוש" ועמותת "ידיד נפש" 

שיטת המחקר
במחקר השתתפו 15 מרואיינים שאושפזו במחלקה פסיכיאטרית לפחות פעם אחת לפני למעלה משנה ואובחנו בסכיזופרניה (12 גברים, 3 נשים, ממוצע גיל- 45). שמונה מתוכם רואיינו במסגרת מעון היום בבית החולים "אברבנאל" ושבעה גויסו דרך עמותות "אנוש" ו"ידיד נפש". במחקר נעשה שימוש בראיון החצי מובנה על סמך ראיון ה- IPII- Indiana Psychiatric Illness Interview (Lysaker, Clements, Plascak-Hallberg, Knispscheer & Wright, 2002). המרואיינים נתבקשו לספר את סיפור חייהם ובהמשך נשאלו שאלות ספציפיות הנוגעות לחיים עם מחלת נפש ולתהליך השיקום, כמו- "מה עזר לך בתקופה שלאחר האשפוז?" הראיונות הוקלטו ותומללו במלואם ונותחו לפי הגישה הנרטיבית תוך שימוש בניתוח תוכן קטגוריאלי וניתוח צורני הוליסטי (ליבליך, תובל-משיח וזילבר, 2010). 

ממצאים
ניתוח תוכן קטגוריאלי העלה 9 תמות משמעותיות הנוגעות לתהליך השיקום. 7 התמות הראשונות מציגות כל אחת נושא שנע בין קטבים של כוח וחולשה, כמו עצמאות לעומת תלות או תמיכה משפחתית לעומת מעורבות משפחתית פוגענית. 2 התמות האחרונות, העוסקות בתפיסת המחלה ובתהליך ההחלמה קיבלו ביטוי שונה באופן משמעותי בין המרואיינים ממעון היום, לעומת המרואיינים מהעמותות בקהילה. לסיום, מבנה הנרטיבים של המרואיינים יוצגו בצורה גרפית על ידי המודל המבני של גרגן וגרגן (Gergen & Gergen, 1988), תוך השוואה נוספת בין שתי הקבוצות. 

מסקנות
תוצאות המחקר נידונו בהקשר למודל פגיעות לחץ ולתיאוריה התייחסותית- אנליטית של מעבר בין מצבי עצמי. ההבדלים בין קבוצות המחקר מעידים על שינוי המתרחש לאורך הזמן ועם התקדמות השיקום. מומלץ כי מחקרים עתידיים ימשיכו להעמיק בחוויה האישית של המשתקמים ובצרכיהם לאורך שלבי השיקום השונים. התנועה בין פגיעות לחוזקה שמציגות התמות יכולה להוות בסיס תיאורטי משמעותי לפיתוח תוכניות שיקום.

"הקרב הוא על זה שהמחלה לא תשלוט בך, אלא אתה בה. זה קרב! זו מלחמה ואתה חייב לנצח בה!"
(שי, שם בדוי)

מקורות
ליבליך, ע., תובל-משיח, ר. וזילבר, ת.  (2010). בין השלם לחלקיו ובין תוכן לצורה. בתוך ל. קסן ומ. קרומר-נבו (עורכות), שיטות לניתוח נתונים איכותניים. באר-שבע: אוניברסיטת בן גוריון.

Gergen K. J. & Gergen M. M. (1988). Narrative and the self as relationship experimental social psychology (vol. 21) (pp. 309-320). San Diego: Academic Press.

Lysaker, P. H., Clements, C. A., Plascak-Hallberg, C. D., Knispscheer S. J., &
Wright, D. E. (2002). Insight and personal narratives of illness in schizophrenia. Psychiatry: Interpersonal and Biological processes, 65, 3, 197-206.


פרטי הכותבים הנוספים (לפי הפירוט: שם, תפקיד, מקום עבודה וכתובת דואר אלקטרוני)
ד"ר אילנית חסון- אוחיון, מנחה, אוניברסיטת בר-אילן, hasoni@mail.biu.ac.il
ד"ר רבקה תובל-משיח, מנחה, אוניברסיטת בר-אילן, tuvalmr@gmail.com
לדף הקודםלדף הבא
מכון סאלד
אודותינו שירותים למתמודד אינדקס מטפלים מחלות נפש
שאלות נפוצות מידע למשפחות קופות חולים צפיה בסרט "אמא לא משוגעת"
צור קשר תעסוקה בתי חולים רכישת ספרות מקצועית
הרשמה לרשימת תפוצה חוקים ותקנות ביטוח לאומי העשרה והשתלמויות
פורומים מערכות תומכות משרד הבריאות
© כל הזכויות שמורות ל"פורטל בריאות הנפש בישראל" בניית אתרים | אחסון אתרים