אודותינו שאלות נפוצות צור קשר מידע מתקדם לעובדים הרשמה לרשימת תפוצה פורומים קישורים מומלצים
   
מחלות נפש

חיפוש באינדקס המטפלים
דף הבית>>לימודים העשרה והשתלמויות>>מאמרים מקצועיים>>מחקרים>>חקירת תהליך החשיפה העצמית של מחלת הסכיזופרניה

מחקרים


דילמה מרכזית שעומדת בפני אנשים המתמודדים עם מחלה רוויה בסטיגמה כמו סכיזופרניה היא האם לחלוק זאת עם אחרים? מצד אחד, ישנו סיכון להיות מושא לתיוג לסטריאוטיפים שליליים, ומצד שני ישנו הרצון העז לחשיפה עצמית ולשיתוף. עדי נעמן
פרופ' דיויד רועה 
דר' אורית קרניאלי מילר 
החוג לבריאות נפש קהילתית, אוניברסיטת חיפה 
החוג לחינוך רפואי, אוניברסיטת תל אביב, תל אביב

מטרת המחקר:
מטרת המחקר הנוכחי הייתה לקדם את ההבנה אודות תופעת החשיפה העצמית בקרב מתמודדים עם מחלת הסכיזופרניה מנקודת מבטם האישית. המחקר התבקש לענות על השאלות הבאות: (1) כיצד תופסים וחווים מתמודדים עם מחלת הסכיזופרניה תהליכים שונים של חשיפה עצמית? (2) מהי מערכת השיקולים המאפיינת את המתמודדים עם מחלת הסכיזופרניה בהקשר של חשיפה עצמית מול אנשים שונים (3) מהן ההשלכות של חשיפת מחלת הסכיזופרניה?
 
כדי לענות על שאלות אלו עשינו מחקר איכותני המתבסס על הפרדיגמה הפנומנולוגית. משתתפי המחקר היו  13 מרואיינים מעל גיל 18 המתמודדים עם סכיזופרניה. המרואיינים גויסו למחקר בשיטת דגימה מכוונת בשילוב עם שיטת "כדור השלג" השאלות במדריך הריאיון היו ברובן שאלות פתוחות. יחד עם זאת, הופיעו לעיתים שאלות סגורות וממוקדות ששימשו הקדמה לשאלות הפתוחות. הראיונות עצמם נותחו באמצעות שימוש במסורת הניתוח הנושאי (שקדי, 2003). 

ממצאים:
ממצאי המחקר הצביעו על שני מצבים מרכזיים: חשיפה מאולצת וחשיפה מבחירה. חשיפה מאולצת הנה חשיפה שלא התקיימה מבחירה; מצבים בהם המתמודדים לא תכננו להיחשף והחשיפה נכפתה עליהם בשל נסיבות שקשורות למחלתם. לעומתה חשיפה מבחירה מוצגת כאסטרטגיה ממושכת הכוללת מערכת שיקולים של בעד ונגד החשיפה. ממצאי המחקר הנוכחי הדגימו שש דרכים שונות של אקט החשיפה הקשורות לאופן ההצגה, בחירת העיתוי, התוכן, רמת הפירוט ומושא החשיפה ובנוסף הוצגו ההשלכות של חשיפה עצמית.

מסקנות:
ממצאי המחקר שופכים אור אודות תופעת החשיפה המאולצת כמו גם על תהליך ההחלטה ביחס לבחירה אם להסתיר או לחשוף את ההתמודדות עם המחלה. בנוסף, הממצאים מרחיבים את הידע בנוגע להשלכות החיוביות והשליליות של חשיפה עצמית. חשוב שמטפלים ואנשי שיקום יכירו את תהליך החשיפה העצמית  כדי שיוכלו לסייע לאדם להתמודד עם מורכבותה. נראה שיש לבחון במחקרים עתידיים את פעולת החשיפה והשפעותיה על הסביבה, במטרה לבדוק האם ישנה אסטרטגיית חשיפה אשר בכוחה להוביל להשלכות חיוביות יותר, מאשר אלו שנמצאו במחקר הנוכחי.

מקורות
שקדי, א' (2003). מילים המנסות לגעת: מחקר איכותני - תאוריה ויישום. תל אביב: רמות אוניברסיטת תל אביב.

לצפיה במצגת הקלק כאן 


לדף הקודםלדף הבא
מכון סאלד
אודותינו שירותים למתמודד אינדקס מטפלים מחלות נפש
שאלות נפוצות מידע למשפחות קופות חולים צפיה בסרט "אמא לא משוגעת"
צור קשר תעסוקה בתי חולים רכישת ספרות מקצועית
הרשמה לרשימת תפוצה חוקים ותקנות ביטוח לאומי העשרה והשתלמויות
פורומים מערכות תומכות משרד הבריאות
© כל הזכויות שמורות ל"פורטל בריאות הנפש בישראל" בניית אתרים | אחסון אתרים