אודותינו שאלות נפוצות צור קשר מידע מתקדם לעובדים הרשמה לרשימת תפוצה פורומים קישורים מומלצים
   
מחלות נפש

חיפוש באינדקס המטפלים

לחץ וחרדה


מחקר חדש מצא ראיות ברורות ביותר ותמיכה בתאוריה ארוכת שנים לקשר אפשרי בין דיכאון ודמנסיה. נכתב על ידי Elizabeth Shimer Bowers, נסקר ונערך רפואית על ידי Pat F.Bass, ||| MD, MPH 


דוד ברטון / Corbis טוען  כי טיפול בדיכאון בשלב מוקדם עשוי להפחית את הסיכון לדמנסיה במועד מאוחר יותר.

צעדים חשובים למניעת דמנסיה הם: טיפול בדיכאון, אכילה בריאה, ופעילות גופנית.

חוקרים רבים שיערו  שכשאנשים מזדקנים, דיכאון מצטבר עלול  לגרום לדמנסיה שתופיע מאוחר יותר. כעת, המחקר החדש מגלה כי דיכאון  אכן עלול להיות גורם סיכון.

"במחקר זה בקשנו לברר אם דיכאון הוא באמת סימן מוקדם של המחלה ומנבא דמנסיה, זו הייתה השאלה במשך כל המחקר. אנחנו יודעים שהתפתחות דמנציה נמשכת לפעמים שנים, ולפעמים שינויים קלים בהתנהגות יכולים לנבא מחלה מאוחר יותר כך שאלו סימנים מוקדמים למפרע."
אומר רוברט ס 'וילסון,
PhD, חוקר ראשי במחקר ופרופ' לנוירופסיכולוגיה באוניברסיטת Rush בשיקגו.

לצורך המחקר, שפורסם בכתב העת Neurology ביולי 2014, וילסון וחבריו צפו ביותר מ 1,700 אנשים מבוגרים שלא סבלו מדמנסיה או דיכאון. חשפו את האנשים שבקבוצות הביקורת  והניסוי בתחום הדמנסיה פעם בשנה במשך שמונה שנים, כ"כ הם בדקו גם דו"חות נתיחה שלאחר המוות ממי שנפטר במהלך המחקר, כאשר החוקרים חיפשו סימנים של דימנסיה וירידה קוגניטיבית. אומר וילסון.

במהלך תקופת המחקר,% 52 מהמשתתפים פיתחו ליקוי קוגנטיבי מתון, % 18 פיתחו דמנסיה. אצל מי שפיתח דמנסיה הייתה רמה גבוהה יותר של תסמיני דיכאון לפני הדמנסיה מאשר של אחרים.

תאוריות על הקשר בין דמנסיה ודכאון

מדענים עדיין לומדים וחוקרים את הקשר בין דיכאון לדמנסיה. מחקרו של וילסון  מבוסס על מחקרים קודמים המראים קשר בין שתי המחלות. על פי פרסומי איגוד האלצהיימר, ל % 40 מאנשים הסובלים ממחלת אלצהיימר סובלים גם מדיכאון, אך המומחים לא חשפו עדיין את הגורמים לכך שהדיכאון והדמנסיה יופיעו בו זמנית.

עם זאת, מספר תאוריות ממשיכות להציג את הקשר בין שתי המחלות:

"באחת התאוריות הקושרת  בין הדיכאון ודמנסיה הטענה היא  שהדיכאון הוא סימן מוקדם או סימפטום של דמנסיה", "בתאוריה זו, החוקרים סוברים כי יתכן והדמנסיה היא הגורמת לדיכאון." אומר אשלי גורמן, PhD, נוירופסיכולוג קליני עם קבוצת מוריס הפסיכולוגית בParsippany, ניו ג'רזי.

תאוריה אחרת הגורסת שהדיכאון עלול לפגוע במישרין במוח, ופגיעה זו היא שמובילה לדמנסיה. "במילים פשוטות, לחץ כרוני ו / או דיכאון עלול לגרום לשחרור של  הורמון קורטיזול, ולאורך זמן, הורמון זה  עלול  לפגוע במוח"  אומר גורמן

תאוריה שלישית מצביעה על צמצום נפח המוח. "דיכאון יכול לשנות את נפח המוח, אשר גורם להופעה מוגברת  של תסמינים מוקדמים לדמנסיה " אומרת פול שולץ, MD, פרופסור לנוירולוגיה באוניברסיטת בית הספר לרפואת טקסס ביוסטון.

טיפול בדיכאון לפני דמנציה

"אחת ההשלכות המעשיות החשובות  של המחקר שלנו היא: שעל אנשים המזהים סימפטומים של דיכאון לפנות מיד לטיפול גם אם הסימפטומים שלהם אינם גורמים נזק מיידי", אומר וילסון.

סימפטומים של דיכאון יכולים לכלול בעיות בזיכרון, ריכוז, וקבלת החלטות. הטיפול בדיכאון עשוי לכלול תרופות או טיפול התנהגותי. כשמטרת הטיפול היא לקצר את תקופת הדיכאון בתקווה להקטין את הסיכון לדמנסיה. אומר ד"ר שולץ  

על פי האגודה האמריקנית לאלצהיימר, כשהדיכאון משתפר בעקבות  טיפול, גם סימפטומים של בעיות זיכרון נעלמים, ואם בכל זאת ממשיכים להופיע תסמיני זיכרון, כמו שכחה יש לפנות לרופא. מומלץ לפנות לנוירופסיכולוג, שביכולתו  לזהות סימנים של דימנסיה.

הרגלי חיים בריאים חשובים כאשר מדובר במניעת נזקי  דיכאון ודמנציה. "אין תחליף לפעילות גופנית מדי יום ותזונה נכונה", אומרת לורה Boxley, PhD, פרופסור לפסיכיאטריה באוניברסיטת אוהיו בקולומבוס.

"מחקרים שנעשו לאחרונה מצאו שפעילות גופנית סדירה מקטינה את הסיכון לדמנסיה. פעילות גופנית היא גם טיפול נהדר לדיכאון. בין אם מדובר בריצה, הליכה, שחייה, או גינון, מומלץ לעשות לפחות 30 דקות של פעילות גופנית מתונה חמישה ימים בשבוע ", היא אומרת.

גורמן מסכים, ומוסיף שיש צורך בחיי חברה פעילים ולהשתתף בפעילויות נפשיות מאתגרות ומרתקות  שהם קריטיים במצב זה.

"כל דבר שטוב ללב הוא טוב למוח" היא אומרת.

 תרגם וערך : ד"ר אמיר שוורץ 

 פורסם לראשונה באתר   
http://www.everydayhealth.com 
לדף הקודםלדף הבא
מכון סאלד
אודותינו שירותים למתמודד אינדקס מטפלים מחלות נפש
שאלות נפוצות מידע למשפחות קופות חולים צפיה בסרט "אמא לא משוגעת"
צור קשר תעסוקה בתי חולים רכישת ספרות מקצועית
הרשמה לרשימת תפוצה חוקים ותקנות ביטוח לאומי העשרה והשתלמויות
פורומים מערכות תומכות משרד הבריאות
© כל הזכויות שמורות ל"פורטל בריאות הנפש בישראל" בניית אתרים | אחסון אתרים