אודותינו שאלות נפוצות צור קשר מידע מתקדם לעובדים הרשמה לרשימת תפוצה פורומים קישורים מומלצים
   
מחלות נפש
חיפוש באינדקס המטפלים

תעסוקה


תוכנית מעברים הינה תכנית ייחודית הפועלת במרכז להכשרה ושיקום מקצועי שליד בי"ח לוינשטיין ברעננה, בשיתוף עם המוסד לביטוח לאומי ומשרד הבריאות. התוכנית הוקמה כמענה לצרכיה הייחודיים של אוכלוסיית המתמודדים בעלי פוטנציאל אינטלקטואלי גבוה, אך עם יכולת תפקודית שאינה עולה בקנה אחד עם הפוטנציאל הגבוה. 


את התוכנית מפעיל צוות רב מקצועי הכולל: מרכזת התוכנית-עו"ס שיקומית, עו"ס שיקומית לליווי פרטני, מורות לחינוך מיוחד, מנחת פסיכודרמה, עובדות השמה, פסיכולוגיות תעסוקתיות ופסיכיאטר-כיועץ ומדריך. 

צוות "מעברים" מלווה את הלומד באופן אינטנסיבי לכל אורך תהליך השיקום התעסוקתי: באבחון והייעוץ התעסוקתי,  בלימודי המקצוע ובשילוב בשוק העבודה. 

צוות זה מלווה את המתמודד ומתאים תוכנית שיקום עבור כל לומד, תוך שימת דגש על שותפות מלאה של המתמודד בתהליך. 

התוכנית מדגישה ומעצימה את החלקים המתפקדים והשמורים של המתמודדים ומסייעת להם לשלוט ולהפחית את קשייהם התפקודיים. המתמודד החש כי הוא מרחיב את האפשרויות התעסוקתיות שלו מגלה את הפוטנציאל הטמון בו ומביא לידי ביטוי את שאיפותיו. 

לתכנית מתאימים מועמדים עם מגבלה נפשית, 40% נכות לפחות, בעלי פוטנציאל גבוה ללימודים, הזקוקים להכנה/ליווי ולתמיכה מוגברת במהלך הלימודים ובשלב היציאה לעבודה בשוק הפתוח. 

בשלבי המיון לתוכנית מושם דגש על מס' משתנים: רמת המוטיבציה של המתמודד, יציבות נפשית, יכולת השתלבות בעבודה בשוק החופשי וניסיון קודם במסגרת תעסוקה כלשהיא. כמו כן ישנה חשיבות לכך שהמתמודד ילווה ע"י גורם טיפול מקצועי מחוץ למרכז.

התוכנית נחלקת ל- 3 שלבים עיקריים:

 שלב המכינה: 

מכינה טרום שיקומית שמטרתה לבנות בסיס ללימודים/עבודה. 

המכינה נמשכת כ- 3 חודשים ובמסגרתה הלומדים מחזקים את הרגלי הלמידה והעבודה, עמידה בלו"ז, התמדה, שיפור מיומנויות חשיבה, קשב וריכוז, פיתוח מיומנויות למידה – הבנת הנקרא, חשבון, הכרת המחשב, כישורי-חיים, יחסים בינאישיים וכו'. 

חשוב לציין כי במהלך המכינה משולב תהליך האבחון והייעוץ תעסוקתי. בתקופת הלימודים במכינה נערכת הכנה לאבחון מבחינה לימודית ורגשית. בתחום הרגשי הליווי הינו אינדיווידואלי ומטרתו לתמוך בלומד במצבי לחץ (כגון: האבחון) וללמוד לשלוט ברמת המצוקה הרגשית. כמו כן ניתנת משמעות גדולה לתמיכת העמיתים זה בזה. בנוסף כל לומד משתתף בקבוצות טיפוליות העוסקות במגוון תכני השיקום: התמודדות עם המגבלה, סטיגמה, השתלבות במסגרת, יחסים בינאישיים וכד'. 

המכינה פועלת 5 ימים בשבוע, בין השעות 8.00-14.00.

שלב לימודי המקצוע: 

חלק מלומדי תוכנית "מעברים" משתלבים באחד ממגוון הקורסים המקצועיים הנלמדים במרכז. 

במהלך הלימודים צוות "מעברים" ממשיך להיות שותף  בליווי ובתמיכה של הלומד ומייעץ לצוות המורים עפ"י הצורך. במידה והלומד חש מצוקה וירידה במצבו הנפשי, הוא יכול לבחור לחזור באופן זמני למכינת "מעברים" לצורך איזון והתארגנות מחודשת, ולשוב לקורס המקצועי. 

בתקופת לימודי המקצוע כמו גם בתקופת המכינה, מוערכת התאמתו של הלומד לעבודה בשוק החופשי בפרמטרים של – התאמה למקצוע, תפקוד ומצב הרמיסיה, ובהתייחס לפרוגנוזה לשינוי. 

שלב ההשמה בעבודה: 

שלב זה מתחיל תוך כדי לימודי המקצוע. בתקופת הלימודים עובדי ההשמה נפגשים עם הלומד ומלווים אותו באופן פרטני. עם סיום לימודיו מסייעים לו במציאת מקום עבודה וממשיכים ללוותו בעת העבודה. 

המרכז להכשרה ושיקום מקצועי, ליד בי"ח לוינשטיין 

המרכז  הוקם בשנת 1981 ביוזמת משרד העבודה והרווחה, המוסד לבטוח לאומי, שירותי בריאות כללית והודות לתרומת קרן גולדשטיין-גורן. 

הכשרה ושיקום מקצועי הינם תהליכים שמטרתם לאפשר לאנשים עם מגבלה לשפר ולפתח את תפקודם בעולם העבודה ולהשתלב בו. 

מטרת המרכז: לאפשר שיקום מקצועי לאנשים עם מגבלות שונות, זכאי הביטוח הלאומי/משרד הביטחון בעלי מינימום 20% נכות. במרכז קיים מגוון רחב של קורסים מקצועיים המאפשרים מתן הזדמנויות מגוונות, על-מנת שישתלבו כעובדים בעולם  העבודה הפתוח.  

לפרטים נוספים

טל.09-7705700

mercaz@meshi.org.il

רח' אחוזה 278, רעננה

אתרנו באינטרנט- www.meshi.org.il

 

לדף הקודם
מכון סאלד
אודותינו שירותים למתמודד אינדקס מטפלים מחלות נפש
שאלות נפוצות מידע למשפחות קופות חולים צפיה בסרט "אמא לא משוגעת"
צור קשר תעסוקה בתי חולים רכישת ספרות מקצועית
הרשמה לרשימת תפוצה חוקים ותקנות ביטוח לאומי העשרה והשתלמויות
פורומים מערכות תומכות משרד הבריאות
© כל הזכויות שמורות ל"פורטל בריאות הנפש בישראל" בניית אתרים | אחסון אתרים