אודותינו שאלות נפוצות צור קשר מידע מתקדם לעובדים הרשמה לרשימת תפוצה פורומים קישורים מומלצים
   
מחלות נפש

חיפוש באינדקס המטפלים
דף הבית>>לימודים העשרה והשתלמויות>>מאמרים מקצועיים>>שיטות טיפול>>צמחי מרפא אדפטוגנים: מפגש בין מסורת ומדע

שיטות טיפול


מעניין לקרוא ולחקור על הטיפול בבריאות הנפש לאורך ההיסטוריה ולפגוש צמחים רבים, שעם חלקם יש לנו יחסים מצוינים, כחברה עד היום (כישות), ועם חלקם הזמן שיבש את הקשר הטוב, והם הפכו לפחות רלוונטיים בעיני חלק מהרפואיים או המטפלים, חלק מהם אפילו הפכו ללא חוקיים (קנביס). מאת: אסף קורן MIHA, ND
צמחי מרפא היו ועודם הבסיס לרפואה ,גם לזו כפי שאנחנו פוגשים אותה היום.
מעניין לקרוא ולחקור על הטיפול בבריאות הנפש לאורך ההיסטוריה ולפגוש צמחים רבים, שעם חלקם יש לנו יחסים מצוינים, כחברה עד היום (כישות), ועם חלקם הזמן שיבש את הקשר הטוב, והם הפכו לפחות רלוונטיים בעיני חלק מהרפואיים או המטפלים, חלק מהם אפילו הפכו ללא חוקיים (קנביס). על אלה ועוד נדון בסדרת המאמרים הקרובה.

הקבוצה הראשונה שבחרתי לכתוב עליה, קבוצת צמחי מרפא הנקראים "צמחים אדפטוגנים". זוהי קבוצת פעילות  שקיבלה את ההכרה המדעית שלה ואת שמה לפני מעט שנים יחסית, וכשמם כך הפעילות הרפואית של הצמחים הללו. לאפשר התמודדות טובה יותר, ובעיקר הסתגלות טובה יותר. פיזיולוגית, וכתוצאה מכך,גם נפשית.

את הצמחים השייכים לקבוצה הזו אני מקפיד להכניס לטיפול כמעט תמיד. מדובר על תחום פעילות רחב ובלתי רעיל לחלוטין. היעילות של הצמחים הללו ייחודית והם פועלים על מגוון גדול של מערכות בגוף האדם.
השפעה אדפטוגנית מאגדת בתוכה מכלול עשיר של חומרים פעילים, טעמים ותכונות רפואיות, הפועלים כמעט על כל מערכת אפשרית בגוף האדם. כל זאת במגמה כללית של חיזוק, בנייה והתחדשות. 
המושג אדפטוגן הוגדר לראשונה בשנות ה-40, כאמצעי בעל פעולה בלתי ספציפית בהגברת תנגודת של אורגניזם כנגד השפעות של סטרס.  חשוב לציין כאן שוב, מדובר בקבוצת צמחי מרפא שבניגוד לקבוצות רבות שהוגדרו מסורתית בצורה מאוד ברורה, כאן, ההגדרה היא מדעית גרידא.

בשנות ה-60, הגדיר פרופ' ישראל ברקמן  שהיטיב לחקור את ההשפעה של ג'ינסנג סיבירי (Eleutherococcus senticosus), כנגד ההשפעות המזיקות של סטרס, מספר כללי בסיס המחויבים להתקיים על מנת שצמח או חומר כלשהו יוגדר כאדפטוגן, ואלו הם:

היעדר רעילות. צמחי אדפטוגנים אינם מזיקים וקשה לחשוב על אפשרות בה הם יעשו נזק כלשהו
        או יגרנו לתופעות לוואי.
פעילות בלתי ספציפית המגבירה את יכולת ההתנגדות של האורגניזם, המתקיימת על ידי השפעה כימית,
        ביולוגית ופיזיולוגית.
איזון וויסות: ההשפעה של אדפטוגן אמורה להיות השפעה מאזנת ומווסתת והיא חלה על איברים
        ומערכות שונות באורגניזם.

חמשת התכונות העיקריות של צמחים אדפטוגנים הם:
1. תמיכה בתפקוד בלוטת האדרנל על מנת להתמודד עם ההשפעה השלילית של סטרס.
2. שיפור ניצולת החמצן ויצירת האנרגיה בתאי הגוף.
3. תמיכה בתהליכי פירוק והפרשה של חומרים מטאבוליים רעילים.
4. האצה של תהליכים אנאבוליים בגוף (כמו למשל בניית מסת עצם / שריר).
5. הסדרה וויסות של מקצבים ביולוגיים בגוף (זרימת דם, עיכול, פעילות חיסונית וכו').
לכל צמח המוגדר כאדפטוגן ישנן תכונות רפואיות נוספות ומשתנות. חלקן מרגיעות (withania somnifera)   חלקן ממריצות Panax ginseng) )  הורדת כולסטרול וטריגליצרידים ( Sshchisanda (chinesis , איזון הורמונאלי Panax quinqifolius , ועוד.

אז מה הן ההתוויות הרפואיות לצמחי מרפא אדפטוגנים?
עומס מנטאלי ונפשי ,דיכאון,עייפות כרונית, חולשה חיסונית כרונית או דלקות כרוניות שונות. ,תמיכה בעת תקופות לחץ ודחק, המובילות לירידה בתפקוד הכללי,תת פעילות של בלוטת התריס.,תהליכי עיכול וספיגה לקויים במערכת העיכול ,גיל המעבר, תמיכה בחולים עם מחלות כרוניות : מחלות לב וכלי דם, סוכרת, COPD,כחלק מהטיפול וההתמודדות עם מחלת הסרטן,סיוע להחלמה לאחר מחלות ממושכות, ADD,ADHD 

צמחים אדפטוגנים, ניתנים,כראוי לטיפול בצמחי מרפא כחלק מפורמולציה אישית שנבחרת באופן אישי לכל מטופל ומייושמת בצורה מעט שונה בין אחד לשני.
השילוב של צמחים אדפטוגנים יהיה לרוב עם צמחים נוספים שיסייעו באיזון המצב הנתון. צמחים מרגיעים לחרדה, משפרי מצב רוח לדיכאון, מחזקים לתשישות, ועוד ככל שהסימפטומים ידרשו זאת.
הכמות, גם היא, נתונה לשינויים ותמדד על פי משקל, גיל, אופי הלקיחה, והיחס של הצמח בפורמולה.
על קבוצות צמחי מרפא נוספים נדבר במאמר הבא.

אסף קורן, נטורופת והרבליסט קליני, עומד בראש היחידה לרפואה משלימה במכללת ספיר, מנכ"ל העמותה הישראלית לצמחי מרפא, מרצה  לרפואת צמחים במכללת רידמן לרפואה אינטגרטיבית.

asafherbs@gmail.com

052-4874204

08-6803261


לדף הקודםלדף הבא
מכון סאלד
אודותינו שירותים למתמודד אינדקס מטפלים מחלות נפש
שאלות נפוצות מידע למשפחות קופות חולים צפיה בסרט "אמא לא משוגעת"
צור קשר תעסוקה בתי חולים רכישת ספרות מקצועית
הרשמה לרשימת תפוצה חוקים ותקנות ביטוח לאומי העשרה והשתלמויות
פורומים מערכות תומכות משרד הבריאות
© כל הזכויות שמורות ל"פורטל בריאות הנפש בישראל" בניית אתרים | אחסון אתרים