אודותינו שאלות נפוצות צור קשר מידע מתקדם לעובדים הרשמה לרשימת תפוצה פורומים קישורים מומלצים
   
מחלות נפש
חיפוש באינדקס המטפלים
דף הבית>>תעסוקה>>תעסוקה נתמכת>>ייעוץ תעסוקתי למתמודדים

תעסוקה נתמכת


ייעוץ תעסוקתי הוא תהליך בו מקדמים את האדם לקראת עבודה מתאימה או לקראת תחום לימודים רלבנטי.  ד"ר ענת רפופורט-פסיכולוגית תעסוקתית מומחית    
ראשית, אסביר מהו ייעוץ תעסוקתי ובהמשך אפרט כיצד ניתן לסייע למתמודדים באמצעות ייעוץ ממין זה.
ייעוץ תעסוקתי הוא תהליך בו מקדמים את האדם לקראת עבודה מתאימה או לקראת תחום לימודים רלבנטי. 

כיצד זה מתבצע?
ישנם 3 תחומים מרכזיים אותם צריך הפסיכולוג התעסוקתי לאבחן אצל הפונה:

1. כישורים – חשוב לאבחן מהם נקודות החוזק של הפונה: באלו תחומים הוא מוכשר במיוחד ובמה פחות מוכשר? בירור שכזה ניתן לבצע דרך שיחות וגם דרך מבחנים
המבחנים בודקים מגוון כישורים: יכולת מילולית, יכולת חשבונית, ידע כללי ועוד. כדי לבדוק כישורים בעזרת מבחנים יש צורך בהשקעת מאמץ מצד הפונה. אם הפונה מצוי עמוק בתוך משבר נפשי, סביר שתוצאות המבחנים יהיו מוטות כלפי מטה, עקב בלבול, קשיי ריכוז, אי שקט או לחץ. במקרה כזה ניתן לדחות את המבחנים ליום אחר, או להסתפק בהעברת מבחן אחד או שניים בלבד.

2. נטיות – חשוב לבדוק מהם תחומי העניין של הפונה. מה מדבר אליו או אליה? מה מסקרן אותו/אותה? ישנם שאלונים ספציפיים הבודקים העדפות אלו. שאלונים אלו ניתן למלא בבית, ללא לחץ זמן, גם במצב משברי. (מדובר בשאלונים קצרים יחסית).

3. אופי וערכים – מיהו הפונה כאדם? מה חשוב לו או לה? בדיקה זו מתבצעת הן על ידי הכרות של הפסיכולוגית התעסוקתית את הפונה והן על ידי שאלוני ערכים ומבחני אישיות. ניתן לעשות שימוש בכל הכלים או רק בחלקם, בהתאם למצב הנפשי ולרמת הפונה.

לאחר שהפסיכולוגית התעסוקתית מכירה את הפונה מבחינת 3 התחומים המוצגים לעיל, ניתן לחשוב אלו מקצועות מתאימים לפונה ויענו על צרכיו. בחשיבה על המקצוע המתאים לוקחים בחשבון גם את כוחות הפונה בשלב זה של חייו. ניתן לתכנן מסלול קריירה שיתאים לפונה בטווח הקצר ומסלול אחר, שיתאים לו בטווח הארוך, בו ייתכן שיהיו לפונה יותר כוחות. כמו כן, ניתן להציע ליווי והתאמה בזמן כניסה לתפקיד, תוך כדי העבודה. ישנם כיום בישראל מסגרות רבות העוסקות בהתאמת המתמודד לעבודה תוך כדי ליווי צמוד ומעקב.

מקרה לדוגמא (הפרטים המזהים הושמטו- לצורך מניעת זיהוי ושמירת על פרטיות הפונה):
צעירה כבת 30 , בת לזוג הורים מצליחנים, שאפתניים וביקורתיים, פנתה אליי לייעוץ, כאשר היא נתונה במשבר נפשי דכאוני עמוק, ונמצאת בטיפול פסיכיאטרי. היא החלה לימודי הנדסה באוניברסיטה, אך לא צלחה אותם. למרבית האכזבה של הוריה היא לא יכולה הייתה אפילו לעבור את המבחנים של סמסטר א, לכן  נשרה מן האוניברסיטה.
במהלך הייעוץ לא נעשתה בדיקה של כישורי הצעירה, מאחר והייתה נתונה במשבר חריף שפגע ביכולתה להתרכז. עם זאת, היה בידי הפסיכולוגית אומדן לכישוריה, כיוון שהפונה היתה בעלת פסיכומטרי גבוה. 
מבחינת נטיות, הסתבר שהפונה נוטה לתחומים הבאים: תרבות, מדע וטכנולוגיה. העניין בתרבות בא לידי ביטוי בהנאה מלימוד תחומים הקשורים דווקא במדעי הרוח, כגון הסטוריה ושפות. (צרפתית, אנגלית, פורטוגזית ועוד).
מבחינת אופי וערכים, הצעירה היא צעירה עדינה, רגישה ושברירית. למרות זאת, היא הכריחה את עצמה לשרת בצבא וסיימה שירות צבאי מלא כפקידה. הדבר הוכיח כי היא יודעת לגייס כוחות על מנת לעמוד במטרות שהיא מציבה לעצמה. יחד עם זאת, ניכר כי כיום הצעירה סובלת מדימוי עצמי נמוך, המקשה עליה להתמודד עם אתגרים גדולים מדי.
לאור כל האמור לעיל, חשבתי שהצעירה יכולה להתאים לאחד משני המסלולים הבאים:

1. מסלול של לימודי מדעי הרוח (הסטוריה וב.א. כללי) באוניברסיטה הפתוחה. שם ניתן לפרוס את התואר על פני זמן רב וכך נמנע לחץ רב מדיי של לימודים על הפונה.

2. מסלול של הנדסאות. מסלול זה אורך שנתיים והוא הרבה פחות תובעני מלימודי הנדסה. כאן יכולה הפונה להיות "ראש לשועלים" במקום "זנב לאריות". זאת מאחר שהמסלול אינו דורש את יכולותיה הגבוהות.

ההורים והצעירה החליטו לבסוף על פניה למסלול 2, שכן ממנו יוצאים "עם מקצוע ביד".
הצעירה פנתה ללימודים אלו והצליחה בהם! הדבר חיזק את בטחונה ואת הדימוי העצמי. היא המשיכה ללכת לטיפול נפשי ופסיכיאטרי, אשר היטיבו את מצבה.
בסך הכל, התרשמתי כי הייעוץ המקצועי נתן לצעירה את הכוחות להתפתח ולצאת מן המצב המשברי, בו הייתה נתונה. הצעירה קיבלה ממני ליווי פסיכולוגי שעזר לשיקומה התעסוקתי והכללי.

כתבה ד"ר ענת רפופורט
פסיכולוגית תעסוקתית מומחית
058-5905904

לדף הקודםלדף הבא
מכון סאלד
אודותינו שירותים למתמודד אינדקס מטפלים מחלות נפש
שאלות נפוצות מידע למשפחות קופות חולים צפיה בסרט "אמא לא משוגעת"
צור קשר תעסוקה בתי חולים רכישת ספרות מקצועית
הרשמה לרשימת תפוצה חוקים ותקנות ביטוח לאומי העשרה והשתלמויות
פורומים מערכות תומכות משרד הבריאות
© כל הזכויות שמורות ל"פורטל בריאות הנפש בישראל" בניית אתרים | אחסון אתרים