אודותינו שאלות נפוצות צור קשר מידע מתקדם לעובדים הרשמה לרשימת תפוצה פורומים קישורים מומלצים
   
מחלות נפש

חיפוש באינדקס המטפלים
דף הבית>>לימודים העשרה והשתלמויות>>מאמרים מקצועיים>>מאמרים על הפרעות קשב וריכוז>>קושי באתחול אצל אנשים עם ADHD ואיך מתמודדים עם זה?

מאמרים על הפרעות קשב וריכוז


אתחול היא יכולת חשובה ביותר, שמשפיעה על ביצוע משימות שאנחנו נדרשים לבצע, ואנשים עם הפרעת קשב וריכוז מתקשה בה. איך הקושי באתחול בא לידי ביטוי אצל ADHD ואיך בכל זאת מתמודדים איתה? מאת: שוש מעוז אריה

מידת היכולת שלנו להתחיל במשימה לאחר שקיבלנו החלטה מוגדרת על ידי המונח "אתחול". מדובר ביכולת חשובה ביותר, אשר משפיעה רבות על ההתנהלות היומיומית שלנו, על ניהול הזמן שלנו, ועל ביצוע של משימות אותן אנחנו נדרשים לבצע כגון בעבודה, בלימודים ובחיים הפרטיים. למי שיש הפרעת קשב וריכוז, ADHD, מוכרת ההרגשה הזו של דחיית משימות שונות, בהן הכנת מצגות, כתיבת עבודות ללימודים, סידור השולחן בבית, וכדומה. אנשים אלה חושבים על המשימה ואפילו מתכננים כיצד לבצע אותה, אבל משהו עוצר בעדם מלהתחיל לבצע אותה. זהו למעשה קושי באתחול.
          
קשי באתחול הוא קושי מולד. להאשים את האנשים עם ADHD בכך שהם דחיינים, "לא רציניים", עצלנים או מזלזלים, לא יעזור ובוודאי שההאשמות אינן נכונות. אנשים אלה זקוקים בדיוק לדבר ההפוך – להבנה של הסביבה, כמו גם לארגז הכלים המתאים אשר יעזור להם לעקוף את הקושי ולהתגבר עליו.
          
קושי באתחול למעשה נובע מבעיה בשעון הפנימי. לאדם יש שעון פנימי אשר מאפשר לו לאמוד זמנים, להעריך כמה זמן יקחו משימות שונות, ולנהל רצף של פעולות במסגרת זמנים נתונה. קושי באומדן זמנים נוצר כאשר אותו שעון פנימי למעשה "מקולקל". לאדם אין יכולת להעריך זמנים של משימות שונות, והתוצאה היא שהוא כלל לא מתחיל בביצוע המשימות. רק הרגשת הלחץ ופרץ האדרנלין במוח מניעים אותו לבצע את המטלה ברגע האחרון (תוך הבטחה כי זו "הפעם האחרונה שזה קורה").
             
ניתן לנסות ולהתגבר על הבעיה באמצעות כלים שונים. ניתן למשל להתחיל בחלוקת המטלה לחלקים קטנים יותר, ולעבוד על כל חלק בנפרד. לחילופין, ניתן להקציב זמן לעריכת המטלה ולעבוד לפי הזמן הזה, ללא קשר להספק. מה שמאוד עוזר הוא לרשום ולתעד. תיעוד של כל פעולה, החל מפעולה פשוטה וכלה בפעולה מורכבת, יעזור מאוד להתקדמות במשימות ולביצוען. ניתן להשתמש בטלפון החכם או בפנקס אמיתי, כמו פעם. גם שימוש בשעון או בסטופר בהחלט נוטים לקדם את ביצוע המשימות.
        
תקופות חיים כגון: סיום לימודים, השתלבות בעבודה, ניהול בית ועוד הן תקופות קריטיות לרכישת כלים להתמודדות אצל אנשים עם הפרעת קשב וריכוז. קשיים בניהול משימות במסגרת זמן נתון, הימנעות, קושי באתחול עלולים להקשות עליהם במימוש הפוטנציאל האישי, תעסוקתי וזוגי.
      
אך יותר מכל, הגעה להבנה של מקור הבעיה במסגרת מקצועית המתמחה ב-ADHD ותחת השגחה וליווי מקצועיים, של מאמן מומחה בהפרעת קשב וריכוז, תסייע להם ברכישת כלים להתמודדות יעילה ולהצלחה בכל אחד מתחומי חיים אלה.

שוש מעוז – אריה  מאמנת אישית ועסקית  ומומחית בהפרעת קשב

קישור למקור המאמר באתר Articles

לדף הקודםלדף הבא
מכון סאלד
אודותינו שירותים למתמודד אינדקס מטפלים מחלות נפש
שאלות נפוצות מידע למשפחות קופות חולים צפיה בסרט "אמא לא משוגעת"
צור קשר תעסוקה בתי חולים רכישת ספרות מקצועית
הרשמה לרשימת תפוצה חוקים ותקנות ביטוח לאומי העשרה והשתלמויות
פורומים מערכות תומכות משרד הבריאות
© כל הזכויות שמורות ל"פורטל בריאות הנפש בישראל" בניית אתרים | אחסון אתרים