אודותינו שאלות נפוצות צור קשר מידע מתקדם לעובדים הרשמה לרשימת תפוצה פורומים קישורים מומלצים
   
מחלות נפש

חיפוש באינדקס המטפלים

מאמרים על הפרעות קשב וריכוז


תסמיני הפרעת קשב וריכוז נפוצים ובעייתי לילדים עם אוטיזם  תרגם וערך: ד"ר אמיר שוורץ
Darryn M. Sikora, PhDa,  Parul Vora, MDb,  Daniel L. Coury, MDb, and  Daniel Rosenberg, MS, MAc

אחד הנושאים שנדונו בתדירות הגבוהה ביותר וקשורים להפרעה בספקטרום האוטיסטי (ASD) הוא שיתוף ההתרחשות (תחלואה נלווית) של קשב / הפרעת היפראקטיביות (ADHD). תחלואה נלווית מתייחסת לנוכחות של יותר מאבחנה אחת המתרחשת באדם באותו הזמן. למרות שיש ויכוח על תחלואה נלווית ADHD בASD, מחקר, פרקטיקה ומודלים תיאורטיים מצביע על כך שתחלואה נלווית בין ההפרעות אלה היא רלוונטית ומתרחשת בתדירות גבוהה. יתר על כן, שינוי משמעותי במדריך דיאגנוסטי והסטטיסטי של הפרעות נפשיות, מהדורת חמישית (DSM-5; APA, 2013) יש כללים  האוסרים  על האבחון המקביל של ASD ו הפרעת קשב וריכוז. כאשר הקריטריונים לASD והפרעות קשב וריכוז הם נפגשים, שניהם עלולים להיות מאובחנים.
  
מחקר שפורסם בכתב העת Pediatrics העריך את השכיחות של סימפטומים שיתוף המתרחש בקבוצה של ילדים עם ASD ובדק את הקשר בין תסמיני הפרעת קשב וריכוז וגם תפקוד מסתגל ואיכות חיים בריאותית כפי שדווח על ידי הורים או מטפלים עיקריים אחרים. תוצאות הצביעו על כך שכ -41% מהמשתתפים סבלו מתסמינים הקשורים להפרעות קשב וריכוז. לקבוצה של  ADHD   מלווה בהפרעה אוטיסטית הייתה ירידה גבוהה בתפקוד הסתגלותי וציונים נמוכים בכל התחומים הקשורים לבריאות שנמדדו (תפקוד בית הספר, תפקוד גופני, תפקוד רגשי, ותפקוד חברתי). ההשואה היא לקבוצת ASD עם מעט או ללא תסמיני הפרעת קשב וריכוז. זה תומך במחקרים קודמים על הקשר השלילי בין תסמיני הפרעת קשב וריכוז והתפתחות חיים פונקציונליים וכישורי הסתגלות אחרים.
  
יש במחקר זה השלכות חשובות למטפלים בתחום בריאות, בריאות נפש, והקשרים חינוכיים. החצנת בעיות התנהגות, כוללים תסמיני הפרעת קשב וריכוז, נמצא שמקיימים תפקוד משפחה קשה יותר ומתח הורה ילד עם ASD.
הפחתת תסמיני ADHD בילדים עם ASD, בנוסף לטיפול בתסמיני ליבה, עשוי לגרום לשיפור גדול יותר בתפקוד חברתי, רגשי, והסתגלות.
   
שיפור תפקוד מסתגל הוא חשוב במיוחד אצל  ילד שתפקוד מסתגל ישירות יכול להשפיע על הסוג של מסגרת חינוכית והתאמת עתידם. ילדים עם כישורי הסתגלות טובים יותר מייצרים יותר הזדמנות להשתתף בפעילויות ברמת כיתה עם חברים ברמתם. כתוצאה מכך, רופאים ואנשי מקצוע בריאות צריכים להתמודד עם סימפטומים של הפרעות קשב וריכוז בילדים עם ASD ואם קיימים, לשקול  טיפול בתסמינים אלו בעת פיתוח התערבויות ופרוטוקולי טיפול.
      
לי א 'וילקינסון, PhD, NCSP, CPsychol, AFBPsS הוא המחבר של הספר עטור הפרסים, מדריך שיטות עבודה מומלץ להערכה והתערבות לאוטיזם ותסמונת אספרגר בבתי ספר, שפורסם על ידי מוציאים לאור ג'סיקה קינגסלי. הוא גם עורך של כרך האחרון בפסיכולוגיה בית הספר לאיגוד פסיכולוגים האמריקאי (APA) סדרת ספרים, הפרעת אוטיזם בילדים ומתבגרים: הערכת ראיות מבוססות והתערבות בבתי הספר ומחברו של הספר החדש, חרדה ודיכאון להתגבר על ספקטרום האוטיזם: מדריך עזרה עצמית באמצעות CBT.
       
Lee A. Wilkinson, PhD, NCSP, CPsychol, AFBPsS is the is author of the award-winning book, A Best Practice Guide to Assessment and Intervention for Autism and Asperger Syndrome in Schools, published by Jessica Kingsley Publishers. He is also editor of a recent volume in the American Psychological Association (APA) School Psychology Book Series, Autism Spectrum Disorder in Children and Adolescents: Evidence-Based Assessment and Intervention in Schoolsand author of the new book, Overcoming Anxiety and Depression on the Autism Spectrum: A Self-Help Guide Using CBT.

בישראל ההשלכות הנגזרות מהמאמר הם שיש צורך בבדיקת אופציית אבחון של הפרעות קשב וריכוז לצמצם את הימצאותם  אצל בעלי תסמונת אוטיסטית ולבסוף לשדרג את יכולתם להשתלב במסגרות טובות יותר בתחום הלמידה.

תרגם וערך: אמיר שוורץ

מתוך:   

לדף הקודםלדף הבא
מכון סאלד
אודותינו שירותים למתמודד אינדקס מטפלים מחלות נפש
שאלות נפוצות מידע למשפחות קופות חולים צפיה בסרט "אמא לא משוגעת"
צור קשר תעסוקה בתי חולים רכישת ספרות מקצועית
הרשמה לרשימת תפוצה חוקים ותקנות ביטוח לאומי העשרה והשתלמויות
פורומים מערכות תומכות משרד הבריאות
© כל הזכויות שמורות ל"פורטל בריאות הנפש בישראל" בניית אתרים | אחסון אתרים