אודותינו שאלות נפוצות צור קשר מידע מתקדם לעובדים הרשמה לרשימת תפוצה פורומים קישורים מומלצים
   
מחלות נפש

חיפוש באינדקס המטפלים

התמכרויות


סיפורה של אשה שנגמלה מהתמכרות לעישון הייתה בדיכאון ויצאה מכך.


רבקה, בת 57, התחילה לעשן סיגריות בגיל 16. כל בני משפחתה מעשנים, ופעם כשהיא התחילה לעשן, היא הרגישה מחוברת. רבקה שמרה את העישון לבגרות וניסתה לעצור אך מהרה גילתה את הקושי בהפסקת עישון.
  
בגיל 33, רבקה אובחנה שהיא בדיכאון. היא עישנה בתדירות גבוהה משום שחשבה שהעישון עשוי לעזור לה להתמודד עם רגשותיה. רבקה חשה בושה כאשר עישנה, וכשניסתה להפסיק ולא הצליחה, היא הרגישה עוד יותר מדוכאת. "זה היה פשוט מעגל קסמים" היא אמרה. כדי לשבור את המעגל, רבקה ידעה שהיא חייבת לקבל טיפול לדיכאון שלה ולהפסיק לעשן לתמיד.
   
רבקה גם איבדה כמה שיניים כתוצאה של מחלת חניכיים, אשר עלולה להיגרם על ידי עישון. זה חיזק עוד יותר את הנחישות שלה לנהל אורח חיים בריא. רבקה לבסוף הצליחה להפסיק לעשן, והיא מרגישה טוב יותר, הן מבחינה נפשית וגופנית. רבקה גאה בהישג שלה. "זה עניין של השתלטות על עצמית לאן אתה רוצה להגיע בחיים שלך."

ביוגרפיה של רבקה 
יליד טקסס, רבקה, בת 57, התחילה לעשן סיגריות כנערה. היא חיה בקרב משפחה של מעשנים כבדים, אשר השפיעו עליה להתחיל לעשן. "גדלתי בסביבה שבה כולם סביבי היו מעשנים. כתוצאה מכך כבת  16 ניסיתי  למצוא את הדרך שלי, אני פשוט הלכתי המשכתי "היא אמרה.
       
כמו מעשנים רבים לשעבר, המסע של רבקה להפסקת העישון היה עם הרבה קשיים בדרך. היא הפסיקה לעשן במשך 7 חודשים בשנת 2002, אך חזרה לעשן תוך כדי המאבק בהליכי גירושים. היא שקעה בדיכאון ופנתה שוב לסיגריות, במחשבה ש אולי יעזור לה להתמודד עם רגשותיה. במקום זאת, היא חשה בהרגשה גרועה. "חזרתי להתמכרות, זה היה פשוט מעגל קסמים, "אמרה רבקה.
     
המאבק של רבקה עם דיכאון לא היה הסיבה היחידה שרצתה להפסיק לעשן. אביה היה מעשן כבד ונפטר לאחר התקף לב רציני. "צפיתי הרבה בבני המשפחה שהיו מעשנים והתדרדרו, פשוטו כמשמעו, מצב גופם הוחמר ככל שהתבגרו. אז מתי זה התחיל לקרות לי, נפגשתי עם המציאות ונפגעתי קשות.  "רבקה ידעה שבריאותה נתונה בסכנה כאשר היא פיתחה מחלת חניכיים חמורה, זה סיכון ידוע למעשנים. היא נזקקה להשקעה גדולה בטיפול כולל השתלת שיניים ושחזור שיניים חסרות.
          
רבקה החליטה להפסיק לעשן כאשר הנכדה נולדה. היא רצתה להיות מודל לחיקוי טוב ולעולם לא לעשן סביבה. אז, היא הפסיקה לעשן סיגריות והתחייבה לעצמה לסגל  אורח חיים בריא, כולל פעולת היציאה שלה מדכאון וטיפול בו."סוף סוף הבנתי שאני צריכה לחפש לעצמי מקדמי אושר ובריאות. ונאלצתי להפסיק לעשן, אמרה.
מאז הפסקת העישון, לרבקה יש נקודת מבט חדשה על החיים. היא החלה לרוץ בזמן נטילת הנכדה לנסיעה בעגלה שלו. זה עזר לה להתמודד עם מצבי לחץ ודיכאון וכדי להישאר smokefree. שישה חודשים לאחר תחילת הריצות  רבקה רצה את ה 5 ק"מ הראשונים שלה."אני דווקא נמצאת  במקום שלישי בקבוצת גיל שלי. זה נתן לי את הביטחון להמשיך, "אמרה.

רבקה החלה נהנית מהחיים בתור אחת שאינה מעשנת היא חשה מעודדת על ידי שינויים חיוביים והתקדמות שהיא עשתה. היא גילתה כי היא לא צריכה סיגריות כדי להתמודד עם רגשותיה, גם כאשר החיים עשויים לדכא אותה. "ריצה הפכה את הדרך והרגשתי טוב יותר. כשיש לי יום רע או מרגישה מעט לחוצה, אני פשוט יוצאת לריצה ואני בחזרה על המסלול. "
           
רבקה כל כך התלהבה ולמדה קורס מאמנים אישיים והוסמכה לכך. קורס זה גם עזר לה  ללמוד עוד על מודעות, טיפול ובריאות. "למדתי שאני צריכה את הכוח לשנות. זה הכל בתוכי, "אמר רבקה.
באשר לסיגריות, רבקה מעודדת אנשים אחרים כדי להפסיק לעשן. "זה עניין של להשתלט על החיים שלך ואיפה אתה רוצה להיות בחיים שלך."

הערה:
אין ספק שספורט רגיל ובמיוחד אתגרי, מודעות, ידע, וניסיון חיים יכול לסייע להתמודד עם התמכרויות. העבודה של ניסיון חיים ועבודה קבוצתית עשויה לסייע לפרט להיגמל מכל התמכרות  

תרגם ערך והוסיף:
ד"ר אמיר שוורץ יועץ תוכן לפורטל בריאות הנפש בישראל.

מבוסס על:

לדף הקודםלדף הבא
מכון סאלד
אודותינו שירותים למתמודד אינדקס מטפלים מחלות נפש
שאלות נפוצות מידע למשפחות קופות חולים צפיה בסרט "אמא לא משוגעת"
צור קשר תעסוקה בתי חולים רכישת ספרות מקצועית
הרשמה לרשימת תפוצה חוקים ותקנות ביטוח לאומי העשרה והשתלמויות
פורומים מערכות תומכות משרד הבריאות
© כל הזכויות שמורות ל"פורטל בריאות הנפש בישראל" בניית אתרים | אחסון אתרים