אודותינו שאלות נפוצות צור קשר מידע מתקדם לעובדים הרשמה לרשימת תפוצה פורומים קישורים מומלצים
   
מחלות נפש

חיפוש באינדקס המטפלים

התאבדויות


"לפעמים מספיק לשאול את השאלה ולגלות עניין אמיתי כדי שילד ירגיש שרואים אותו" , משגב מיישמת את תכנית שומרי הסף למניעת אובדנות, ומקיימת הכשרה מקיפה ורב מערכתית של צוותי החינוך, הרווחה, הנוער וועדות נוער וקהילה ביישובים – בנושא מניעת אובדנות


תוכנית 'שומרי הסף' - התכנית הלאומית למניעת אובדנות, בהובלת משרד הבריאות, החלה לפעול השנה במשגב. התכנית הפועלת ברשויות רבות בארץ, כוללת הדרכה מערכתית של מספר גופים ברשות ובקהילה, בדגש על דמויות מפתח היכולות לאתר בני אדם בסיכון לאובדנות.

ההנחה בבסיס התכנית היא כי את מרבית מקרי האובדנות ניתן למנוע, אם מגישים את הסיוע הנכון בעת הנכונה, ויש עדות מחקרית בארץ ובעולם המאשרת את ההנחה הזו.

מטרת התכנית להגביר את המודעות והרגישות ולתת כתובת לסיוע. 'התאבדות היא פתרון נצחי לבעיה זמנית' – הושטת הסיוע יכולה לעזור למשבר להיות זמני ולחלוף.

'שומרי־סף' – הם דמויות בעלות יכולת השפעה נקודתית או מתמשכת על אדם הנמצא במצוקה ובסכנה לאובדנות (קרובי משפחה, חברים, דמויות סמכות כמו הורים, מורים, מפקדים, אנשי רווחה, חינוך וטיפול, מתנדבים שונים, מטפלים בבתי־אבות, מדריכי תנועות נוער, מטפלים בבתי אבות, אחיות וכדומה) כאשר עולה דאגה לסיכון אובדני, דמויות אלו יכולת לסייע בחיבורים המתאימים ולהוות עבור האדם מקור תמיכה.

הכשרת שומרי הסף מקנה ידע על תופעת האובדנות, מלמדת את הסימנים המקדימים וגורמי הסיכון, ומקנה ללומד יכולת לזהות, לשכנע וללוות את האדם להמשך טיפול.

האגף לשירותים חברתיים מונה להובלת התכנית במשגב, צוות ההיגוי כולל נציגים של אגף החינוך, השרות הפסיכולוגי, בתי הספר, המרכז הקהילתי, מערך הבריאות, הגיל השלישי והנהלת המועצה.

במסגרת התכנית מתקיימות הכשרות שונות לצוותים מקצועיים- לפסיכולוגים וליועצים, לצוותי בתי הספר, לצוות המרכז הקהילתי ולצוות העובדים הסוציאליים במועצה.

נציגי התכנית הלאומית, משרד הבריאות, משרד החינוך ומשרד הרווחה, נותנים מעטפת רחבה מקצועית ותקציבית להכשרות ולטיפולים הנדרשים.

במסגרת התוכנית עברו פסיכולוגים חינוכיים מהשרות הפסיכולוגי הכשרה אינטנסיבית, המסמיכה אותם לבצע "הערכת סיכון אובדני" וכן טיפול קצר-מועד, ממוקד למניעת אובדנות.

ליועצות בתי הספר, שעברו הכשרה ייחודית גם הן, תפקיד מוביל, יחד עם השרות הפסיכולוגי, בהובלת תחום מניעת האובדנות בקרב בני הנוער בבית הספר, כמי שנמצא עם הנערים והנערות בקשר ישיר ולפעמים אישי במהלך היום.

בתי הספר שילבו בתכנית הלימודים בשנה הנוכחית - תוכניות חוסן לתלמידים. התכניות מקנות למשתתפיהן יכולת לזהות (סימנים, רגשות, מחשבות...), ולשלוט בהתנהגות הנובעת מהם. תוך רכישת כלי התמודדות אפקטיביים. כל תלמידי משגב מכתה ז'-י"ב יעברו השנה תוכנית חוסן.

ההכשרה במרכז הקהילתי- הקיפה את צוות תחום הנוער, מנהלי מחלקות, רכזי הענפים, מדריכים, ומאמנים במרכז הקהילתי - זאת מתוך ידיעה שהמאמנים והמדריכים הם דמויות מפתח בחיי הפנאי של בני הנוער, וכי הם מקיימים ממשק יומיומי עם אוכלוסייה רחבה במשגב.

כדי להפיץ את הידע ולהרחיב את מספר הפעילים בקהילת משגב יזם צוות האגף לשירותים חברתיים סדנת 'שומרי הסף' לחברי ועדות הקהילה וועדות נוער. כ 50 נציגי יישובים השתתפו בסדנה במהלך ספטמבר.

הסדנה עסקה במתן כלים לזהוי תושבים שנמצאים בסיכון להתאבדות בשל משברים בחייהם ונתונים אחרים וכיצד להוביל תושב בסיכון לקבל את הטיפול שיסייע לו וימנע התאבדות, מתוך הבנה כי רוב האנשים שנמצאים בסיכון רוצים לשים קץ לכאב איתו הם מתמודדים, ולא לשים קץ לחייהם. מכאן החשיבות ללוות אותם לקבל את הטיפול המתאים.

הסדנא הסתיימה בהזמנה של המשתתפים, נציגי הוועדות ביישובים, לערוך סדנה גם ביישובים כדי להכשיר את התושבים כרשת בטחון חברתית של שומרי סף.

שרון סודרי ועמיתיה לצוות ההיגוי מציינים: "היה לנו חשוב לתת את הכלים לאנשים שונים שפוגשים את בני הנוער על רקע שונה, ובחלקים שונים של היממה.

אם זה בבית הספר, אם זה בפעילויות פנאי כמו מוזיקה, ספורט, מחול וכו', ואם זה ביישוב. לפעמים מספיק לשאול את השאלה ולגלות עניין אמיתי כדי שילד ירגיש שרואים אותו. חשוב לנו שיראו בנו כתובת, שאף ילד ואף הורה לא ירגישו לבד"

לדף הקודםלדף הבא
מכון סאלד
אודותינו שירותים למתמודד אינדקס מטפלים מחלות נפש
שאלות נפוצות מידע למשפחות קופות חולים צפיה בסרט "אמא לא משוגעת"
צור קשר תעסוקה בתי חולים רכישת ספרות מקצועית
הרשמה לרשימת תפוצה חוקים ותקנות ביטוח לאומי העשרה והשתלמויות
פורומים מערכות תומכות משרד הבריאות
© כל הזכויות שמורות ל"פורטל בריאות הנפש בישראל" בניית אתרים | אחסון אתרים