אודותינו שאלות נפוצות צור קשר מידע מתקדם לעובדים הרשמה לרשימת תפוצה פורומים קישורים מומלצים
   
מחלות נפש

חיפוש באינדקס המטפלים
דף הבית>>לימודים העשרה והשתלמויות>>מאמרים מקצועיים>>שיטות טיפול>>צחוק הוא התרופה הטובה ביותר בתחום הפיזי ובתחום הבריאות הנפשית

שיטות טיפול


בטח, זה כיף לצחוק. אבל האם ידעת שזה באמת יכול לשפר את הבריאות שלך? זה נכון: צחוק הוא תרופה חזקה. זה מושך אנשים יחד בדרכים המפעילות שינויים פיזיים ורגשיים בריאים בגוף. צחוק מחזק את המערכת החיסונית שלך, מגביר את מצב הרוח, מפחית כאב ומגן עליך מפני ההשפעות מזיקות של מתח. 

צחוק הוא התרופה הטובה ביותר בתחום הפיזי ובתחום הבריאות הנפשית

·         היתרונות הבריאותיים של הומור וצחוק

בטח, זה כיף לצחוק. אבל האם ידעת שזה באמת יכול לשפר את הבריאות שלך? זה נכון: צחוק הוא תרופה חזקה. זה מושך אנשים יחד בדרכים המפעילות שינויים פיזיים ורגשיים בריאים בגוף. צחוק מחזק את המערכת החיסונית שלך, מגביר את מצב הרוח, מפחית כאב ומגן עליך מפני ההשפעות מזיקות של מתח. כילדים, היינו צוחקים מאות פעמים ביום, אבל כמו החיים מבוגרים נוטים להיות רציניים יותר והצחוק הופך לנדיר יותר. על ידי חיפוש הזדמנויות נוספות להומור ולצחוק, תוכל לשפר את הבריאות הרגשית שלך, לחזק את מערכות היחסים שלך, למצוא אושר גדול יותר - ואפילו להוסיף שנים לחייך.

·         מדוע צחוק הוא התרופה המתוקה ביותר למוח ולגוף?

צחוק הוא תרופה חזקה ללחץ, כאב וקונפליקטים. שום דבר לא עובד מהר יותר על מנת להביא את הנפש והגוף בחזרה לאיזון, מאשר צחוק טוב. הומור מקל על הנטל שלך, מעורר תקווה, מחבר אותך לאחרים ומשאיר אותך מקורקע, ממוקד ודרוך. זה גם עוזר לשחרר כעס ולהיות יותר סלחני.

עם כל כך הרבה כוח לרפא ולחדש, היכולת לצחוק בקלות ובתדירות גבוהה היא משאב עצום עבור התגברות על בעיות, שיפור יחסים ותמיכה בריאות, פיזית ורגשית. והכי חשוב, זה תרופה שלא תסולא בפז, היא כיף, חינמית, וקלה לשימוש.

·         צחוק טוב לבריאות שלך

צחוק מרגיע את כל הגוף. צחוק לבבי משחרר מתח פיזי ומתח, ומשאיר את השרירים רגועים עד 45 דקות לאחר מכן.

צחוק מגביר את המערכת החיסונית. צחוק מוריד את הורמוני הלחץ ומגביר את תאי החיסון ואת נוגדני הלחימה, ובכך משפר את עמידותך למחלה.

צחוק מעורר את שחרורו של אנדורפינים. אנדורפינים מקדמים תחושה כללית של רווחה ויכולים גם להקלה זמנית על הכאב.

צחוק מגן על הלב. צחוק משפר את תפקוד כלי הדם ומגביר את זרימת הדם, אשר יכול לעזור להגן עליך מפני התקף לב ובעיות לב וכלי דם אחרים.

צחוק שורף קלוריות. בסדר, אז זה לא תחליף לא ללכת לחדר הכושר, אבל מחקר אחד מצא כי צחוק במשך 10 עד 15 דקות ביום יכול לשרוף כ -40 קלוריות - אשר יכול להיות מספיק כדי לאבד שלושה או ארבעה קילו במהלך השנה.

צחוק  מצמצם את העומס הכבד של הכעס. שום דבר אינו מצמצם כעס וקונפליקט מהר יותר מאשר צחוק משותף. התבוננות בצד המצחיק יכולה להציב בעיות בפרספקטיבה ולאפשר לך להמשיך הלאה מעימותים מבלי להחזיק במרירות או טינה.

צחוק יכול אפילו לעזור לך לחיות יותר. מחקר שנערך בנורבגיה מצא שאנשים בעלי חוש הומור חזק האריכו ימים מאלו שלא נטו לצחוק. ההבדל היה בולט במיוחד לאלה שנלחמו בסרטן.

·         יתרונות בריאותיים פיזיים של צחוק

משפר חסינות

מוריד הורמוני לחץ

מצמצם כאב

מרגיע את השרירים

מונע מחלת לב

·         יתרונות בריאות הנפש של צחוק

מוסיף שמחה לחיים

מצמצם חרדה ומתח

משפר את מצב הרוח

מחזק את החוסן האישי והחברתי

·         יתרונות חברתיים של צחוק

מחזק את היחסים

מושך אלינו אחרים

משפר עבודת צוות

עוזר לנטרל קונפליקטים

מקדם עבודה קבוצתית

·         צחוק מסייע לך להישאר בריא נפשית

צחוק גורם לך להרגיש טוב. וההרגשה הטובה שאתה מקבל כשאתה צוחק נשארת איתך גם אחרי שהצחוק שוכך. הומור עוזר לך לשמור על השקפה חיובית ואופטימית גם בזמן של מצבים קשים כמו אכזבות ואובדן.

הצחוק הוא יותר מאשר הפוגה ממתח וכאב, הוא מעניק לך את האומץ ואת הכוח למצוא מקורות חדשים של משמעות ותקווה. אפילו בזמנים הקשים ביותר, צחוק - או אפילו פשוט חיוך - יכול לעשות דרך ארוכה כדי לגרום לך להרגיש טוב יותר. צחוק באמת מדבק – אתה רק שומע צחוק ותאי המוח שלך קוראים  לך לחייך ולהצטרף כיף.

·         הקשר בין צחוק לבריאות הנפש

צחוק מפריע לרגשות מטרידים. אתה לא יכול להרגיש חרדה, כעס, או עצוב כאשר אתה צוחק.

צחוק עוזר לך להירגע ולטעון אנרגיות חיובית. הצחוק מפחית מתח ומגביר אנרגיה, ומאפשר לך להישאר ממוקד.

צחוק משמר פרספקטיבה. פרספקטיבה זו  מאפשרת לך לראות מצבים באור מציאותי יותר ומאיים פחות. פרספקטיבה הומוריסטית יוצרת מרחק פסיכולוגי, אשר יכולה לעזור לך להימנע מלהרגיש בקונפליקט המום ומפוזר.

צחוק מושך אותך קרוב יותר לאחרים, אשר לכך יכולה להיות השפעה עמוקה על כל ההיבטים של בריאות הנפשית והרגשית שלך.

צחוק מחבר אנשים ומחזק מערכות יחסים.

צחוק הוא מדבק. הרבה יותר סביר שתצחק סביב אנשים אחרים מאשר כאשר אתה לבד. וככל שאתם מביאים יותר צחוק לחייכם שלכם, כך תרגישו שאתם מאושרים יותר.

למעשה, רוב הצחוק לא מגיע דרך בדיחות בדיון, אלא מתרחש מבילוי פשוט עם חברים ובני משפחה. ההיבט החברתי הזה משחק תפקיד חשוב כל כך ביתרונות הבריאותיים של צחוק. אתה לא יכול ליהנות מצחוק עם אנשים אחרים, אלא אם כן אתה לוקח את הזמן כדי באמת להיות בקשר איתם. כאשר אכפת לך ממישהו, מספיק לכבות את הטלפון שלך כדי להתחבר פנים אל פנים. אם אתה חולק מה שאתה מרגיש אתה מאושר יותר, חיובי יותר, רגוע יותר, גם אם אתה לא מצליח לשנות את המצב של הלחץ עצמו.

כאשר צוחקים יחד זה יכול לחזק את היחסים. צחוק הוא אחד הכלים היעילים ביותר לשמירת היחסים. כל שיתוף רגשי בונה קשרי קשר חזקים ומתמשכים, אבל שיתוף צחוק מוסיף גם שמחה, חיוניות וחוסן.

ההומור הוא דרך יעילה לרפא טינות, חילוקי דעות וכאבים. צחוק מאחד אנשים בזמנים קשים. תקשורת הומוריסטית ומשעשעת מחזקת את היחסים שלנו על ידי הפעלת רגשות חיוביים וטיפוח הקשר הרגשי. כאשר אנו צוחקים אחד עם השני, נוצר קשר חיובי. קשר זה משמש כחיץ חזק מפני מתח, חילוקי דעות ואכזבה.

ניהול סכסוכים עם הומור: הרגש הוא כלי רב עוצמה במיוחד לניהול העימות והפחתת המתח כאשר הרגשות הם קשים. בין אם עם שותפים רומנטיים, חברים ובני משפחה, או עמיתים לעבודה, אתה יכול ללמוד להשתמש בהומור כדי להחליק על חילוקי דעות, להוריד את רמת הלחץ של כולם ולתקשר בצורה אשר תבנה את מערכות היחסים שלך ולא תשבור אותן.

איך להביא יותר צחוק אל תוך חייך? הצחוק הוא זכות ראשונית שלך, חלק טבעי מהחיים המולדים. תינוקות מתחילים לחייך במהלך השבועות הראשונים של החיים ולצחוק בקול רם בתוך חודשיים מאז הלידה. גם אם לא גדלת בבית שבו צחוק היה צליל נפוץ, אתה יכול ללמוד לצחוק על כל שלב של החיים. תחילה על ידי הצבת אירועים מיוחדים כדי לחפש הומור וצחוק. בסופו של דבר, אם ברצונך לשלב הומור וצחוק בתוך מרקם החיים שלך, אתה צריך למצוא את זה באופן טבעי בכל מה שאתה עושה.

הנה כמה דרכים להתחיל: לחייך. חיוך הוא תחילתו של צחוק וכמו צחוק, זה מדבק. כאשר אתה מסתכל על מישהו או רואה משהו אפילו נעים במקצת, להתאמן בלחייך. במקום להסתכל למטה בטלפון שלך, להסתכל למעלה ולחייך לעבר אנשים שעוברים ברחוב, לעבר המלצר המגיש לך קפה בבוקר, או לעבר עמיתים לעבודה כשאתם עולים יחד במעלית. שימו לב לאפקט זה על אחרים.

המעשה הפשוט של תשומת לב בדברים הטובים בחיים שלך ירחיק אותך ממחשבות שליליות שהן מחסום להומור ולצחוק. כאשר אתה במצב של עצב, יש לך עוד הרבה ללמוד כדי להגיע הומור וצחוק. כאשר אתה שומע צחוק, להתקדם אליו. לפעמים הומור וצחוק הם פרטיים, בדיחה משותפת בקרב קבוצה קטנה, אבל בדרך כלל לא. לעתים קרובות יותר, אנשים מאוד שמחים לחלוק משהו מצחיק כי זה נותן להם הזדמנות לצחוק שוב.

כאשר אתה שומע צחוק, לחפש אותו ולשאול, "מה מצחיק?". לבלות עם אנשים משעשעים ושובבים, אלה אנשים שצוחקים בקלות - הן על עצמם והן על האבסורד של החיים - והם מוצאים את ההומור באירועים היומיומיים. נקודת המבט המשועשעת והצחוק שלהם מדבקת. גם אם אתה לא מחשיב את עצמך אדם קליל, הומוריסטי, אתה עדיין יכול לחפש אנשים שאוהבים לצחוק ולגרום לאחרים לצחוק. כל קומיקאי מעריך קהל. ההומור מתחיל בשיחות, שאל אנשים, "מה הדבר הכי מצחיק שקרה לך היום? השבוע? בחיים שלך?" תאמינו או לא, אפשר לצחוק בלי לחוות אירוע מצחיק - וצחוק מדומה יכול להיות טוב בדיוק כמו הדבר האמתי. זה אפילו יכול לעשות פעילות גופנית מהנה יותר ופרודוקטיבית יותר. מחקר שנערך באוניברסיטת ג'ורג'יה מצא כי שילוב של צחוק עם צחוק מדומה עוזר לתוכנית שמסייעת ומשפרת את בריאות הנפש של המבוגרים, כמו גם את הסיבולת האירובית שלהם.

בנוסף, שמיעת אנשים אחרים צוחקים, אפילו ללא סיבה הנראית לעין, יכולה לעתים קרובות לעורר צחוק אמתי. כדי להוסיף צחוק מדומה לתוך החיים שלך, חיפוש לצחוק-יוגה או לצחוק בקבוצות טיפול. או שאתה יכול להתחיל פשוט לצחוק מבדיחות של אנשים אחרים, גם אם אתה לא מוצא אותן מצחיקות. זה יעשה אותך ואת האדם השני קרובים יותר ומי יודע, אולי אפילו להוביל לצחוק ספונטני. ניתן אף לפעול ליצירת הזדמנויות לצחוק כמו סרט מצחיק, תוכנית טלוויזיה, או הליכה משותפת עם חברים להופעת סטנדאפ.

טיפ חשוב לפיתוח חוש ההומור שלך הוא ללמוד לא לקחת את עצמך יותר מדי ברצינות ולצחוק על הטעויות שלך. ככל שאנחנו רוצים להאמין אחרת, כולנו עושים דברים מטופשים מעת לעת. במקום להרגיש נבוך או מתגונן, לאמץ את הפגמים שלך.

יש כמה אירועים בחיים שהם בבירור עצובים ולא הזדמנויות לבדיחה אך רוב האירועים אינם נושאים תחושה מדהימה של או עצב או הנאה. הם נופלים לתוך האזור האפור של חיים רגילים – וזה נותן לך את הבחירה אם לצחוק או לא. אז תבחר לצחוק בכל פעם שאתה יכול.

איך לפתח את חוש ההומור שלך? רד על עצמך. שתף את הרגעים המביכים שלך. הדרך הטובה ביותר לקחת את עצמך פחות ברצינות היא לדבר על פעמים כאשר לקחת את עצמך יותר מדי ברצינות. כדי לצחוק על מצבים ולא להונות אותם. חפשו את ההומור במצב רע, וחשפו את האירוניה והאבסורדיות של החיים.

כאשר משהו שלילי קורה, לנסות למצוא דרך לעשות את זה אנקדוטה הומוריסטית שיגרום לאחרים לצחוק. הקף את עצמך עם תזכורות הומוריסטיות. שמור צעצוע על השולחן שלך או במכונית שלך. שים כרזה מצחיקה במשרד שלך. בחר שומר מסך המחשב שגורם לך לצחוק. תמסגר תמונות של עם משפחה או חברים שיש בהם תזכורות לזיכרון מצחיק.

אם משהו משועשע קורה או שאתה שומע בדיחה או סיפור מצחיק שאתה באמת אוהב, כתוב את זה או לספר את זה למישהו אחר כדי לעזור לך לזכור את זה. 

נסו להימנע מהתחברות לאנשים שליליים ואל תתעכבו על כתבות חדשותיות, בידור, או שיחות שגורמות לכם עצבות או אומללות. הרבה דברים בחיים הם מעבר לשליטתך – במיוחד ההתנהגות של אנשים אחרים. אמנם אנחנו רוצים לקחת את המשקל של העולם על הכתפיים שלנו, אבל בטווח הארוך זה לא מציאותי ולא בריא.

מצא את הילד הפנימי שלך. לשים לב לילדים ולנסות לחקות אותם - אחרי הכל, הם מומחים למשחק, לקחת את החיים בקלילות, ולצחוק על דברים רגילים.

טכניקה אחת גדולה כדי להיות במצב רוח קליל ולהקל על הלחץ היא לחשוב זיכרון מועדף שתמיד גורם לך לחייך - משהו שאחד הילדים שלך עשה, למשל, או משהו מצחיק שחבר אמר לך. אל תלך ביום בלי לצחוק. תחשוב על זה כמו פעילות גופנית או ארוחת בוקר ולעשות מאמץ מודע למצוא משהו כל יום שגורם לך לצחוק. קבע בצד 10 ​​עד 15 דקות ולעשות משהו משעשע אותך.

ככל שתתרגל לצחוק כל יום, כך תצטרך לעשות פחות מאמץ. שימוש בהומור עוזר כדי להתגבר על אתגרים ולשפר את החיים שלך. היכולת לצחוק, לשחק, וליהנות עם אחרים לא רק עושה את החיים מהנים יותר, אלא גם עוזרת לך לפתור בעיות, להתחבר עם אחרים, ולהיות יצירתי יותר. אנשים המשלבים הומור ומשחק בתוך חיי היומיום שלהם מוצאים כי זה מחדש אותם ואת כל מערכות היחסים שלהם.

החיים מיצרים אתגרים שיכולים להוציא את הטוב ביותר שלך או להיות מגרש משחקים לדמיון שלך. כאשר אתה נתקע עם הבעיה ולוקח את עצמך יותר מדי ברצינות, זה יכול לגרום לקושי לחשוב מחוץ לקופסה ולמצוא פתרונות חדשים. אבל כאשר אתה משחק עם הבעיה, אתה יכול לעתים קרובות להפוך אותה להזדמנות ללמידה יצירתית.

משחק עם בעיות קורה באופן טבעי לילדים. כאשר הם מבולבלים או חוששים, הם יוצרים ופותרים את הבעיות שלהם במשחק. זה נותן להם תחושה של שליטה והזדמנות להתנסות עם פתרונות חדשים. אינטראקציה עם אחרים בדרכים שובבות מסייעת לך לשמור על היכולת היצירתית הזאת.

הנה שתי דוגמאות של אנשים שלקחו בעיות יומיומיות והתמודדו איתם דרך צחוק ומשחק: רוי, איש עסקים בדימוס, היה נרגש סוף סוף כי יש זמן להקדיש לגולף, הספורט האהוב עליו. אבל ככל שהוא שיחק יותר, הוא נהנה פחות. למרות שהמשחק שלו השתפר באופן דרמטי, הוא כעס על עצמו על כל טעות. רוי הבין בחוכמה שחברי הגולף שלו משפיעים על הגישה שלו, ולכן הוא הפסיק לשחק עם אנשים שלקחו את המשחק ברצינות רבה מדי. כאשר שיחק עם חברים שהתמקדו יותר בהנאה מאשר בציונים שלהם, הוא היה פחות ביקורתי כלפי עצמו. עכשיו גולף היה מהנה כפי שרוי קיווה שזה יהיה. התוצאות שלו בגולף היו טובות יותר בלי לעבוד קשה יותר. וההשקפה החיובית יותר שקיבל מחבריו למשחק התפשטה לחלקים אחרים של חייו.

ג'ין עבדה בבית בעיצוב כרטיסי ברכה, עבודה שאהבה בעבר, אבל עכשיו הרגישה שהיא הפכה לשגרה. שתי ילדות קטנות שאהבו לצייר התגוררו בסמוך. בסופו של דבר, ג'יין הזמין את הילדות כדי לשחק עם כל הציוד האמנות שהיה לה. בהתחלה היא רק התבוננה, אבל עם הזמן הצטרפה. הצחוק, הצביעה והמשחק עם הילדות הקטנות שינו את חייה של ג'יין. לא זו בלבד שהמשחק עמן סיימה את בדידותה ואת השגרה המסויטת שבה היתה, היא עוררה את דמיונה ועזרה לה לפרוח. וחשוב מכולם – זה הכניס ממד חדש של  שובבות ביחסים של ג'יין עם בעלה.

היצירתיות שלך תעזור לך לפרוח בהזדמנויות חדשות. צחוק לוקח אותך למקום גבוה יותר שבו אתה יכול לראות את העולם מנקודת מבט רגועה יותר, חיובית ושמחה.

הערה: היתרונות של הצחוק וההומור חיוביות מאוד. יש רק הסתייגות אחת לדעתי והיא השימוש המושכל והמידתי במידת הצחוק.

 

מחברים: לורנס רובינסון, מלינדה סמית, M., וג 'יין סגל, Ph.D. עודכן לאחרונה: מרץ 2018.

htm?utm_source=Helpguide%27s+Newsletter&utm_campaign=4b05b7b456-EMAIL_CAMPAIGN_2018_05_07&utm_medium=email&utm_term=0_672cb82703-4b05b7b456-55281173

 

תורגם ונערך על ידי ד"ר אמיר שורץ ואתרhelp guide .

 

לדף הקודםלדף הבא
מכון סאלד
אודותינו שירותים למתמודד אינדקס מטפלים מחלות נפש
שאלות נפוצות מידע למשפחות קופות חולים צפיה בסרט "אמא לא משוגעת"
צור קשר תעסוקה בתי חולים רכישת ספרות מקצועית
הרשמה לרשימת תפוצה חוקים ותקנות ביטוח לאומי העשרה והשתלמויות
פורומים מערכות תומכות משרד הבריאות
© כל הזכויות שמורות ל"פורטל בריאות הנפש בישראל" בניית אתרים | אחסון אתרים