אודותינו שאלות נפוצות צור קשר מידע מתקדם לעובדים הרשמה לרשימת תפוצה פורומים קישורים מומלצים
   
מחלות נפש

חיפוש באינדקס המטפלים
דף הבית>>לימודים העשרה והשתלמויות>>מאמרים מקצועיים>>מחקרים>>יתרונות ההתנדבות במסגרות כלליות ובבריאות הנפש

מחקרים


ההתאמה הנכונה יכולה לעזור לך להפחית את הלחץ, למצוא חברים, להגיע אל הקהילה, ללמוד מיומנויות חדשות, ואפילו לקדם את הקריירה שלך.  היכולת  לתת לאחרים מאפשרת  גם לסייע בהגנה על הבריאות הנפשית והפיזית שלך

איך לתת לאחרים,  גורם לך להיות בריא ומאושר יותר

כשאדם עסוק או לא פנוי  יתכן ויהיה קשה למצוא זמן ומקום להתנדב. עם זאת, היתרונות של התנדבות הם גדולים ומועצמים לך, משפחה והקהילה שלך. ההתאמה הנכונה יכולה לעזור לך להפחית את הלחץ, למצוא חברים, להגיע אל הקהילה, ללמוד מיומנויות חדשות, ואפילו לקדם את הקריירה שלך.  היכולת  לתת לאחרים מאפשרת  גם לסייע בהגנה על הבריאות הנפשית והפיזית שלך. למידע נוסף על היתרונות הרבים של לעזור לאחרים ולמצוא טיפים על תחילת העבודה.

למה להתנדב?

ההתנדבות מציעה עזרה חיונית לאנשים נזקקים, למטרות ראויות ולקהילה, אבל היתרונות יכולים להיות גדולים עוד יותר עבורכם, המתנדבים. התנדבות לעזור לאחרים יכול לעזור לך להפחית מתח, מלחמה בדכאון, לשמור אותך דרוך ומאותגר נפשית, כמו כן סיפוק תחושה של הישג מטרה. אמנם נכון כי ככל שתתנדבו  יותר, תחווו את היתרונות יותר. בהתנדבות אין צורך למחויבות  לטווח ארוך או לקחת כמות עצומה של זמן מתוך היום העמוס שלך. מתן דרך פשוטה אפילו במעט זמן  יכול לעזור לאחרים הנזקקים ולשפר את הבריאות ואת האושר.

היתרונות של התנדבות: 4 דרכים להרגיש בריא ומאושר יותר

1.                                          ההתנדבות מחברת אתכם לאחרים

2.                                          התנדבות טובה למוח ולגוף

3.                                          התנדבות יכולה לקדם את הקריירה שלך

4.                                          ההתנדבות מביאה כיף והגשמה לחיים שלך

יתרון 1: התנדבות מחברת אותך לאחרים

אחד היתרונות המובהקים של ההתנדבות הוא ההשפעה על הקהילה. ההתנדבות מאפשרת לך להתחבר לקהילה שלך ולהפוך אותה למקום טוב יותר. אפילו עזרה עם המטלות הקטנות ביותר יכולה לעשות הבדל אמיתי לחייהם של אנשים, בעלי חיים וארגונים  במצוקה. ההתנדבות  היא רחוב דו סטרי: זה יכול להועיל לך ולמשפחתך ככל הגורם תבחר לעזור. להקדיש את הזמן שלך כמתנדב מסייע לך ליצור חברים חדשים, להרחיב את הרשת שלך, וכן להגביר את הכישורים החברתיים שלך.

צור חברים חדשים ואנשי קשר

אחת הדרכים הטובות ביותר   להכיר חברים חדשים   ולחזק את היחסים הקיימים היא להתחייב לפעילות משותפת יחד. התנדבות היא דרך מצוינת להכיר אנשים חדשים, במיוחד אם אתה חדש באזור. הוא מחזק את הקשר שלך לקהילה ומרחיב את רשת התמיכה שלך, חושף אותך לאנשים בעלי אינטרסים משותפים, משאבים בשכונה ופעילויות מהנות ומספקות.

הגדל את הכישורים החברתיים שלך ואת היחסים

אצל חלק מהאנשים ההתחברות היא באופן טבעי, אחרים הם ביישנים ויש להם קושי להכיר ולפגוש אנשים חדשים. ההתנדבות נותנת לך את ההזדמנות לתרגל ולפתח את הכישורים החברתיים שלך, שכן אתה נפגש באופן קבוע עם קבוצה של אנשים עם אינטרסים משותפים. ברגע שיש לך את המומנטום, זה קל יותר להסתעף ולקדם חברויות והיכרויות  ואנשי קשר.

התנדבות כמשפחה

ילדים צופים בכל מה שאתה עושה. על ידי מתן בחזרה לקהילה, אתה מראה להם ממקור ראשון איך ההתנדבות עושה את ההבדל וכמה טוב זה מרגיש לעזור לאנשים אחרים ובעלי חיים ולבצע שינוי. זה גם דרך חשובה לך להכיר ארגונים בקהילה למצוא משאבים ופעילויות עבור הילדים והמשפחה.

יתרון  2: התנדבות טובה למוח ולגוף

ההתנדבות מספקת יתרונות רבים הן לבריאות הנפש והן לגוף.

ההתנדבות מסייעת לנטרל את ההשפעות של לחץ, כעס וחרדה.   היבט והקשר חברתי של עזרה ועבודה עם אחרים יכול להיות בעל השפעה עמוקה על הבריאות הכללית הכוללת שלך. שום דבר לא מקל על מתח טוב יותר מאשר חיבור משמעותי לאדם אחר.   עבודה עם חיות מחמד   וחיות אחרות הוכח גם כדי לשפר את מצב הרוח ולהפחית מתח וחרדה.

ההתנדבות נלחמת בדיכאון.   ההתנדבות שומרת על קשר שוטף עם אחרים ועוזרת לך לפתח מערכת תמיכה מוצקה, אשר בתורו מגן עליך מפני דיכאון.  

ההתנדבות עושה אותך מאושר . על ידי מדידת ההורמונים ופעילות המוח, חוקרים גילו כי להיות מועיל לאחרים מספק הנאה עצומה. בני אדם חרוצים מאוד לתת לאחרים. ככל שאנחנו נותנים יותר, אנחנו מרגישים יותר מאושרים.

ההתנדבות מגבירה את הביטחון העצמי.   אתה עושה טוב עבור אחרים ואת הקהילה, אשר מספק תחושה טבעית של הישג. תפקידך כמתנדב יכול גם לתת לך תחושה של גאווה וזהות. וככל שאתה מרגיש טוב יותר על עצמך, כך גדל הסיכוי שיש לך תצוגה חיובית של החיים שלך ואת המטרות העתידיות.

ההתנדבות מספקת תחושה של מטרה.    מבוגרים, במיוחד אלה שאין להם עבודה קבועה  או איבדו בן זוג, יכולים למצוא משמעות חדשה וכיוון בחייהם על ידי עזרה לאחרים. לא משנה מה הגיל שלך או מצב החיים, התנדבות יכול לעזור לקחת את דעתך את הדאגות שלך,   לשמור אותך מומרץ נפשית, ולהוסיף עוד סט ומערכת משמעותית לחייך. לחיים שלך.

ההתנדבות עוזרת לך להישאר בריא\ה.   מחקרים מצאו כי אלה המתנדבים יש שיעור תמותה נמוך יותר מאשר אלה שאינם. מתנדבים מבוגרים יותר נוטים ללכת יותר, למצוא את זה קל יותר להתמודד עם משימות היומיום, הם פחות סיכוי לפתח לחץ דם גבוה, ויש להם כישורי חשיבה טובים יותר. ההתנדבות יכולה גם להפחית את הסימפטומים של כאב כרוני ולהפחית את הסיכון למחלות לב.

יש לי יכולת מוגבלת - האם אני עדיין יכול להתנדב?

אנשים עם מוגבלויות או מצבים בריאותיים כרוניים עדיין יכולים להפיק תועלת רבה מהתנדבות. למעשה, מחקרים הראו כי מבוגרים עם מוגבלויות או מצבים בריאותיים החל אובדן שמיעה ראייה למחלות לב, סוכרת או הפרעות עיכול כל שיפור שיפור לאחר ההתנדבות.

בין אם בשל מוגבלות, חוסר תחבורה, או מגבלות זמן, אנשים רבים בוחרים לנדב את זמנם באמצעות הטלפון או המחשב. בעידן הדיגיטלי של היום ארגונים רבים זקוקים לעזרה בכתיבה, עיצוב גרפי, אימייל ומשימות אחרות מבוססות אינטרנט. ארגונים מסוימים עשויים לדרוש ממך להשתתף בפגישה אימון ראשוני או פגישות תקופתיות בעוד שאחרים ניתן לעשות לחלוטין מרחוק. בכל מצב התנדבותי, ודא כי אתה מקבל מספיק מגע חברתי, וכי הארגון זמין כדי לתמוך לך יש לך שאלות.

יתרון 3: התנדבות יכולה לקדם את הקריירה שלך

אם אתה שוקל קריירה חדשה, התנדבות יכולה לעזור לך לקבל ניסיון בתחום העניין שלך לפגוש אנשים בשטח. גם אם אתה לא מתכנן לשנות קריירות, ההתנדבות נותנת לך את ההזדמנות לתרגל מיומנויות חשובות בשימוש במקום העבודה, כגון עבודת צוות, תקשורת, פתרון בעיות, תכנון הפרויקט, ניהול משימות וארגון. ייתכן שתרגיש נוח יותר למתוח את הכנפיים שלך לעבודה ברגע שיש לך שחד אלה מיומנויות בעמדה התנדבותית הראשונה.

ללמד אותך מיומנויות עבודה נוספות

רק בגלל העבודה בהתנדבות שהיא לא משולמת לא אומר שאת הכישורים שאתה לומד הם בסיסיים. הזדמנויות להתנדבות רבות עשויות לספק הכשרה מקיפה. לדוגמה, אתה יכול להיות יועץ משבר מנוסה תוך התנדבות במקלט לנשים או היסטוריון אמנות ידע תוך לתרום את הזמן שלך במוזיאון.

התנדבות יכולה גם לעזור לך לבנות על מיומנויות שיש לך כבר ולהשתמש בהם לטובת הקהילה יותר. לדוגמה, אם אתה מחזיק בעמדה מוצלחת במכירות, אתה יכול להעלות את המודעות עבור הגורם האהוב עליך בתור מתנדב עו"ד, תוך פיתוח נוסף ושיפור שלך דוברי הציבור, תקשורת, מיומנויות שיווק.

צובר ניסיון בקריירה

 

מציאת הקריירה הנכונה:   כיצד למצוא עבודה שביעות רצון

ההתנדבות מציעה לך הזדמנות לנסות קריירה חדשה מבלי להתחייב לטווח ארוך. זוהי גם דרך מצוינת לצבור ניסיון בתחום חדש. בכמה תחומים אתה יכול להתנדב ישירות בארגון שעושה את סוג העבודה שאתה מתעניין בו. לדוגמה, אם אתה מעוניין בסיעוד, תוכל להתנדב בבית חולים או בבית אבות.

עבודת ההתנדבות שלך עשויה גם לחשוף אותך לארגונים מקצועיים או התמחויות, כי יכול להיות לטובת הקריירה שלך.

כאשר מדובר בהתנדבות, תשוקה ופוזיטיביות הם הדרישות היחידות

בעוד למידה של מיומנויות חדשות יכול להיות מועילה מאוד, זה לא דרישה למילוי ניסיון בשנות התנדבות. יש לזכור כי הכישורים החשובים ביותר שאתה יכול להביא לכל מאמץ ההתנדבות הם חמלה, ראש פתוח, נכונות לעשות כל מה שצריך , גישה חיובית.

יתרון 4: התנדבות מביאה כיף והגשמה לחיים שלך

התנדבות היא דרך מהנה וקלה לחקור את האינטרסים שלך ואת התשוקות. לעשות עבודה התנדבותית אתה מוצא משמעות וענין. התנדבות יכולה להיות מרגיעה, מרגיע משגרת היום יום שלך של עבודה, בית הספר, או מחויבויות משפחתיות. ההתנדבות גם מספקת לך יצירתיות מחודשת, מוטיבציה, חזון שיכול לשאת לתוך החיים האישיים והמקצועיים שלך .  
אנשים רבים מתנדבים כדי להפוך את הזמן לתחביבים מחוץ לעבודה גם כן. לדוגמה, אם יש לך עבודה משרדית בישיבה ליד שולחן זמן רב, ניתן  לבלות בחוץ, אתה יכול לשקול התנדבות כדי לעזור בגינה קהילתית, הליכה כלבים עבור מקלט בעלי חיים, או לעזור במחנה קיץ לילדים.

שקול את המטרות שלך ואת האינטרסים

יהיה לך ניסיון עשיר יותר, מהנה יותר בהתנדבות אם אתה הראשון לקחת קצת זמן כדי לזהות את המטרות שלך ואת האינטרסים. תחשוב על למה אתה רוצה להתנדב. מה היית נהנה לעשות? ההזדמנויות שמתאימות הן למטרות שלך והן לאינטרסים שלך הן הסיכויים הגבוהים ביותר להיות מהנה ומספקים.

טיפים לתחילת העבודה

ראשית, שאל את עצמך אם יש משהו ספציפי שאתה רוצה לעשות.  

לדוגמה, האם אני רוצה ...  
... כדי לעשות את זה יותר טוב איפה אני גר  
... לפגוש אנשים שונים ממני  
... לנסות משהו חדש  
... לעשות משהו עם הזמן הפנוי שלי  
... לראות דרך חיים אחרת ומקומות חדשים  
... כדי ללכת על סוג של עבודה אני אולי תרצה לעשות עבודה במשרה מלאה  
... לעשות יותר עם האינטרסים שלי ותחביבים  
... לעשות משהו שאני טוב בו

הדרך הטובה ביותר להתנדב היא להתאים את האישיות שלך ואת האינטרסים. לאחר תשובות לשאלות אלו יעזור לך לצמצם את החיפוש שלך.

איך למצוא את ההזדמנות ההתנדבותית הנכונה

ישנן הזדמנויות רבות להתנדב. המפתח הוא למצוא עמדת התנדבות שאתה נהנה והם מסוגלים לקבל מההתנדבות שלך.. חשוב גם לוודא כי המחויבות שלך תואמות את צרכי הארגון. שאל את עצמך את הדברים הבאים:

·         האם אתה רוצה לעבוד עם מבוגרים, ילדים, בעלי חיים או מרחוק מהבית?

·         האם אתה מעדיף לעבוד לבד או כחלק מצוות?

·         האם טוב יותר מאחורי הקלעים או שאתה מעדיף לקחת תפקיד גלוי?

·         כמה זמן אתה מוכן להתחייב?

·         אילו כישורים אתה יכול להביא לעבודה התנדבותית?

·          מה הגורם החשוב לך?

קחו כמה אפשרויות התנדבות

אין להגביל את עצמך רק ארגון אחד או סוג מסוים של עבודה. לפעמים הזדמנות נראית נהדר על הנייר, אבל המציאות היא שונה לגמרי. נסה לבקר ארגונים שונים ולקבל תחושה של איך הם כמו ואם אתה מסתדר  עם צוות ומתנדבים אחרים.

היכן למצוא הזדמנויות התנדבות

·                     תיאטראות, מוזיאונים ומונומנטים קהילתיים

·                     ספריות או מרכזים בכירים

·                     ארגוני שירות כגון מועדוני האריות או מועדוני רוטרי

·                     מקלטים מקומיים לבעלי חיים, ארגוני הצלה או מרכזי חיות בר

·                     ארגוני נוער, קבוצות ספורט ותוכניות לאחר שעות הלימודים

·                     שיפוצים היסטוריים, גנים לאומיים וארגוני שימור

·                     מקומות פולחן כגון כנסיות או בתי כנסת

·                     מסדי נתונים מקוונים כגון אלה הכלולים בסעיף משאבים להלן

·                     שירותי רווחה ובריאות

כמה זמן אתה צריך להתנדב?

ההתנדבות אינה צריכה להשתלט על חייך כדי להיות מועילה. למעשה, מחקרים מראים כי רק 2-3 שעות בשבוע, או על 100 שעות בשנה, יכול להעניק את היתרונות ביותר - גם לך וגם את הסיבה שבחרת. הדבר החשוב הוא להתנדב רק את כמות הזמן שמרגיש נוח לך. ההתנדבות צריכה להרגיש כמו תחביב מהנה ומתגמל, לא עוד מטלה על רשימת המטלות שלך.

להפיק את המרב של התנדבות

אתם תורמים את הזמן היקר שלכם, לכן חשוב שתיהנו ותהנה מהתנדבותכם. כדי לוודא כי עמדת המתנדבים שלך היא בכושר טוב:

לשאול שאלות.   אתה רוצה לוודא כי הניסיון הוא הנכון עבור הכישורים שלך, המטרות שלך, ואת הזמן שאתה רוצה להשקיע. שאלות לדוגמה למתאם ההתנדבות שלך עשויות להתייחס למחויבות הזמן שלך, אם יש הכשרה כלשהי, עם מי תעבוד, ומה לעשות אם יש לך שאלות במהלך החוויה שלך.

ודא שאתה יודע מה צפוי.   אתה צריך להיות נוח עם הארגון ולהבין את הזמן הנדרש למחויבות. שקול להתחיל קטן, כך שאתה לא מתחייב לזמן רב  בהתחלה. תן לעצמך גמישות מסוימת לשנות את המיקוד שלך במידת הצורך.

אל תפחד לעשות שינוי.   אל תכריחו את עצמכם בכושר רע או שתרגישו מחויבים להיצמד לתפקיד מתנדב שאינכם אוהבים. שוחחו עם הארגון על שינוי המיקוד שלך או לחפש ארגון שונה שבו נראה לכם  קיימת התאמה טובה יותר.

אם התנדבות בחו"ל, בחר בקפידה.   חלק מתכניות ההתנדבות בחו"ל יכולות לגרום יותר נזק מתועלת אם הן לוקחות משרות בשכר רב מהעובדים המקומיים. חפש הזדמנויות התנדבות עם ארגונים מכובד.

תהנה.   חוויות ההתנדבות הטובות ביותר מרוויחות הן את המתנדב והן את הארגון. אם אתה לא נהנה, שאל את עצמך למה. האם זה המשימות שאתה מבצע? האנשים שאתה עובד איתם? או שאתה לא נוח פשוט כי המצב הוא חדש ומוכר? הצבעה על מה מטריד אותך יכול לעזור לך להחליט כיצד להמשיך.

 

 

התנדבות בתחום בריאות הנפש.

הנושא מורכב ואינו מסודר דיו מסיבות שונות. במידה ותהייה מודעות על חשיבות ההתנדבות בתחום בריאות הנפש יתכן השינוי.

התהליך שהגברת ההתנדבות בקרב אנשים למען בריאות הנפש אמורה להיות מורכבת מכמה חלקים.

1.      הגברת מודעות בקרב הגופים במציעים מסגרות למתנדבים

2.      יצירת הכשרה מתאימה למתנדבים בתחום בריאות הנפש

3.      יצירת מעטפת תומכת למסגרות ולמתנדבים

יתרונות ההתנדבות בתחום בריאות הנפש הם גדולים:

·         צמצום הסטיגמה

·         מודעות לצרכי המתמודד

·          העצמת המתנדב

·         הכרת התופעה בצורה אמיתית ולא דרת אינטרסנטים או מסננים אחרים.

 

 הערות:

בישראל עשרות אלפי מתנדבים בגופים שונים. ההתנדבות היא ערך חשוב בחיי אנשים שונים. לפי המידע של בית הספר המרכזי לשירותי התנדבות מעל 20% מהבוגרים מתנדבים.

בתחום בריאות הנפש התנדבות אינה גורם דומיננטי מסיבות שונות: סטיגמה שלילית, חשש מהלא נודע והלא צפוי וחוסר מודעות של המסגרות המטפלות לקבלת מתנדבים.

המאמר נגע על מקומות וחשיבות ההתנדבות לאיש\ה המתנדב\ת. המאמר לא עוסק בהתנהלות הגוף שמעסיק מתנדבים.תרגם ערך הוסיף: ד"ר אמיר שורץ

יועץ תוכן לפורטל בריאות הנפש בישראל www,mh-israel.co.il

מבוסס על:

 

 

לדף הקודםלדף הבא
מכון סאלד
אודותינו שירותים למתמודד אינדקס מטפלים מחלות נפש
שאלות נפוצות מידע למשפחות קופות חולים צפיה בסרט "אמא לא משוגעת"
צור קשר תעסוקה בתי חולים רכישת ספרות מקצועית
הרשמה לרשימת תפוצה חוקים ותקנות ביטוח לאומי העשרה והשתלמויות
פורומים מערכות תומכות משרד הבריאות
© כל הזכויות שמורות ל"פורטל בריאות הנפש בישראל" בניית אתרים | אחסון אתרים