אודותינו שאלות נפוצות צור קשר מידע מתקדם לעובדים הרשמה לרשימת תפוצה פורומים קישורים מומלצים
   
מחלות נפש

חיפוש באינדקס המטפלים

מאמרים על מחלות נפש


ייתכן שאנו מכירים את הסימפטומים הרגשיים של דיכאון - אבל עצב יכול גם לגרום לסימפטומים פיזיים, מבעיות עיכול עד לכאב לב בפועל. מאת בת אורנשטיין

ייתכן שאנו מכירים את הסימפטומים הרגשיים של דיכאון - אבל עצב יכול גם לגרום לסימפטומים פיזיים, מבעיות עיכול עד לכאב לב בפועל.

       סימפטומים פיזיים של דיכאון

למרות הסימפטומים ההיכר של דיכאון הם רגשיים (כגון תחושות של עצב וחוסר תקווה), דיכאון עשוי גם לבוא עם סימפטומים פיזיים, כולל בחילות, שלשולים, כאב, ושינויים במשקל. לעתים קרובות מדי, עם זאת, אנשים פשוט רוצים להפטר מהבעיות הבריאותיות או להיכשל בלחפש טיפול נאות, מאחר  ולא מבינים מה קורה.

אין להתעלם מהסימפטומים הפיזיים האפשריים של דיכאון: כאב ושינויים אחרים בבריאות שלך, יתכן וזה יכול להיות הסימנים הראשונים של דיכאון, והידיעה על השפעות פיזיות אפשריות של דיכאון עשוי לעזור לך לקבל מאובחנים ומטופלים מוקדם יותר. האם יש לך אחד מסימני האזהרה האלה?

2.      בעיות עיכול

בעיות בקיבה שכיחות אצל אנשים עם דיכאון או חרדה, במיוחד אצל ילדים ומתבגרים. "הרבה ילדים סובלים מבעיות בטן, וכשמתבוננים בהם, אתם מגלים שהם קשורים לעיתים קרובות לחרדת בית הספר או ליחסי חברותם", אומר הייט. למבוגרים עם דיכאון יש גם בעיות עיכול, כגון בחילה, בחילות ושלשולים. חלק מהפרעות העיכול, כגון מחלת קרוהן, קוליטיס או כיבים, יכולות להחמיר עקב לחץ ודיכאון.

3.      כאבי ראש

לכאבי ראש יכולים להיות סיבות רבות, ולפעמים הם יכולים להיות סימנים של דיכאון. כאבי ראש הקשורים לדיכאון הם בדרך כלל כללים ולא מוגדרים. כמו כן, אנשים עם דיכאון לעתים קרובות הם מדווחים שכאבי ראש גרועים יותר בבוקר ובערב. הם כנראה כאבי ראש מתח, אשר מתרחשים כאשר השרירים בצוואר שלך הקרקפת מתוחים. "כאשר אנשים מדוכאים, הם עלולים לעורר את קבוצת השרירים הזו - לא להבין אותה וליצור הרבה כאב ראש", אומר הייט.

4.      בעיות שינה

קשיי שינה הוא רמז נוסף לאבחון דיכאון. אנשים עם דיכאון יכולים להתקשות להירדם או שהם עלולים להתעורר באמצע הלילה ולא יכולים לחזור לישון. "לכולם יש מתח ולא יכול לישון עכשיו," אומר הייט. "אבל אם בעיות השינה שלך נמשכות יותר מכמה שבועות, אתה צריך להתחיל לחשוב אם זה קושי רגשי שצריך לטפל בו". כשליש מאנשים עם דיכאון עשויים לישון הרבה יותר מהרגיל.

5.      כאבי גב או כאבי שרירים

כאבי גב או כאבי שרירים יכול להיות סימן פיזי נוסף של דיכאון. "יש קשר בין כמה אנשים מטפלים בעצמם ובדיכאון", אומר הייט. "אנשים עם דיכאון נוטים לממש פחות ופחות סביר להתמקד באכילה בריאה. כאשר אתם לא מטפלים בגופכם בדרכים הבריאותיות ביותר, ייתכן שיש לכם יותר כאב פיזי, אולי בגב ובשרירים או במפרקים ". כמו כן, אם אתם כבר חיים עם כל סוג של כאב כרוני, דיכאון יכול לעשות את זה רע יותר.

6.      תשישות ועייפות

תשישות ועייפות או חוסר אנרגיה הם מסימני ההיכר הקלאסיים של דיכאון, אומר הייט. דיכאון ועייפות נוטים להאכיל אחד את השני, עד כדי כך שאנשים רבים עם דיכאון, קשה לומר מה בא קודם, הדיכאון שלהם או עייפות שלהם. כאשר אנשים מתייחסים לחרדות ולדיכאון שלהם, "זה מדהים כמה חיים הם מרגישים וכמה אנרגיה יש להם יותר", אומר הייט.

 

7.      שינויים בתיאבון

האם אתם אוכלים יותר מדי במשקל? או האם איבדת עניין במזון והם מאבדים משקל? כל שינוי בתיאבון יכול להיות סימן לדיכאון. "אנשים משתמשים לעתים קרובות במזון כדי להתמודד עם מתח נפשי ורגשות של עצב", אומר הייט. אם השינוי בתיאבון נמשך יותר מכמה שבועות, שוחח עם הרופא כדי לבדוק אם הוא קשור לדיכאון או לבעיה רפואית אחרת - או לשניהם.

8.      שינויים במשקל

תנודות במשקל יכול להיות קשורים לשינויים הרגלי האכילה שלך ורמת הפעילות. "לפעמים אנשים עם דיכאון ישנים הרבה - עד 12 שעות ביום - ולכן הם לא פעילים", אומר הייט. "בגלל שהם לא פעילים, הם עשויים לעלות במשקל". מצד שני, אם התיאבון שלך השתנה ואתה לא אוכל מספיק, אתה עשוי לחוות ירידה במשקל. אם יש לך אובדן משקל לא מוסבר, יש לדבר עם הרופא שלך כפי שהוא יכול להיות סימן של דיכאון או מצב בריאותי אחר.

9.      כאב בחזה

אם אתה חווה כאבים בחזה, לא לעכב את הדרישה והבקשה לטיפול רפואי. כאב בחזה יכול להיות סימן להתקף לב או מצב לב חמור אחר. עם זאת, כאבים בחזה גם יכול להיות קשור לבריאות הרגשית שלך. "כאב בחזה קשור לעיתים קרובות להתקפי פאניקה, שהם סוג של חרדה", אומר הייט. כאשר אנשים סובלים מהתקף חרדה, הם יכולים לקבל דפיקות לב וקשיי נשימה, בדיוק כמו שהיו להם התקף לב. אם הרופא שלך מסיק שכאב החזה שלך אינו מעיד על התקף לב או על מצב לב אחר, אם זה יכול להיות סימן של דיכאון או חרדה.

10.  אבחון דיכאון

רופאים נוטים לחפש סימפטומים בסיסיים של דיכאון - עצב, בכי, חוסר אנרגיה או עניין - בעת אבחון דיכאון. אבל אם יש לך סימפטומים פיזיים המתוארים כאן ולעיל וזה קורה יותר מכמה שבועות. אם לא ניתן להסביר את הסימפטומים במצב רפואי יש צורך לחשוד בדכאון. יש צורך לדבר עם הרופא שלך על הסימפטומים שלך שתכן ומגיע ממקור רגשי. אתה אמור להיות מסוגל וכך למצוא הקלה ולטפל הדיכאון שלך עם שילוב של טיפול פסיכו תרפויטי , שינויים באורח החיים, חברים, הורדת מתח, תזונה מתאימה ותרופות.

 
תרגם וערך:  ד"ר אמיר שורץ יועץ תוכן לפורטל בריאות הנפש בישראל www.mh-israel.co.il

הערה: החיבור בין גוף ונפש ידוע מימים ימימה כולל הרמב"ם שהיה גדול הרופאים מאז ימי קדם.

כיום הדיכאון הינו המגיפה מספר אחד בעולם מסיבות שונות כולל סטיגמה חוסר מודעות וקושי לאבחן.

אורח חיים בריא כולל ספורט, תזונה נאותה, חשיבה חיובית וחברה קרובה, תוריד את הדכאון לרמות נמוכות.

 מבוסס על:

https://www.everydayhealth.com/emotional-health-pictures/physical-symptoms-of-depression.aspx?eh_uid=71591455&slot=0&xid=nl_EHNLemohealth_2019-01-13_15689432&utm_source=Newsletters&utm_content=2019-01-13&utm_campaign=Mental_Health_and_Mood_Disorders#diagnosing-depression

לדף הקודםלדף הבא
מכון סאלד
אודותינו שירותים למתמודד אינדקס מטפלים מחלות נפש
שאלות נפוצות מידע למשפחות קופות חולים צפיה בסרט "אמא לא משוגעת"
צור קשר תעסוקה בתי חולים רכישת ספרות מקצועית
הרשמה לרשימת תפוצה חוקים ותקנות ביטוח לאומי העשרה והשתלמויות
פורומים מערכות תומכות משרד הבריאות
© כל הזכויות שמורות ל"פורטל בריאות הנפש בישראל" בניית אתרים | אחסון אתרים