אודותינו שאלות נפוצות צור קשר מידע מתקדם לעובדים הרשמה לרשימת תפוצה פורומים קישורים מומלצים
   
מחלות נפש

חיפוש באינדקס המטפלים
דף הבית>>לימודים העשרה והשתלמויות>>מאמרים מקצועיים>>מאמרים על הפרעות קשב וריכוז>>לא על התרופות לבדן: טיפול משולב בהפרעת קשב וריכוז

מאמרים על הפרעות קשב וריכוז


כולנו מכירים את הטיפול התרופתי בהפרעת קשב וריכוז, בראש ובראשונה ריטלין, אך ידוע ששילוב של טיפול תרופתי וטיפול רגשי הינו יעיל יותר. ד"ר אנדה מסלר-חסידים, פסיכיאטרית מומחית לילדים ונוער
כולנו מכירים את הטיפול התרופתי בהפרעת קשב וריכוז, בראש ובראשונה ריטלין, אך ידוע ששילוב של טיפול תרופתי וטיפול רגשי הינו יעיל יותר. מטרת הטיפול היא שיפור באינטראקציה החברתית של המטופל, שיפור במישור הלימודי וההתנהגותי ומיתון התופעה. תקיפת הבעיה הן כימית באמצעות תרופות והן במילים והתנהגות תביא לתוצאות אופטימליות במידה והדבר אפשרי.

השפעת הפרעות קשב וריכוז אצל המטופל
מהי הפרעת קשב וריכוז? מדובר בהפרעה נוירו התפתחותית שכיחה אשר תסמיניה העיקריים הם קשיי קשב וריכוז, היפראקטיביות ואימפולסיביות. ניתן לאבחן הפרעה המתמקדת בקשב וריכוז בלבד-ADD או הפרעה משולבת עם מרכיב של היפראקטיביות-ADHD.

בשני המצבים יש להפרעת הקשב השפעה רבה על האדם עצמו ועל סביבתו. עבור ילד עם הפרעת קשב, ישיבה ממושכת בכיתה או אפילו בפעילות חברתית יכולה להוות אתגר לא קטן. ילדים אלו עלולים להיות חסרי סבלנות למתרחש סביבם, להתקשות להתאפק בסבלנות לתורם בסופר או להתפרץ בלי להצביע כאשר שאלה נשאלת בכיתה. דעתם יכולה להיות מוסחת לגירויים חיצוניים. הם יתקשו לעקוב אחרי הוראות או עלולים לבצע שגיאות הנובעות מחוסר שימת לב לפרטים.
לקשיים אלו יש השפעה ניכרת לא רק על התנהלות הילד במסגרת הלימודית אלא גם בקשרים החברתיים. כתוצאה מכך, ההתמודדות היא מתסכלת עבור הילד, משפחתו וחבריו.

במצב בו מתלווה להפרעת קשב וריכוז גם מרכיב היפראקטיבי (ADHD), יכולות להתלוות לתסמינים שתוארו גם תחושות של חוסר שקט ואי נחת. אלו הילדים שחייבים לקום ממקומם, להרעיד את הרגל, לשחק עם חפץ וכדומה. הם יכולים גם לדבר במהירות, בקול רם ובאינטנסיביות, להיות אימפולסיביים וכך יתקשו לקבל סמכות ונורמות, לימודיות וחברתיות.
לקשיים אלו נלווים קשיים רגשיים, בתחום ההתנהגותי והרגשי, לעתים גם בתחום הבין אישי.

הטיפול התרופתי בהפרעות קשב וריכוז
למרות החשש הקיים בקרב רבים, הטיפול התרופתי להפרעת קשב מוכר כטיפול יעיל ובטוח. קבוצת התרופות המוכרת ביותר מבוססת על מתילפנידאט ומוכרת יותר בשמה המסחרי 'ריטלין' אשר משפיעה על מערכת העצבים המרכזית. קיימים תכשירים שונים ורבים בקבוצה זו השונים בצורת המתן- דרך הפה או במדבקה בעור, בזמן התגובה- מארבע שעות בריטלין רגיל ל-12 ב'קונצרטה' למשל וכד'. ישנן עוד קבוצות של תרופות יעילות הניתנות להתוויה זו מלבד ריטלין.
ראוי להגיש שלמרות עושר התרופות הטבעיות והאלטרנטיביות הקיימות בשוק, לא נמצאה עד כה אף תרופה שיעילה כמו התרופות הסטנדרטיות וחפה מתופעות לוואי.
תופעות לוואי שכיחות כוללות חוסר תאבון, הפרעות בשינה, כאבי ראש, כאבי בטן ושינויים במצב רוח. 

וחוץ מתרופות?
פתחנו בכך שהטיפול הטוב ביותר ייתן למטופל מענה כוללני מעבר לתרופות. כאן, ניתן להתמקד בתרגול והקניית מיומנויות לשיפור היכולות הקיימות אצל הילד (וגם המבוגר אגב. ידוע שלא מעט ילדים ממשיכים לסבול מתסמינים של הפרעת קשב הלאה בבגרותם). למשל: פיתוח מיומנויות למידה המותאמות למגבלות ומתחשבות בהן, כמו עבודה עם הפסקות מרובות כדי לקטוע רצף ממושך שדורש ריכוז, ישיבה על מושב לא קבוע (ניסיתם פעם לשמוע הרצאה על כדור פיזיו למשל?).

באמצעות הקשר הטיפולי בין הילד, ההורים והצוות החינוכי, ניתן להשפיע על התסמינים של ההפרעה, במטרה לשפר את האינטראקציה החברתית והלימודית ולמתן התנהגות היכולה להזיק למטופל להתקדם במסלול לימודיו, ליצור קשרים חברתיים ולהתנהג בצורה מותאמת סיטואציה.

כלי טיפול נוספים מתמקדים בטיפול תומך, בבית ובבית הספר. הם כוללים איתור וטיפול הפרעות התנהגות הנלוות להפרעת הקשב, שיפור הסתגלות חברתית, קידום למידה אקדמית וטיפול משפחתי. כלומר, הדגש מושם על טיפול פסיכולוגי, התנהגותי, חינוכי והדרכת הורים.

הטיפול הזה חשוב במיוחד בעולם שבו חלק חשוב מההתקדמות ותחושת הסיפוק וההצלחה של הפרט קשור לפעילויות מבוססות קשב כמו לימוד וכן כאשר אנו יודעים כיום, שרבים מילדים אלו, עלולים להמשיך לסבול מתסמינים שונים של הפרעת קשב גם בבגרות.

הכותבת: ד"ר אנדה מסלר-חסידים, פסיכיאטרית מומחית לילדים ונוער, מכון תל-אביב לפסיכותרפיה, המציע מגוון שיטות לאבחון וטיפול בהפרעת קשב וריכוז. 

לדף הקודםלדף הבא
מכון סאלד
אודותינו שירותים למתמודד אינדקס מטפלים מחלות נפש
שאלות נפוצות מידע למשפחות קופות חולים צפיה בסרט "אמא לא משוגעת"
צור קשר תעסוקה בתי חולים רכישת ספרות מקצועית
הרשמה לרשימת תפוצה חוקים ותקנות ביטוח לאומי העשרה והשתלמויות
פורומים מערכות תומכות משרד הבריאות
© כל הזכויות שמורות ל"פורטל בריאות הנפש בישראל" בניית אתרים | אחסון אתרים