אודותינו שאלות נפוצות צור קשר מידע מתקדם לעובדים הרשמה לרשימת תפוצה פורומים קישורים מומלצים
   
מחלות נפש

חיפוש באינדקס המטפלים

מאמרים על מחלות נפש


הפרעה טורדנית כפייתית או OCD היא הפרעה נפשית בה הסובלים מתמודדים עם אובססיות וקומפולסיות (טכסים). אובססיות הן בעצם מחשבות, דימויים או דחפים טורדניים. הם חודרים לתודעה של האדם בניגוד לרצונו ולא פעם הם גם מתנגשים עם ערכיו. מאת: ד"ר דני דרבי

הפרעה טורדנית כפייתית או OCD היא הפרעה נפשית בה הסובלים מתמודדים עם אובססיות וקומפולסיות (טכסים). אובססיות הן בעצם מחשבות, דימויים או דחפים טורדניים. הם חודרים לתודעה של האדם בניגוד לרצונו ולא פעם הם גם מתנגשים עם ערכיו. 
     

נהוג לחשוב שאצל אלו הסובלים מ OCD הבעיה היא המחשבות החודרניות, אבל מחקרים מראים שמחשבות חודרניות יש בעצם לכולנו ומה ששונה בין אלו הסובלים מOCD  לאנשים שאין להם את ההפרעה הוא בעצם התגובה שלהם למחשבה החודרנית. למשל למחשבה "יכול להיות שלא נעלתי את הדלת" אדם עם OCD יגיב במצוקה בעוד אדם ללא OCD  יגיב בצורה מתונה. 
     

אז אובססיות גורמות לסובלים מהן מצוקה רבה ולאנשים שאינם סובלים מההפרעה מחשבות דומות יעררו מצוקה נמוכה או לא יעוררו מצוקה כלל. המצוקה הרבה אותה חווים אנשים הסובלים מ OCD  גורמת להם לנסות ולהפטר מההרגשה הרעה ולא פעם הם חשים נדחפים לעשות פעולות הרגעה,  ניסיונות הרגעה אלו נקראות קומפולסיות או טכסים. כך בעצם אדם הסובל מ OCD  שחושב שלא סגר את הדלת ירצה ללכת לבדוק ואילו אדם שאינו סובל מ OCD  יהיה מסוגל לשחרר את המחשבה ולהגיד לעצמו משהו בסגנון "יאללה, מה כבר יכול לקרות" הבעיה עם טכסים היא שלרוב הם נותנים הקלה זמנית אם בכלל. הקלה זמנית זו בעצם מלמדת את המוח של אלו הסובלים מ OCD לחפש עוד ועוד הקלה זמנית וכך הרבה פעמים גם אם בתחילת הדרך הפעילות הטקסית הייתה מרגיעה או מורידה את המצוקה, לאחר זמן מה שעושים אותה יתכן ואפילו לא תהיה הקלה כלל.  
     

הדימוי הקולנועי של אדם הסובל מ OCD  לרוב מראה אותו עם התנהגויות מוזרות ובולטות לעין כמו ללכת באופן מוזר, לספור בקול רם, לבדוק פעמים רבות ולנקות, אך רבים מאלו הסובלים מ OCD  עושים מה שמכונה טכסים מנטליים. טכסים מנטליים הם בעצם התנהגויות שמתרחשות בתוך ראשו של האדם והם יכולים לכלול דיבור פנימי חזרתי שמטרתו ניטרול של מחשבות רעות, ספירה אובססיבית, הכנת רשימות אינסופיות בתוך הראש, הרגעות, הטיות של הקשב לדברים מסוימים דוגמא מידת האהבה לאדם מסוים ועוד ועוד. 
     

 OCD קלאסי הוא כזה המתמקד בתכנים הקשורים לזיהום, גרימת נזק ואחריות, מיניות לא מותאמת, צורך בסימטריה, דיוק ועוד, אך חשוב לזכור של OCD  פנים רבות מאוד וצורות שכיחות אך פחות מוכרות כוללות התלבטות לגבי מערכות יחסים (זוגיות או קשר הורה ילד) ROCD, ספקות באופן כללי בנושאים כמו בחירת מקצוע, בחירת חופשה אבל יכול לזלוג גם לנושאים קטנים למשל כמו אילו מוצרים לקנות בסופר ועוד. 
     

מלראות אנשים רבים הסובלים מ OCD  למדנו שלהפרעה דרכים מגוונות ויצירתיות לחפש הרגעות והיא לובשת פנים רבות מאוד. 
     

האם ניתן לטפל ב OCD  ?
     

בשנים האחרונות התפתח גוף ידע נרחב על OCD. ההבנה כיום היא שמדובר בהפרעה עם שורשים עמוקים בסביבתו של האדם ושטיפול מתאים כולל לעיתים התערבות פסיכולוגית קוגניטיבית התנהגותית, התערבות מערכתית משפחתית – אשר כוללת את גורמי התמיכה של האדם ומסייעת להם ללמוד להתנהל בצורה שאינה מחזקת את ההפרעה. לעיתים יש צורך בהתערבות פרמקולוגית תרופתית. 
    

הטיפול המשולב לרוב מביא לתוצאות טובות ובניהול נכון גם אנשים שלקחו תרופות יכולים לרדת בהדרגה מהתרופות ולסגל אורך חיים שאינו תומך בשגשוג של ההפרעה. 
   

אם ניתן לטפל, מדוע הרבה אנשים שסובלים מההפרעה אינם מגיעים לטיפול?
     

מחקרים מראים שלאנשים הסובלים מ OCD לוקח מעל עשור לקבל אבחנה מתאימה ולהגיע לטיפול מתאים. לא פעם ההפרעה מתחילה בגיל צעיר ומימדיה אינם גדולים מאוד אך במשך השנים וללא טיפול מתאים ההפרעה גדלה עד שהיא משבשת את אורח החיים התקין, פוגעת באיכות החיים ומפריעה למימוש הפוטנציאל. 
      

בנוסף, בשל תוכנן של המחשבות אנשים הסובלים OCD  חשים בושה לשתף במחשבות שלהם כי הם חוששים שאחרים יתפסו אותם כמוזרים או ישפטו אותם. פחד זה מוביל לא פעם להסתרה שמאריכה את ההתמודדות עם OCD . 
       

מדוע הרבה אנשים שסובלים מההפרעה אינם מגיעים לטיפול?
      

אם אתה או את חושבים שאתם או מישהו שאתם אוהבים סובל מ OCD שקלו לפנות להערכה אצל איש מקצוע עם רקע בתחום של OCD. קחו בחשבון שאבחון יכול להוביל לטיפול מותאם שיכול להשפיע בצורה חיובית על איכות החיים שלכם והתמודדות עם הבעיה.

ד״ר דני דרבי, פסיכולוג קליני מומחה מדריך ודוקטור למיניות האדם. לאורך השנים התמחה בטיפול בטראומה נפשית והפרעות חרדה במרכז להחלמה מטראומה באוניברסיטת מיזורי שבסינט לואיס ובמרכז לחקר טראומה נפשית בהדסה עין כרם.

לדף הקודםלדף הבא
מכון סאלד
אודותינו שירותים למתמודד אינדקס מטפלים מחלות נפש
שאלות נפוצות מידע למשפחות קופות חולים צפיה בסרט "אמא לא משוגעת"
צור קשר תעסוקה בתי חולים רכישת ספרות מקצועית
הרשמה לרשימת תפוצה חוקים ותקנות ביטוח לאומי העשרה והשתלמויות
פורומים מערכות תומכות משרד הבריאות
© כל הזכויות שמורות ל"פורטל בריאות הנפש בישראל" בניית אתרים | אחסון אתרים