אודותינו שאלות נפוצות צור קשר מידע מתקדם לעובדים הרשמה לרשימת תפוצה פורומים קישורים מומלצים
   
מחלות נפש

חיפוש באינדקס המטפלים
דף הבית>>לימודים העשרה והשתלמויות>>מאמרים מקצועיים>>מאמרים על מחלות נפש>>דרכים לשיפור היכולת הנפשית וצמצום מחלות נפש וגלישה לדיכאון

מאמרים על מחלות נפש


הנושאים המופיעים במאמר משפרים את הבריאות הנפשית מוכרים ומבוססים על ידע מחקרי רב שהצטבר:  חברתיות מול בדידות, משמעות מול כלום, מטרה מול אפסות, חשיבה חיובית מול פסימיזם ונגטיביזם , הכרת הטוב מול גאווה ויהירות.
בינואר (ANI): 2020  מחקר מדעי חדש בוחן דרכים לשיפור בריאות הנפש כאשר עשור חדש החל בעיצומן של ממשלות מקוטבות, סיכוני בטיחות ברחבי העולם ופשעי שנאה ועולם רווי סביבתי, וכל אלה הגורמים שיהוו לחץ נוסף על הפרט.
על פי נתוני CNN, ההתנהגויות הבאות נוטות לשפר את הבריאות הכללית ככל שהנפש והגוף משתלבים זה בזה.
     
1. תרגול אופטימיות
לאופטימיסטים יש סיכוי של 35 אחוז פחות למות מהתקף לב או שבץ מוחי וסבירות גבוהה יותר לאכול תזונה בריאה ולפעילות גופנית באופן קבוע "יש מערכות חיסון חזקות יותר, אפילו יחיו חיים ארוכים יותר. למעשה, סקר משנת 2019 מצא כי אנשים עם השקפה חיובית ביותר היו בעלי הסיכוי הגדול ביותר לחיות עד גיל שמונים וחמש ומעלה.
מחקרים הראו כי ניתן לאמן את המוח להיות חיובי יותר.  זאת מכיוון שרק כ- 25 אחוז מהאופטימיות מתוכנתת על ידי הגנים שלנו.
"יש מחקרים המצביעים על כך שאפשר לשפר או לטפח את האופטימיות באמצעות אימונים מסוגים מסוימים", אמר רופא וחוקר ריצ'רד דוידסון, המייסד והמנהל של המרכז למדעי הבריאות.
"כאשר תרגילים מנטאליים מסוג זה מועברים לאנשים, זה משנה את תפקודם ואת מבנה מוחם בדרכים שלדעתנו תומכות בסגולות חיוביות מסוג זה. וזה עשוי להיות המפתח לייצור ההשפעה במורד הזרם על הגוף," ריצ'רד הוסיף.
גישת "העצמי הטוב ביותר האפשרי" היא אחת השיטות היעילות ביותר להעלאת האמון על פי המטה-אנליזה ממחקרים שנבדקו. העצמי הטוב מבוסס על ניסוי הקורא לאנשים לדמיין את כל הבעיות העתידיות שנפתרו, ושם הושגו כל שאיפות החיים.
    
2. התחל להתנדב
מחקרים הראו כי הצבת רווחתם של אחרים לפני עצמנו ללא ציפיות או התנהגות אלטרואיסטית, מעוררת מרכזי תגמול במוח.  הכימיקלים הטובים האלה מזריקים למערכת סוג של "גבוה-עוזר".
עבודה מרצון מפחיתה לחץ ומשפרת דיכאון.  ניתן להפחית את הסיכון ללקות קוגניטיבית. זה יכול אפילו להניע חיים ארוכים יותר.
מחקר חדש מצא כי אנשים שאמרו כי הם יתרמו כספים לעזרת יתומים היו פחות רגישים להלם חשמלי מאשר אלה שסירבו.
      
3. להיות אסיר תודה והכרת הטוב 
מומחים אומרים כי אחת הדרכים הטובות ביותר להכרת תודה לחיים מחייכם היא לנהל יומן יומי.  זה אומר לפני השינה, רשמו כל חוויה חיובית ביום, לא משנה כמה היא קטנה.
בחטיבות ביניים שהתאמנו בתרגילי הכרת תודה נצפו פחות התנהגיות בעייתיות.
אחד מתרגילי המיינדפולנס המועדפים על דוידסון מטפח הכרת תודה.
תחושת הערכה יכולה להתרחב לאחרים בחייכם ולחזק אופטימיות ובריאות נפשית טובה יותר.
     
4. יצירת קשרים חברתיים
אנשים שקשורים באופן אישי למשפחה, לחברים ולקהילה, מאושרים יותר, בריאים יותר פיזית וחיים יותר מאנשים שקשורים פחות טוב, אמר הפסיכיאטר מהרווארד רוברט וולדינגר.
וולינגר הזכיר עוד כי נישואים עם סכסוכים גבוהים ללא חיבה רבה, מתגלים כרעים ורעילים מאוד לבריאות, אולי גרועים יותר מלהתגרש, ובכל זאת לחיות באמצע מערכות יחסים טובות וחמות זה מגן.
     
5. מצא את המטרה
המסע אחר תחושת מטרה עוזר מאוד להפוך את החיים לטובים ובריאים יותר.
מרטין זליגמן, פסיכולוג מאוניברסיטת פנסילבניה, אמר שתחושת ייעוד נובעת מתפקיד גדול יותר . הוא הצביע על סיבות דתיות, משפחתיות וחברתיות כדרכים להפוך את החיים למשמעותיים יותר.
זה לא חייב להיות דת מיינסטרימית כדי להיות יעילה.
לורד ריצ'רד בספרו הזכיר כי תרגולים רוחניים יכולים לנוע בין מדיטציה לפסיכולוגיה חיובית לטיפול קוגניטיבי.
"אם חובתך הבלעדית היא להשיג את הטוב ביותר עבור עצמך, החיים הופכים להיות מלחיצים מדי, בודדים מדי, אתה מוכן להיכשל. במקום זאת, אתה צריך להרגיש שאתה קיים למשהו גדול יותר, והמחשבה ההיא ממש מורידה חלק מה לחץ, "הוסיף. (ANI)

הערות:
כל 5 הנושאים המופיעים לעיל משפרים את הבריאות הנפשית מוכרים ומבוססים על ידע מחקרי רב שהצטבר:  חברתיות מול בדידות, משמעות מול כלום, מטרה מול אפסות, חשיבה חיובית מול פסימיזם ונגטיביזם , הכרת הטוב מול גאווה ויהירות.

תרגם ערך העיר : אמיר שורץ יועץ תוכן לפורטל בריאות הנפש בישראל 

לדף הקודם
מכון סאלד
אודותינו שירותים למתמודד אינדקס מטפלים מחלות נפש
שאלות נפוצות מידע למשפחות קופות חולים צפיה בסרט "אמא לא משוגעת"
צור קשר תעסוקה בתי חולים רכישת ספרות מקצועית
הרשמה לרשימת תפוצה חוקים ותקנות ביטוח לאומי העשרה והשתלמויות
פורומים מערכות תומכות משרד הבריאות
© כל הזכויות שמורות ל"פורטל בריאות הנפש בישראל" בניית אתרים | אחסון אתרים