אודותינו שאלות נפוצות צור קשר מידע מתקדם לעובדים הרשמה לרשימת תפוצה פורומים קישורים מומלצים
   
מחלות נפש

חיפוש באינדקס המטפלים

לחץ וחרדה


השפעות בריאות הנפש של COVID-19 לפי קבוצת גיל: ילדים, סטודנטים במכללה, מבוגרים בגיל העבודה ומבוגרים מבוגרים
מגיפת COVID-19 המתמשכת הביאה לאמצעי בידוד והסברה חברתיים רבים שנועדו להרחיק אנשים פיזית מאחרים בעתיד הנראה לעין.  למרות שהיוזמות הללו נחוצות כדי למנוע את התפשטות נגיף הקורונה, הם עלולים לגרום להשפעות נפשיות של בריאות הנפש, כולל דיכאון ובדידות, בקרב אנשים צעירים ומבוגרים כאחד, לפי חוות דעת של מומחים.
הפסיכיאטריה של היאליו שוחחה עם אנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש על האתגרים הספציפיים הקשורים למגע נפשי בארבע קבוצות גיל שונות - ילדים, סטודנטים במכללה, מבוגרים בגיל העבודה, ומבוגרים קשישים

ילדים זקוקים לתחושת מבנה ושיגרה בזמן ההסגר
    
ילדים יאתגרו בעיקר בגלל חוסר מבנה התחום במסגרת הקשור לסגירת בתי הספר, כך על פי ג'נה לי, מרפאת, מנהלת רפואית לייעוץ / קשר ילדים ופסיכיאטריה לחירום בבית הספר לרפואה של דייויד גפן באוניברסיטת קליפורניה, לוס אנג'לס.
"המבנה היומיומי והשיגרה חשוב לכולם, אך במיוחד לילדים בהתפתחותם הפסיכולוגית והרגשית", אמרה לי לליאו פסיכיאטריה . "עקביות של לוחות זמנים, חוקים והשלכות צפויות וקביעת ציפיות מלמדים ילדים כיצד להתנהג, לפתח משמעת עצמית ושליטה בדחפים, וחשוב מכך, תחושת בטיחות ושליטה.  מבחינה קלינית, אנו רואים לעיתים קרובות החמרה של בעיות התנהגות אצל חולי הילדים שלנו כאשר השגרה או המבנה שלהם מופרעים. 
היקף האתגר הזה תלוי ביכולתה של המשפחה לספק תמיכה ומבנה בבית, וזה תלוי עוד יותר בדינמיקה הייחודית, המשאבים והלחצים המיוחד של המשפחה, ציינה לי.
     
קלינאים יכולים לשרת תפקיד חיוני בסיוע להורים ומטפלות בגיבוש מבנה לילדים.

"ילדים לומדים מצפייה במבוגרים, ומכיוון שלעתים קרובות הם יהיו יחד עכשיו, הם ישגיחו לא רק על מה שהמבוגרים בבית אומרים, אלא גם כיצד הם מיישמים שיגרה, מבטיחים עקביות ומתמודדים עם רגשותיהם שלהם", אמרה לי.  עדיפות על הוראת ההורים לחשיבות של מבנה ועקביות יומיומיים בתגובותיהם להתנהגויותיהם של ילדיהם. "
ככל הנראה, הורים חווים לחץ משמעותי במהלך תקופה זו, ולכן למטפלים יש "משימה כפולה" להבטיח להורים לנהל את החרדה והלחץ שלהם תוך כדי דוגמא לילדים שלהם.
לילדים עם היסטוריה של מחלות נפש, חוסר מבנה ועומס מוגבר במשפחה יכולים להחמיר את הסימפטומים הפסיכיאטריים, כמו דיכאון וחרדה, אמרה לי.  תסמינים אלו עשויים להתבטא קלינית כתלונות סומטיות, קשיי שינה או אכילה או רגרסיה התנהגותית, תלוי בשלב ההתפתחותי של הילד.
   
סטודנטים במכללות מתמודדים עם שיעורי חרדה מוגברים
   
על פי שרה ק. ליפסון, דוקטורט, עוזרת פרופסור במחלקה לדיני בריאות, מדיניות וניהול בבית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת בוסטון, מחקרים בעשור האחרון הראו עלייה מתמדת בשכיחות הדיכאון, החרדה והאובדנות בקרב המכללות. סטודנטים ברחבי ארצות הברית.
"אנו יודעים שכמה מהמנבאים החשובים ביותר לבריאות הנפש וכמה מהגורמים הגדולים ביותר שכוונו למניעה ניסו לטפח תחושת שייכות וחיבור לתלמידים, במיוחד עבור תלמידי שנה א 'כאשר הם מגיעים. בקמפוס, "אמרה ליפסון לליאו פסיכיאטריה.
סגירות הקמפוס והתגובה הכללית לנגיף הקורונוס "שינו ביסודו" את האופן שבו סטודנטים במכללה עשויים לחשוב על תחושת השייכות שלהם.  בנוסף לדיכאון ובדידות, סטודנטים במכללות יתמודדו ככל הנראה עם שיעורי חרדה מוגברים, המוזנים על ידי חוסר הוודאות סביב הנגיף, אמרה ליפסון.
"לסטודנטים שמתמודדים עם חרדות, שעברו את הדיכאון כחשש הנפוץ ביותר לבריאות הנפש בקמפוסים בקולג ', אי הוודאות לגבי נגיף הקורונוב היא משהו שאנחנו באמת צריכים לדאוג לו, מכיוון שיש לו פוטנציאל להגביר שיעורים גבוהים כבר של חרדה, "אמרה ליפסון.
בנוסף לעובדי שירותי הבריאות המטפלים בתסמינים הגופניים של הנגיף, ליפסון ציינה כי אנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש גם עושים עבודה חיונית, כולל עבור סטודנטים במכללה.
"לפני שנוכל להגיע לפתרונות, חשוב לחשוב על דרכים להיות חיוביים ולהשהות ולהכיר שזו תקופה ממש ממש קשה", אמרה ליפסון. " אם סטודנט נאבק בחרדות, למשל, יש סיבות שאנחנו יכולים להצביע על הסיבה לכך שזה יכול להיות מאתגר עבורם כרגע."
מנהיגי המכללות ממלאים גם תפקיד בהפחתת ההשפעות על בריאות הנפש בקרב הסטודנטים, ויוזמות כמו מערכת לעבור כישלון יכולות לעזור להשיג מטרה זו, לפי ליפסון.
   
הקלינאים צריכים לגבש את לוח הזמנים שלהם ואז לעזור לחולים בגיל העבודה לבנות לוח זמנים
    
עם סגירתם של עסקים רבים ומקומות עבודה, חלק משמעותי מהבוגרים בגיל העבודה איבדו את מקום עבודתם. זה יכול להיות מכה לתחושת המטרה הבסיסית של אנשים בחיים, לפי דבריו של סגר V. Parikh, MD, FRCPC, פרופסור לפסיכיאטריה באוניברסיטת מישיגן ומנהל חבר במרכז הדיכאון באוניברסיטת מישיגן.
"זה אוכל את תחושת המסוגלות שלנו אם אנחנו לא בעבודה וגורם לנו לדאוג אם נוכל לשלם עבור חיוניים כמו שכר דירה ואוכל", אמר פאריק לליאו פסיכיאטריה. "זה איום מאוד קיומי ועמוק  . לאלה הנחשבים לעובדי שירות חיוניים שעדיין הולכים לעבוד, יש לחץ נוסף אם הם יקבלו את הנגיף. "
יתכן והדאגה הקשה ביותר לבריאות הנפש עבור פלח זה באוכלוסייה, על פי      Parikh, היא חרדה מוגברת הקשורה בצורך לפתע טיפול נוסף לבני משפחה, כמו ילדים בגיל בית הספר או הורים קשישים, בשילוב עם אחריות פוטנציאלית לעבודה. .
בידוד חברתי מעמיתים לעבודה הוא אתגר פוטנציאלי נוסף.  למתח נפשי.
"עם הנגיף הזה שפוגע וסוגר  את מקום העבודה, אנשים איבדו לא רק אינטראקציות חברתיות עם החברים הכי טובים שבמקרה לא גרים בביתם, אלא גם אינטראקציות עם המגוון הרחב של מערכות יחסים תומכות, ידידותיות, סתמיות בעבודה ובציבוריות. " אני חושב שבדידות, ייאוש ותחושת סחיפה הולכים להיות בולטים."
על מנת שמרפאים יוכלו לעזור לאוכלוסייה חולה זו, עליהם תחילה להפסיק את החרדה שלהם, על פי פריק . יתרה מזאת, הם יכולים לשאול את עצמם שאלות כמו "איך אני מטפל בעצמי? איך אני מגן על עצמי מפני הנגיף ובמקביל מגן על עצמי מפני שחיקה? "
חשוב גם לקלינאים לשמור על שגרה על ידי התחלת יום העבודה שלהם בשעה ייעודית, לבישת בגדים דומים למה שהם עשויים ללבוש למשרד ושיהיה להם זמן ומקום ספציפיים לעריכת פגישות רפואיות מהבית.  יתרה מזאת, עליהם להישאר מודעים לעובדות המפתח הנוגעות ל- COVID-19 כדי שיוכלו לשלב את אלה במפגשים שלהם, גם אם מדובר בפגישה לבריאות הנפש, אמר פריק.
לאחר שהקלינאים יבנו לעצמם שגרה, הם יכולים להורות לחולים כיצד לעשות זאת בחייהם.
"כולנו מרוויחים מתזמון פעילויות, אכילה, פעילות גופנית ושינה," אמר פריק.  חשוב לבנות רכיבים אלה בלוח זמנים בסיסי. "
    
מבוגרים זקנים זקוקים לחיבור כל הזמן, ולא רק בזמן מגיפת נפש
    
כאשר אמצעי בידוד חברתי קיימים בחלק גדול מהעולם, הבדידות הפכה לפן מוכר של חיי היומיום . מחקרים הראו כי בדידות מגבירה את הסיכון לדיכאון וחרדה ומגבירה את תחושות הלחץ - גורמים התורמים להחמרת הבריאות הגופנית והתנהגויות בריאותיות לקויות, כולל שימוש בסמים, תזונה לקויה ויותר ישיבה, וכן איכות שינה ירודה, על פי לואיז סי הוקלי, דוקטורט מהמרכז הלאומי לחקר חוות דעת באוניברסיטת שיקגו.
הוקלי ציין כי מספר מחקרים העלו שבדידות עלולה להיות פחות בעיה עבור מבוגרים יותר מאשר אצל מבוגרים צעירים יותר.
"יש כאן הבחנה חשובה בין בדידות - תחושת הבידוד שיכולה להיווצר גם כאשר יש למישהו קשר חברתי תכוף - לבין מה שחוקרים מכנים בידוד אובייקטיבי," אמר הוקלי להיליו פסיכיאטריה. " כרגע אנו חווים מגיפת בידוד המנדטורית.  העובדה שהרבה מבוגרים כבר מבודדים מכוח אלמנות, חיים לבדם ובעלי התמודדויות עם ניידות או תחבורה המונעים פעילויות חברתיות בקהילה פירושה שהם נאלצים לוותר על האינטראקציה המועטה שהם היו צריכים להתחיל בה. "
על פי הוקלי, המגיפה עשויה ללמד את החברות שיעור חשוב - מבוגרים מבודדים מתמודדים עם אתגרים מדי יום, ולא רק בתקופות משבר.
"לא צריך מגיפה כדי שחלק מהמבוגרים המבוגרים ירגישו את מה שמבוגרים צעירים רבים מעריכים רק עכשיו מבחינה רגשית ורגשית," אמר הוקלי. "עלינו לדאוג לקהילות שלנו על ידי טיפול בבריאות החברתית של כל האנשים, לאורך כל מסלול החיים."
קלינאים צריכים לאמוד באופן קבוע את בריאותם הנפשית של חולים מבוגרים אם הם כבר לא עושים זאת, אמר הוקלי . רבים מהמטופלים האלה עשויים שלא להודות בקלות שהם חשים בדידות או לחוצים, ויש מי שסבורים שרגשות אלה הם מעבר לתחום תפקידם של המטפל.
"קלינאים המבחינים כי מטופליהם במצוקה נפשית או רגשית ירצו שיהיו לרשותם מידע ליצירת קשר עבור מדריכים, עובדים סוציאליים ואחרים אליהם הם יכולים להפנות את המטופל", אמר הוקלי. " אני חושדת שיהיה צורך גובר בעזרה מקצועית לאנשים שנאבקים עם האגרה הרגשית שהאג'נדה גובה.  עם זאת, במקרים מסוימים, עבור אנשים מסוימים, הפיתרון יכול להיות פשוט כמו לקשר אותם עם אחרים באמצעים וירטואליים, באינטרנט או בטלפון, ולהציע הצעות מה הם יכולים לעשות כדי לעזור לאחרים. " - על ידי ג'ו Gramigna

הערות: 
 יש צורך להתייחס לכל אדם בהתאם רמת הלחץ והרקע בו נמצא. 
העקרון של הגיל ומידת העיסוק מהווה בסיס להתערבות מקצועית 
ההבנה שמציאות כזו תורמת להגברת הלחץ הבדידות הדכאון עשויה לגרום לנו לסייע לו בצורה מקצועית וענינית.

תרגם ערך העיר: אמיר שורץ  יועץ תוכן לפורטל בריאות הנפש בישראל 

לדף הקודםלדף הבא
מכון סאלד
אודותינו שירותים למתמודד אינדקס מטפלים מחלות נפש
שאלות נפוצות מידע למשפחות קופות חולים צפיה בסרט "אמא לא משוגעת"
צור קשר תעסוקה בתי חולים רכישת ספרות מקצועית
הרשמה לרשימת תפוצה חוקים ותקנות ביטוח לאומי העשרה והשתלמויות
פורומים מערכות תומכות משרד הבריאות
© כל הזכויות שמורות ל"פורטל בריאות הנפש בישראל" בניית אתרים | אחסון אתרים