אודותינו שאלות נפוצות צור קשר מידע מתקדם לעובדים הרשמה לרשימת תפוצה פורומים קישורים מומלצים
   
מחלות נפש

חיפוש באינדקס המטפלים

ניצולי שואה


האם יתכן שדור שני ושלישי של ניצולי שואה יפתחו טראומה? 


מומחים לומדים יותר על מי פגיע לכך וכיצד הוא מתבטא במשפחות ובקהילות.

על ידי  קלייר גילספי  עודכן ב-13 במרץ 2023

דברים רבים עוברים דרך משפחות , כמו ירושה, מסורות, צבע שיער ומתכונים משפחתיים סודיים דברים אחרים עוברים גם הם - כמו מצבים גנטיים, ובמקרים מסוימים, גם טראומה יכולה לעבור בתורשה.

טראומה דורית (הידועה גם כטראומה בין-דורית או טראומה בין-דורית) היא תחום מחקר שלחוקרים יש הרבה מה לגלות לגבי השפעתה וכיצד היא מופיעה אצל אנשים שחווים אותה.

זה נובע בין השאר מתחום מחקר מתפתח המכונה אפיגנטיקה מחקר אחד הגדיר את האפיגנטיקה כ"סט של שינויים שעלולים להיות תורשתיים בגנום שיכולים להיגרם על ידי אירועים סביבתיים". 1

חוקרים מאמינים שניתן לגרום לטראומה דורית באמצעות חשיפה בתוך הרחם (לדוגמה, עובר שנחשף לחומרים כימיים המעורבים בלחץ אימהי המשפיעים על התפתחות עתידית) או שינויים אפיגנטיים אלו הם השינויים ב-DNA של הפרט עקב חוויה טראומטית שיכולה לעבור תיאורטית לדורות1

עם זאת, בעוד שיש הרבה מה ללמוד על אפיגנטיקה ודפוסי תורשה הקשורים לטראומה, הנה מה שאנחנו יודעים, על פי מומחים.

מהי טראומה דורית?

טראומה דורית היא טראומה שלא רק אדם אחד חווה - היא נמשכת מדור לדור.

"זה יכול להיות שקט, סמוי ובלתי מוגדר, לעלות על פני ניואנסים וללא כוונה נלמד או משתמע לאורך חייו של מישהו מגיל צעיר ואילך", אמרה הפסיכולוגית הקלינית המוסמכת ומעריכת הורות מלאני אינגליש, PhD,   .

בשנת 1966, הפסיכיאטרית הקנדית Vivian M. Rakoff, MD ועמיתיהם של ד"ר Rakoff רשמו שיעורים גבוהים של מצוקה פסיכולוגית בקרב ילדים של אנשים ששרדו את השואה - והמושג טראומה דורית הוכר לראשונה

 אוכלוסיית הילדים של אנשים ששרדו את השואה הייתה הקבוצה הנחקרת ביותר עם זאת, בתיאוריה, כל סוג של מתח קיצוני וממושך עלול להיות בעל השפעות פסיכולוגיות שליליות על ילדים ונכדים, וכתוצאה מכך2

"טראומה משפיעה על תהליכים גנטיים, מה שמוביל לתגובתיות טראומטית המוגברת באוכלוסיות שחוות טראומה רבה", אמר פסיכיאטר ילדים ומתבגרים והסופר Gayani DeSilva, MD .

מי פגיע לטראומה בין-דורית?

כולם רגישים לטראומה דורית, אבל יש אוכלוסיות ספציפיות שפגיעות בגלל ההיסטוריה שלהן.

"ניצול שיטתי, עמידה בהתעללות חוזרת ומתמשכת, גזענות ועוני הם כולם טראומטיים מספיק כדי לגרום לשינויים גנטיים", אמר ד"ר דסילבה.  " אז האפרו-אמריקאים בארצות הברית וברחבי העולם פגיעים במיוחד. ולמשפחות שנפגעו מאסון כמו הצונאמי באסיה ב-2004 תהיה תגובתיות טראומטית לדורות הבאים".

אנשים במדינות שעברו שנים, אפילו עשרות שנים, של מלחמה עלולים גם לסבול מטראומה דורית, אמר ד"ר דסילבה יתר על כן, מעשים אחרים שעלולים לגרום לטראומה דורית כוללים:

כיצד מופיעה טראומה דורית?

לדברי ד"ר דסילבה, הסימפטומים של טראומה דורית עשויים לכלול:

 • ערנות יתר
 • תחושה של עתיד מקוצר
 • חוֹסֶר אֵמוּן
 • הִתבַּדְלוּת
 • חרדה גדולה
 • דִכָּאוֹן
 • התקפי חרדה
 • סיוטים
 • נדודי שינה
 • תגובת קרב או ברח רגישה
 • בעיות עם הערכה עצמית וביטחון עצמי
 • דיכוי מופנם

מומחים לומדים יותר על האופן שבו טראומה משפיעה על מערכת החיסון .זה עלול להוביל למערכת חיסונית לא מתפקדת - כזו שהיא פעילה מדי או שאינה פעילה מספיק,  אמר ד"ר דסילבה" . "זה יכול לגרום ליותר מחלות אוטואימוניות או נטייה גדולה יותר למחלות."

טראומה משפיעה גם על המיקרוגליה, מערכת החיסון של המוח. " כאשר נמצאים במצב תגובתי גבוה לטראומה, המיקרוגליות אוכלות את קצות העצבים במקום לשפר את הצמיחה ולהיפטר מנזק", אמר ד"ר דסילבה".   "המיקרוגליה משתוללת במוח וגורמת לדיכאוןחרדה ודמנציה. זה יכול להיות מתורגם  לשינויים גנטיים, שיכולים לעבור לדורות נוספים".

איך מאבחנים?

אין אבחנה ספציפית של טראומה דורית, על פי המדריך האבחוני והסטטיסטי של הפרעות נפשיות, מהדורה חמישית  (DSM-5), שהוא הסיווג הסטנדרטי של הפרעות נפשיות המשמשות אנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש אבל תופעת הטראומה הבין-דורית מקובלת היטב3

"אנחנו יודעים שטראומה יכולה לבוא לידי ביטוי באמצעות מתח , חרדה, קרב או ברח ומערכות התראה מוגברות אחרות במוח ובגופנו, אבל טראומה בין-דורית יכולה גם להסוות את עצמה באמצעות אמונות, התנהגויות ודפוסים שנלמדו שהולכים ונטועים", אמרה אינגליש.  "חיווט מסוג זה משפיע על אישיותמערכות יחסים , הורות, תקשורת והשקפות העולם."

ד"ר דסילבה אמר שהם ראו לעתים קרובות את תוצאות הטראומה במשפחות שבהן הטראומה חוזרת על עצמה. " לדוגמה, גילוי עריות הוא לעתים קרובות חוויה טראומטית שחוזרת על עצמה דור אחר דור", אמר ד"ר דסילבה ,, "זה הופך לחוויה איומה שמתקבלת איכשהו על המשפחה מכיוון שהמשפחה הופכת לחסרת  רגישות ומרגישה חסרת תקווה וחסרת אונים לגבי הישנות, ובכך מאפשרת בלי משים את המשך הטראומה".

האם ניתן לטפל בטראומה דורית?

אין תשובות קלות, אבל טראומה דורית יכולה להיפתר אם תבוצע התערבות הוליסטית ואינטנסיבית.

תֶרַפּיָה

לרוב זה כרוך בטיפול פרטני , אם כי טיפול קבוצתי/משפחתי הוא אפשרות נוספת במקרים מסוימים, הטיפול בטראומה דורית עשוי להיות ממוקד ב"שיטות ריפוי מסורתיות ובשיטות טקסיות של קהילות" כדי לטפח את הזהות התרבותית של הקבוצה, כפי שצוין על ידי המינהל לילדים ומשפחות4

חינוך

היבט נוסף שיכול להועיל הוא חינוך לגבי טראומה דורית מחקר אחד חקר את היעילות של כרטיס טראומה דורי (GTC), שכלל איורים המסבירים כיצד טראומה יכולה לעבור מדור לדור ואיך טראומה יכולה להשפיע על בריאותו של אדם5

המשתתפים דיווחו על רמה גבוהה של רצון ללמוד על טראומה דורית ושסביר להניח שהם ישתפו אחרים במה שלמדו5

המשתתפים ציינו גם כי, עם המידע מה-GTC, הם יעסקו בפעילויות לשבירת מעגל הטראומה כגון5

 • הקדשת זמן לעיבוד כל טראומה
 • ניצול סיוע של איש מקצוע בתחום בריאות הנפש
 • הצטרפות לקבוצת תמיכה

חפש תמיכה

"הידיעה שאתה לא לבד או חסר אונים והידיעה שייתכן שהיו גורמים מחוץ לשליטתך עשויה לסייע בעיבוד הטראומה", אמרה ד"ר אינגליש. "אנחנו מעבדים דברים ומבינים אותם, אז אנחנו יכולים למצוא לעתים קרובות מנגנוני התמודדות. כשאנחנו מוצאים מנגנוני התמודדות, אנחנו יכולים לרפא, להגדיר את עצמנו מחדש ולתבוע מחדש חלק מחיינו".

אם הטראומה או ההתעללות נמשכים, חיוני לעצור את המעגל, מה שעשוי לדרוש כמות עצומה של עידוד ותמיכה .

"יש לטפל בקבוצות תמיכה, תמיכה כספית, תמיכה בדיור, טיפול רפואי, חינוך, תמיכה תזונתית, משאבים קהילתיים, קשרים רוחניים וטיפול פרטני להפסקה מוצלחת של טראומה דורית",  אמר ד"ר דסילבה.

מציאת דרכים להתחבר לנקודות החוזק התרבותיות שלך עשויה לעזור בריפוי ייתכן שתמצא תמיכה בספרים או בסרטים שאתה מתייחס אליהם, בתרגול טקסים תרבותיים או בשיחה עם יקיריהם על התרבות שלך.

אתה יכול גם לנסות למצוא איש מקצוע מוכשר בתחום בריאות הנפש שיכול לעבוד היטב עם אנשים מהקבוצה התרבותית שלך אתה יכול להתחיל בחקר אנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש עם אותו רקע תרבותי6

 

סקירה מהירה

ההשפעות של טראומה דורית עדיין נחקרות אך יכולות לכלול חרדה, דיכאון ו-PTSD. דורות של משפחות שעברו שנים של התעללות, הזנחה, תקיפה או צורות אחרות של טראומה, עלולים להתקשות להיחלץ מהמעגל.

אבל יש משאבים זמינים לאנשים שרוצים לרפא, כמו טיפול, חינוך ותמיכה מאחרים אם אתה חווה טראומה דורית, אתה יכול לפנות לספק שירותי בריאות או מומחה לבריאות הנפש לעזרה.

הערות:

·        בתרבות למודת טראומות כמו ישראל המאמר חשוב

·        הניסיון להבין את הטראומה גם בחלק מהתפתחות משפחתית וגנטיקה עשויה להסביר התנהלות של אנשים שחוו טראומה ולא יכולים לשייך אותה לנקודה יחודית

·        בעידן של דור שני ליוצאי שואה חשוב להבין גם את ההקשר של דור שני ושלישי ליוצאי השואה

·        ההתקדמות הטיפולית באה לידי ביטוי בתחומים שונים : תרפיה, תרופות קבוצות משפחה וקהילה .

העיר ערך תרגם הוסיף: אמיר שורץ יועץ תוכן לפורטל בריאות הנפש בישראל

 

מבוסס על:   https://www.health.com/condition/ptsd/generational-trauma

 

לדף הבא
מכון סאלד
אודותינו שירותים למתמודד אינדקס מטפלים מחלות נפש
שאלות נפוצות מידע למשפחות קופות חולים צפיה בסרט "אמא לא משוגעת"
צור קשר תעסוקה בתי חולים רכישת ספרות מקצועית
הרשמה לרשימת תפוצה חוקים ותקנות ביטוח לאומי העשרה והשתלמויות
פורומים מערכות תומכות משרד הבריאות
© כל הזכויות שמורות ל"פורטל בריאות הנפש בישראל" בניית אתרים | אחסון אתרים