אודותינו שאלות נפוצות צור קשר מידע מתקדם לעובדים הרשמה לרשימת תפוצה פורומים קישורים מומלצים
   
מחלות נפש
חיפוש באינדקס המטפלים
קבל/י עידכונים כל פעם שאעדכן את הבלוג שלי בפוסט חדש.

מידע על מחלות נפש


הפרעות חרדה הן הסוג הנפוץ ביותר של בעיות נפשיות הפוגעות במבוגרים ובילדים. חרדה היא תגובת חירום טבעית של הגוף על סכנה. מצבי חרדה מתגלים בצורות שונות ובעוצמות שונות ויכולים לגרום לקשת רחבה של תופעות החל מחוסר נוחות וכלה בדפיקות לב מואצות, רעד, הזעה וסחרחורת.

 

מה זה

הפרעות חרדה הן הסוג הנפוץ ביותר של בעיות נפשיות הפוגעות במבוגרים ובילדים. חרדה היא תגובת חירום טבעית של הגוף על סכנה. מצבי חרדה מתגלים בצורות שונות ובעוצמות שונות ויכולים לגרום לקשת רחבה של תופעות - החל מחוסר נוחות וכלה בדפיקות לב מואצות, רעד, הזעה וסחרחורת.

לפעמים החרדה היא תגובה מוגזמת למצב אמיתי ולפעמים היא מייצרת פוביה הגורמת להימנעות ממצבים שונים הנתפסים כ"מאיימים". החרדה יכולה לתקוף גם בעקבות עצם המחשבה על אותו מצב או דבר שנחשבים למפחידים. ישנם מצבי חרדה ספונטניים התוקפים ללא כל אזהרה מוקדמת, וישנם מצבי חרדה הנבנים באופן הדרגתי בתגובה למפגש עם מושא החרדה. בחלק מהמצבים הופכת החרדה לתופעה מעיקה וקיצונית שפוגעת באיכות החיים.

חרדה היא תגובה נורמלית ללחץ ובעצם יכולה להיות מועילה  במצבים מסוימים. עבור אנשים מסוימים , לעומת זאת , חרדה יכולה להיות מוגזמת. בעוד האדם שסובל יכול להבין שהחרדה שלו היא מוגזמת. לאדם יש גם  גם קושי בשליטה והוא באופן שלילי עלולה להשפיע על חיי  היום יום שלהם . יש מגוון רחב של הפרעות חרדה , כולל הפרעת דחק פוסט טראומטית , הפרעת אובססיבית כפייתית, הפרעת פאניקה. באופן קולקטיבי , הם בין ההפרעות הנפשיות הנפוצות ביותר השכיחות ביותר.

ממה נגרמת חרדה?

הפרעות חרדה עלולות להתפתח מגורמים שונים, ולא תמיד ניתן להצביע על סיבה אחת בלבד לבעיה. מקובל לחשוב שחרדה נובעת מגורמים פסיכולוגיים (כמו אישיות), מאירועים שקרו במהלך החיים ומסגנון חיים וגם מגורמים פיזיולוגיים כמו תורשה ותהליכים כימיים במוח.

הפרעות חרדה נחלקות לכמה אבחנות ספציפיות

הפרעת חרדה כללית (GAD)

הפרעת אובססיבית כפייתית (OCD) ,

הפרעת פאניקה,

הפרעת דחק פוסט טראומטית (PTSD ) , ו

חרדה חברתית (או הפרעת חרדה חברתית ) .

סיבות

NIMH תומך במחקרים רבים  על הגורמים, אבחון, מניעה וטיפול בהפרעות חרדה ומחלות נפש אחרות. מדענים וחנים את  תפקיד הגנים המהווים שחקן ראשי בהתפתחות הפרעות אלה. בנוסף חוקרים ההשפעות של גורמים סביבתיים כגון זיהום אוויר, לחץ פיזי ופסיכולוגי, ותזונה. בנוסף, מחקרים נערכים על " ההיסטוריה הטבעית " ( מה שכמובן לוקחת המחלה ללא טיפול ) של מגוון רחב של הפרעות חרדת פרט, שילובים של הפרעות חרדה,והפרעות חרדה שמלווה במחלות נפשיות אחרות, כגון דיכאון.

מדענים סבור כיום כי , כמו מחלות לב וסוכרת מהסוג 1 , מחלות נפש הן מורכבות וככל הנראה כתוצאה משילוב של גורמים גנטיים , סביבתיים , פסיכולוגיים והתפתחותיים

כמה חלקים של המוח הם שחקני מפתח בייצור של פחד וחרדה . באמצעות טכנולוגיית הדמיה מוחית וטכניקות neurochemical , מדענים גילו כי האמיגדלה וההיפוקמפוס משחקים תפקיד משמעותי ברוב הפרעות חרדה.

האמיגדלה היא מבנה דמוי שקד עמוק במוח שהוא האמין להיות רכזת תקשורת בין חלקי המוח שמעבד אותות חושיים נכנסים וחלקים שמפרשים את האותות הללו. זה יכול להתריע על שאר המוח שאיום הוא בהווה ובלעורר תגובת פחד או חרדה. הזיכרונות הרגשיים המאוחסנים בחלק מהאמיגדלה המרכזי עשויים לשחק תפקידב הפרעות חרדה כרוכה בפחדים שונים מאוד , כמו פחדים של כלבים , עכבישים, או מעופף.

ההיפוקמפוס הוא החלק של המוח שמקודד אירועים מאיימים לזיכרונות. מחקרים הראו כי ההיפוקמפוס שצוין היה קטן בכמה אנשים שהיו קורבנות של התעללות בילדים או ששירתו בלחימה צבאית. המחקר יקבע מה גורם לירידה זו בגודל ובמה התפקיד אותו ממלא בפלאשבקים , גירעונות בזיכרון מפורש ,וזכרונות מקוטעים של האירוע הטראומטי , כי הם נפוצים בתסמונת פוסט טראומטית על ידי למוד יותר על איך המוח יוצר פחד וחרדה, מדענים יוכלו לתכנן טיפולים טובים יותר לטיפול.

 בהפרעות חרדה. לדוגמא, אם נוירוטרנסמיטורים ספציפיים משחקים תפקיד חשוב בפחד, תרופות עשויות להיות מפותחות ולחסום אותם ולהפחית את תגובות פחד, אם מספיק הוא למד על איך המוח מייצר תאים חדשים לאורך כל מחזור החיים , זה עשוי להיות אפשרי כדי לעורר את הצמיחה של תאי עצב חדשים בהיפוקמפוס לאנשים עם PTSD .

מחקר נוכחי ב NIMHבהפרעות חרדה כולל מחקרים המתייחסים לאופן טיפול תרופתי טוב וטיפולים התנהגותיים לעבוד בטיפול ב-OCD ,ואת הבטיחות והיעילות של תרופות לטיפול בילדים ובני נוער שיש להם שילוב של הפרעות חרדה והפרעת קשב וריכוז.

סימנים ותסמינים

בניגוד לחרדה קלה יחסית , קצרה שנגרמה על ידי אירוע מלחיץ (כגון דיבור בציבור או דייט ראשון ) , הפרעות חרדה לפחות 6 חודשים האחרונים ויכולות להיות יותר גרועה אם הם לא מטופלים . לכל אחד יש הפרעת חרדת מלווה בסימפטומים שונים, אך כל הסימפטומים סביב פחד מוגזם , לא הגיוני ואימה מהווים בעיה..

הפרעות חרדה בדרך הכלל מתרחשות יחד עם מחלות אחרות נפשיות או פיזיות , כוללים אלכוהול או שימוש בסמים , דבר שעלול להסוות תסמיני חרדה או להחמיר אותם . במקרים מסוימים, מחלות אחרות אלה צריכים להיות מטופלים לפני שאדם יגיב לטיפולב הפרעת החרדה.

לחרדה יש גם ביטויים פיזיולוגיים וגם ביטויים פסיכולוגיים. 

*  הביטויים הפיזיולוגיים יכולים להיות דפיקות לב מואצות, מתח שרירים, יובש בפה, הזעה, בחילה,  

   שלשול או אי־נוחות בדרכי העיכול, ידיים קרות ולחות, קושי בבליעה.

* הביטויים הפסיכולוגיים של החרדה יכולים להיות שיתוק, עצבנות, ניתוק מהעצמי ואף חשש מפני 

  אי שפיות, שיגעון או מוות.

טיפולים יעילים לטיפול בהפרעות חרדה הם זמינים, ומחקרים גילו  טיפולים חדשים שיכולים לעזור לרוב האנשים עם הפרעות חרדה. טיפולים אילו יכולים להביא  איכות חיים , חיים מספקים . אם אתה חושב שיש לך הפרעת חרדה, אתה צריך לחפש מידע וטיפול באופן מיידי.

מי נמצא בסיכון ?

הפרעות חרדה משפיעות על 40 מיליון מבוגרים אמריקאים בגיל 18 שנים ומעלה ( כ 18% ) בשנה נתון , גורמים להם להתמלא בפחד וחוסר ודאות. 

בישראל אין נתונים מדויקים אך גם בישראל ישנם כ12% -15% עם הפרעות חרדה

בארצות הברית סקר גדול של בריאות נפש בגיל ההתבגרות דיווח כי כ -8 אחוזים מבני נוער בגילים 13-18 יש הפרעת חרדה. אותם מתבגרים החלו עם סימפטומים המתעוררים בדרך כלל סביב גיל 6. עם זאת, בני הנוער אלה, רק 18 אחוזים קיבלו טיפול נפשי . 

אבחון

רופא חייב לבצע הערכת אבחון מדוקדקת כדי לקבוע אם התסמינים של אדם נגרמים על ידי הפרעת חרדה או בעיה פיזית. אם הפרעת חרדה מאובחנת,הסוג של הפרעה או השילוב של הפרעות שנמצאות חייבות  להיות מזוהות.בתנאי coexisting ( כגון שימוש לרעה בדיכאון או בסמים. יש לפעמים אלכוהוליזם , דיכאון, או אחר עם השפעה חזקה על האדם שהטיפול בהפרעת החרדה חייבת לחכות עד שתנאי coexisting נמצאים תחת שליטה.

טיפולים

באופן כללי , טיפול בהפרעות חרדה בעזרת תרופות, סוגים מסוימים של טיפול נפשי , או שניהם. אפשרויות טיפול תלויות בבעיה והעדפתו של האדם.

אנשים עם הפרעות חרדה שכבר קיבלו טיפול צריכים לומר לרופא הנוכחי שלהם על טיפול שבפירוט. אם הם קיבלו טיפול תרופתי , הם צריכים לומר לרופא שלהם מה שהיה בשימוש בתרופות , מההמינון היה בתחילת הטיפול, אם המינון הוגדל או הוקטן בזמן שהם היו תחת טיפול , מה תופעות לוואי התרחשו, והאם הטיפול עזר להם להפוך פחות חרד . אם הם קיבלו טיפול נפשי , הם צריכים לתאר את סוג הטיפול, באיזו תדירות הם השתתפו בפגישות , והאם הטיפול היה שימושי.

לעתים קרובות אנשים מאמינים כי הם " נכשלו" בטיפול  או שהטיפול לא עבד איתם, כאשר למעשה , לא היה נתון לאורך מספיק זמן או היה מנוהל בצורה לא נכונה . לפעמים אנשים חייבים לנסות מספר טיפולים או שילובים שונים של טיפול לפני שהם מוצאים אחד שמתאים להם.

תרופות

תרופות לא ירפאו הפרעות חרדה , אבל זה יכול לגרום לאיש עם התקף חרדה ליצור שליטה בזמן שהאדם מקבל טיפול נפשי. תרופה חייבת להנתן על ידי רופאים, בדרך כלל פסיכיאטרים, שיכולים  להציע טיפול פסיכולוגי בעצמם או בעבודה כצוות עם פסיכולוגים , עובדים סוציאליים, או מדריכים המספקים טיפול נפשי. התרופות העיקריות המשמשות לטיפול בהפרעות חרדה הן תרופות נוגדות דיכאון, תרופות נוגדת חרדה ,וחוסמי בטא לשלוט על חלק מהתסמינים הפיזיים. עם טיפול מתאים, אנשים רבים הסובלים מהפרעות חרדה יכולים להוביל נורמלים, חיים מספקים .

תרופות נוגדות דיכאון

תרופות נוגדות דיכאון פותחו לטיפול בדיכאון , אך הם גם יעילים לטיפול בהפרעות חרדה. למרות שתרופות אלו מתחילות לשנות את הכימיה של מוח לאחר המנה הראשונה. חשוב להמשיך לקחת תרופות אלה מספיק זמן כדי לתת להם לעבוד .

תרופות SSRI

חלק מהתרופות נוגדי הדיכאון החדש ביותר נקראים מעכבי ספיגה חוזרת. יש תרופות SSRI פחות תופעות לוואי מאשר תרופות נוגדות דיכאון ישן יותר , אבל הם לעתים מייצרים בחילה או עצבנות קלות כאשר אנשים הראשונים להתחיל לקחת אותם . 

תרופות טריציקליות

MAOIs

מעכבי תרופות מזן מסויים (MAOIs ) הינו הסוג העתיק ביותר של תרופות נוגדות דיכאון .

תרופות נוגדת חרדה

חוסמי בטא

נטילת תרופות

לפני נטילת תרופות לטיפול בהפרעת חרדה :

שאל את הרופא שלך כדי לספר לך על ההשפעות והתופעות הלוואי של התרופה.

תגיד לרופא שלך על כל טיפולים אלטרנטיביים או תרופות מעל לדלפק אתה משתמש.

שאל את הרופא שלך מתי ואיך התרופה יש להפסיק . לא ניתן להפסיק חלק מהתרופות בפתאומיות אבל חייב להיות דעכו לאיטם תחת הפיקוח של רופא.

עבודה עם הרופא שלך כדי לקבוע אילו התרופות מתאימה לך ומה מינון היא הטוב ביותר.

להיות מודע לכך שתרופות מסוימות יעילות רק אם הם נלקחים באופן קבוע ושתסמינים עלולים לחזור אם התרופה היא עצר.

פסיכותרפיה

פסיכותרפיה כרוכה מדברת עם איש מקצוע מיומן בתחום בריאות נפש , כמו פסיכיאטר, פסיכולוג , עובדים סוציאלי, או יועץ , כדי לגלות מה גרם להפרעת חרדה ואיך להתמודד עם הסימפטומים שלה.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי

טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT ) הוא מאוד שימושי בטיפול בהפרעות חרדה. החלק הקוגניטיבי מסייע לאנשים לשנות את דפוסי החשיבה שתומכים בפחדים שלהם ,וחלק התנהגותי מסייע לאנשים לשנות את הדרך בה הם מגיבים למצבים מעוררי חרדה.

לדוגמא, CBT יכול לעזור לאנשים עם הפרעת פאניקה ללמוד כי התקפות הפאניקה שלהם הן לא ממש התקפי לב ולעזור לאנשים עם פוביה חברתית ללמוד איך להתגבר על האמונה שאחרים תמיד צופים ושופטים אותם. כשאנשים מוכנים להתעמת עם הפחדים שלהם, הם הראו כיצד להשתמש בטכניקות חשיפה לרמת רגישות את עצמם למצבים שמעוררים את החרדות שלהם .

אנשים עם OCD שחוששים לכלוך וחיידקים מוזמנים לקבל את ידיהם מלוכלכות ולחכות כמויות הולכים וגדלות של זמן עד שרוחץ אותם. המטפל עוזר לאדם להתמודד עם החרדה שההמתנה מייצרת ; לאחר הפעילות הגופנית כבר חזר מספר פעמים ,החרדה פוחתת. אנשים עם פוביה חברתית יכולים להיות מעודדים לבזבז זמן במצבים חברתיים חששו מבלי להיכנע לפיתוי לברוח ולעשות טעויות חברתיות קטנות ולראות איך אנשים מגיבים אליהם. מאז התגובה היא בדרך כלל הרבה פחות קשה מפחדי האדם , החרדות האלה הם פחתו . אנשים עם PTSD עשויים להיות נתמכים באמצעות לזכור האירוע הטראומטי שלהם במצב בטוח, אשר מסייע להפחית את הפחד שהיא מייצרת. מטפלי CBT גם ללמד את הנשימות עמוקות וסוגים אחרים של תרגילים כדי להקל על חרדה ולעודד את הרגיעה.

טיפול התנהגותי המבוססת על חשיפה היה בשימוש כבר שנים רבות לטיפול בפוביות ספציפיות . האדם נתקל בהדרגה באובייקט או מצב שהוא חשש , אולי בהתחלה רק באמצעות תמונות או קלטות ואחר כך פנים אל פנים. לעתים קרובות המטפל ילווה את האדם למצב מפחיד כדי לספק תמיכה והדרכה.

CBT נעשית כאשר אנשים מחליטים שהם מוכנים לכך ועם האישור ושיתוף הפעולה שלהם. כדי להיות יעיל,הטיפול חייב להיות מכוון לחרדות הספציפיות של האדם והוא חייב להיות מותאם לצרכים שלו או שלה. אין תופעות לוואי מלבד אי הנוחות של חרדה מוגברת באופן זמני.

CBT או טיפול התנהגותי לעתים קרובות נמשך כ 12 שבועות. זה יכול להתבצע באופן אישי או עם קבוצה של אנשים שיש להם בעיות דומות. הטיפול קבוצתי הוא יעיל במיוחד לחרדה חברתית. לעתים קרובות "שיעורי בית" ניתנים למשתתפים כדי להשלים בין פגישות. ישנן עדויות כי היתרונות של CBT שעבר זמן רב יותר מאלה של תרופות לטיפול באנשים עם הפרעת פאניקה,ואת אותו עשויים להיות נכונים עבור OCD , הפרעה פוסט טראומטית ,ופוביה חברתית . אם הפרעה חוזרת במועד מאוחר יותר , אותו הטיפול ניתן להשתמש בם כדי לטפל בו בהצלחה בפעם שנייה.

תרופה ניתנת בשילוב עם טיפול פסיכולוגי להפרעות חרדה ספציפיות,וזו גישת הטיפול הטובה ביותר עבור אנשים רבים.

ישנם שיטות נוספות לטיפול של פרופסור עדנה פועה ( חשיפה הדרגתית לגורם החרדה) ואחרים.

לחיות עם

אם אתה חושב שיש לך הפרעת חרדה , האדם הראשון שאתה צריך לראות הוא רופא המשפחה שלך. רופא יכול לקבוע אם התסמינים  שהופיעו לך הם בשל הפרעת חרדה , מצב רפואי אחר , או שניהם.

אם הפרעת חרדה מאובחנת , השלב הבא הוא בדרך כלל רופא מקצועי בתחום בריאות נפש . רופאים המכירים התופעה הם מועילים ביותר עם הפרעות חרדה הם אלה שיש להם הכשרה בטיפול קוגניטיבי התנהגותי ו / או טיפול התנהגותי ,ושהם פתוחים לשימוש בתרופה , אם יש צורך בזה.

אתה צריך להרגיש נוח לדבר עם איש המקצוע בתחום בריאות נפש שאתה בוחר. אם לא, אתה צריך לפנות לעזרה במקום אחר. ברגע שתמצא איש מקצוע בתחום בריאות נפש עם מי שנוח לך ,שניכם צריכים לעבוד כצוות ולהפוך את תכנית לטיפול בהפרעת החרדה שלך ביחד.

זכור כי ברגע שאתה מתחיל בטיפול תרופתי , חשוב לא להפסיק לקחת אותו בפתאומיות. תרופות מסוימות חייבים להיות התפוגגו תחת פיקוחו שלרופא או תגובות רעות יכול להתרחש. ודא שאתה מדבר עם הרופא שרשם לי התרופות שלך לפני שאתה מפסיק לקחת אותו. אם אתה נתקלת בבעיה עם תופעות לוואי, זה יכול להיות שהם יכולים להתבטל על ידי התאמה כמה תרופות שאתה לוקח וכשאתה לוקח את זה .

דרכים להרוויח טיפול יעיל יותר

הרבה אנשים עם הפרעות חרדה מסוגלים ועשויים ליהנות מהצטרפות לעזרה עצמית או קבוצות תמיכה ושיתוף בבעיות ובהישגים שלהם עם אחרים . חדרי צ'אט באינטרנט יכולים להיות שימושיים גם בעניין זה, אך יש להשתמש בכל עצה שקיבלה באינטרנט בזהירות רבה מאוד. כמי שמכיר את האינטרנט , אף פעם לא ראו אחד את השני וזהות בדויה הם נפוצות. לשוחח  עם חבר או חבר מהימן או אנשי דת יכולים גם לספק תמיכה, אבל זה לא מהווה תחליף לטיפול ממקצועי בתחום בריאות נפש.

טכניקות ניהול מתח ומדיטציה יכולות לעזור לאנשים עם הפרעות חרדה להרגיע את עצמם ויכולים לשפר את ההשפעה של טיפול. יש עדויות ראשוניות לכך שפעילות אירובית עשויה להיות השפעה מרגיעה. כמו כן  קפאין, סמים לא חוקיים מסוימים, ואפילו כמה תרופות הניקנות ללא מרשם רופא  יכולים להחמיר את התסמינים של הפרעות חרדה, הם צריכים להימנע. בדוק עם הרופא או הרוקח לפני נטילת כל תרופות נוספות.

המשפחה היא גורם חשוב מאוד בהתאוששותו של אדם עם הפרעת חרדה. באופן אידיאלי, המשפחה צריכה להיות תומכת ברם לא להנציח את הסימפטומים של יקירם . בני משפחה לא צריכים להמעיט הפרעה או שיפור המצב ללא טיפול.

מבוסס על כתבי האתר NIHMH.

לדף הקודםלדף הבא
מכון סאלד
אודותינו שירותים למתמודד אינדקס מטפלים מחלות נפש
שאלות נפוצות מידע למשפחות קופות חולים צפיה בסרט "אמא לא משוגעת"
צור קשר תעסוקה בתי חולים רכישת ספרות מקצועית
הרשמה לרשימת תפוצה חוקים ותקנות ביטוח לאומי העשרה והשתלמויות
פורומים מערכות תומכות משרד הבריאות
© כל הזכויות שמורות ל"פורטל בריאות הנפש בישראל" בניית אתרים | אחסון אתרים