אודותינו שאלות נפוצות צור קשר מידע מתקדם לעובדים הרשמה לרשימת תפוצה פורומים קישורים מומלצים
   
מחלות נפש
חיפוש באינדקס המטפלים
קבל/י עידכונים כל פעם שאעדכן את הבלוג שלי בפוסט חדש.

מידע על מחלות נפש


סכיזופרניה היא מחלה מורכבת הגורמת לקשיים בתהליך החשיבה, המובילים להזיות, דלוזיות, חשיבה בלתי מאורגנת ואופן דיבור או התנהגות חריגים (תופעות המכונות 'תסמינים פסיכוטיים")

סכיזופרניה עברית: שסעת, מיוונית: σχιζοφρενία schizophrenia) היא הפרעה נפשית כרונית מורכבת והטרוגנית בביטוייה, השייכת לקבוצת המחלות הפסיכוטיות. המחלה מתאפיינת באוסף של תופעות נפשיות והתנהגותיות סכיזופרניה היא הפרעה מוחית כרונית, חמורה, שהשפיעה על אנשים לאורך ההיסטוריה.

אנשים עם ההפרעה יכולים לשמוע קולות אנשים אחרים לא שומעים . הם עשויים להאמין שאנשים אחרים קוראים את דעתם, שליטה במחשבות שלהם, או שזוממים לפגוע בם. זה יכול להפחיד אנשים עם המחלה ולגרום להם למשיכה או להיות מאוד נסער.

 אנשים עם סכיזופרניה מדברים לא הגיונית . הם יכולים לשבת שעות בלי לזוז או לדבר . לפעמים אנשים עם סכיזופרניה נראים בסדר גמור עד שהם מדברים על מה שהם חושבים באמת .

 משפחות והחברה מושפעות מסכיזופרניה בצורה מאוד משמעותית. יש הרבה אנשים עם סכיזופרניה מתקשים להחזיק עבודה או לדאוג לעצמם , ולכן הם מסתמכים על אחרים לעזרה.

 טיפול מסייע להקל על תסמינים רבים של סכיזופרניה , אבל רוב האנשים שיש להם ההפרעה להתמודד עם סימפטומים במהלך חייהם. עם זאת , אנשים רבים עם סכיזופרניה יכולים לנהל חיים המתגמלים ומשמעותיים בקהילותיהם. חוקרים מפתחים תרופות יעילות יותר ושימוש בכלי מחקר חדשים כדי להבין את הסיבות לסכיזופרניה. בשנים הקרובות  עבודה זו עשויה לסייע במניעה והטיפול טוב יותר במחלה.

גורמים לסכיזופרניה

מומחים מעריכים  שסכיזופרניה נגרמת על ידי מספר גורמים.

 גנים וסביבה. מדענים יודעים כבר זמן רב כי סכיזופרניה היא תורשתית. המחלה מתרחשתב1% מהאוכלוסייה הכללית, אך היא מתרחשתב10% אחוזים מאנשים שיש להם משפחה מדרגה ראשונה עם הפרעה , כמו הורה, אח או אחות . אנשים שיש להם קרובי משפחה מדרגה שנייה ( דודים, דודות , סבים וסבתות, או בני דודים ) עם המחלה גם לפתח סכיזופרניה לעתים קרובות יותר מאשר באוכלוסייה הכללית . הסיכון הוא הגבוה יותר עבורתאום זהה של אדם עם סכיזופרניה. יש לו או לה סיכוי 40-65 אחוזים מלפתח את ההפרעה.

במידה ואנו יורשים את הגנים שלנו משני ההורים . מדענים מאמינים שגנים הקשורים לסיכון מוגבר של סכיזופרניה , אלא שאין גן הגורם למחלה בעצמו. למעשה, מחקר שנעשה לאחרונה גילה כי אנשים עם סכיזופרניה נוטים להיות בעלי שיעור גבוה יותר של מוטציות גנטיות נדירות. הבדלים גנטיים אלו, כרוכים במאה גנים שונים וככל הנראה לשבש את התפתחות מוח.

 מחקרים אחרים שנעשו לאחרונה מראים כי סכיזופרניה עלולה לגרום לחלק כאשר גן מסוים שהוא מפתח להפיכת תקלות כימיקלים במוח חשוב. בעיה זו עלולה להשפיע על החלק של המוח המעורב בפיתוח מיומנויות תפקוד גבוהות יותר. מחקר לתוך הגן הזה הוא מתמשך , ולכן לא ניתן עדיין להשתמש במידע הגנטי כדי לחזות מי יפתח את המחלה.

למרות זאת , בדיקות שתסרוקנה את הגנים של אדם ניתן לקנות ללא מרשם או ייעוץ מקצועי של בריאות. מודעות לבדיקות מצביעות על כך שעם דגימת רוק , חברה יכולה לקבוע אם לקוח הוא בסיכון לפתח מחלות ספציפיות , כולל סכיזופרניה. עם זאת, מדענים עדיין לא יודעים את כל הווריאציות גנטיות שתורמות לסכיזופרניה. מי שידועה כי הם מעלים את הסיכון רק על ידי כמויות קטנות מאוד . לכן, " סריקות הגנום " היא סבירה לספק תמונה של של אדם לבדוק אם יפתח הפרעה נפשית כמו סכיזופרניה מלאה.

 בנוסף , זה כנראה יותר מגנים ולא רק גנים כדי לפתח סכיזופרניה. מדענים חושבים שיחסי גומלין בין הגנים והסביבה, הם הכרחיים לפתח סכיזופרניה. גורמים סביבתיים רבים עשויים להיות מעורבים, כגון חשיפה לוירוסים או תת תזונה לפני לידה, בעיות במהלך לידה, וגורמים פסיכולוגיים עדיין לא ידועים אחרים.

 כימיקלים שונים במוח ובמבנה . מדענים חושבים שחוסר איזון בתגובות המורכבת , יחסי הגומלין הכימיים של המוח מעורב בשליחים העצביים דופמין וגלוטמט ,ואולי גם אחרים , ממלאים תפקיד בסכיזופרניה. מוליכים עצביים הם חומרים המאפשרים לתאי מוח לתקשר אחד עם השני . מדענים לומדים יותר על כימיה של המוח והקשר שלו לסכיזופרניה.

 כמו כן, בתאים זעירים במוחם של אנשים עם סכיזופרניה נראה שונה מאלו של אנשים בריאים. לדוגמא, חללים מלאים נוזל במרכז המוח , הנקראים חדרים , גדולים יותר בכמה אצל אנשים עם סכיזופרניה. מוחם של אנשים עם המחלה גם נוטה להיות פחות חומר אפור ,ואזורים מסוימים במוח עשויים להיות פחות או יותר פעילות.

 מחקרים של רקמת המוח לאחר המוות גם חשפו הבדלים במוחם של אנשים עם סכיזופרניה. מדענים גילו שינויים קטנים בהפצה או מאפיינים של תאי המוח שסביר להניח שהתרחשו לפני הלידה. מומחים שחושבים בעיות במהלך התפתחות המוח לפני הלידה עלולות להוביל לחיבורים לקויים . הבעיה עשויה שלא להופיע באדם עד גיל ההתבגרות. המוח עובר שינויים משמעותיים במהלך גיל ההתבגרות ,ושינויים אלה יכולים לעורר סימפטומים פסיכוטיים . מדענים למדו הרבה על סכיזופרניה, אך יש צורך במחקר נוסף כדי לעזור להסביר איך זה מתפתח.

ישנם סיבות אחרות שלא באות לידי ביטוי: כמו טראומות, יחסים משפחתיים בעייתים, תחושת דחיה אצל בני גילו ואחרים.

ישנם חוקרים נוספים המחברים בין מסגרת חברתית ותגובתית שאינה קשורה למבנה המוח או תורשה ויכולות לגרום להתפרצות המחלה..

מי נמצא בסיכון ?

כ -1%  מהאמריקאים סובלים מהמחלה הזו.

סכיזופרניה משפיעה על גברים ונשים במידה שווה . היא מתרחשת בשיעורים דומים בכל הקבוצות האתניות ברחבי העולם. תסמינים כמו הזיות ומחשבות שווא מתחילים בדרך כלל בין גילאי 16ו30 . גברים נוטים לחוות סימפטומים מעט מוקדם יותר מאשר נשים. רוב הזמן , אנשים לא חולים בסכיזופרניה לאחר גיל 45 . סכיזופרניה מתרחשת לעתים נדירות בילדים, אך מודעות לסכיזופרניה בילדות התפרצות הולך וגדל.

יתכן וקשה לאבחן סכיזופרניה בגילאי הנערות . סיבה לכך היא הסימנים הראשונים יכולים לכלול שינוי של חברים,ירידה בציונים , בעיות שינה, עצבנות והתנהגויות שאינן נפוצות בקרב בני נוער . שילוב של גורמים יכול לחזות סכיזופרניה כאשר עד 80%  מבני הנוער שנמצאים בסיכון גבוה  עלולים לפתח את המחלה . גורמים אלה כוללים בידוד עצמו וניתוקו מאחרים, עלייה במחשבות וחשדות יוצאות דופן, והיסטוריה של פסיכוזה משפחה. אצל אנשים צעירים שמפתחים את המחלה , שלב זה של ההפרעה נקרא תקופת " prodromal " .

 סימנים ותסמינים

הסימפטומים של סכיזופרניה נחלקים לשלוש קטגוריות רחבות: תסמינים חיוביים , תסמינים שליליים ,וסימפטומים קוגניטיביים .

 תסמינים חיוביים

 תסמינים חיוביים הם התנהגויות פסיכוטיות שלא נראו באנשים בריאים. אנשים עם תסמינים חיוביים לעתים קרובות " לאבד את הקשר " עם מציאות. תסמינים אלה יכולים לבוא וללכת . לפעמים הם חמורים ובפעמים אחרות כמעט ולא מורגש, תלוי אם האדם מקבל טיפול . הם כוללים את הדברים הבאים :

הזיות הן דברים שאדם רואה, שומע , מריח , או מרגיש שאף אחד אחר לא יכול לראות, לשמוע , להריח , או מרגיש. "קולות " הם הסוג הנפוץ ביותר של הזיה בסכיזופרניה. אנשים רבים עם הקולות שומעים הפרעה . הקולות יכולים לדבר עם האדם על ההתנהגות שלו או שלה , לצוות על האדם לעשות דברים, או להזהיר את האדם מכלל סכנה. לעיתים הקולות הם לשוחח אחד עם השני . אנשים עם סכיזופרניה יוכל לשמוע קולות במשך זמן רב לפני שבני משפחה וחברים מבחינים בבעיה.

סוגים אחרים של הזיות כוללים אנשים שראו או אובייקטים שאינם שם, מריחים ריחות שאף אחד אחר לא מזהה ,ודברים כמו תחושת אצבעות בלתי נראות נוגעות בגופם , כאשר אף אחד לא קרוב.

מחשבות שווא הן אמונות שווא , כי הם לא חלק מתרבותו של האדם ולא משתנים. האדם מאמץ אשליות גם אחרי אנשים אחרים הוכיחו לושהאמונות אינן נכונות או הגיוניות. אנשים עם סכיזופרניה יכולים לחוות אשליות שנראות מוזר , כגון: להאמין ששכנים יכולים לשלוט בהתנהגות שלהם עם גלים מגנטיים . הם יכולים גם להאמין שאנשים בטלוויזיה מכוונים הודעות מיוחדות להם, או שתחנות הרדיו משדרות את מחשבותיהם בקול רם לאחרים. לפעמים הם מאמינים שהם מישהו אחר , כגון דמות היסטורית מפורסמת. אולי יש להם הזיות פרנואידיות ומאמינים שאחרים מנסים לפגוע בם , כגון על ידי רמאות , מטרידים, הרעלה, ריגלו , או קשירת קשר נגדם או אנשים שאכפת להם . אמונות אלה נקראות  " מחשבות שווא של רדיפה. "

 לאדם סכיזופרן יש  דרכים יוצאי דופן שגורמות להפרעה בחשיבה. צורה אחת של הפרעת חשיבה נקראת "חשיבה לא מאורגנת . " זה כאשר לאדם יש בעיה לארגן את מחשבות שלו או שלה או חיבורם מבחינה לוגית. הם יכולים לדבר בצורה עילגת שקשה להבין . צורה אחרת נקראת " חסימת מחשבה. " זה כאשר אדם מפסיק לדבר בפתאומיות באמצע מחשבה. כשנשאל מדוע הוא או היא הפסיקה לדבר ,האדם יכול לומר שזה הרגיש כאילו המחשבה שנלקחה מהראש שלו או שלה . לבסוף,אדם עם הפרעת מחשבה עשוי להפוך את מילות חסרות משמעות " neologisms ".

הפרעות תנועה יכולות להופיע תנועות גוף עצבניות באותה מידה. אדם עם הפרעה בתנועה עשוי לחזור תנועות מסוימות שוב ושוב. בקיצוניות השנייה , אדם יכול להיות במצב קטטוני . קטטוניה היא מצב שבו אדם לא זז ולא מגיב לאחרים. קטטוניה היא נדירה היום, אבל זה היה נפוץ יותר בעת הטיפול בסכיזופרניה לא היה זמינה.

 תסמינים שליליים

סימפטומים שליליים המשויכים לשיבושים לרגשות והתנהגויות נורמלים. תסמינים אלה הם קשים יותר להכיר כחלק מההפרעה ויכולים להיחשב בטעות לדיכאון או מצבים אחרים. תסמינים אלה כוללים את הבאים :

פניו של אדם לא זזות או שהוא או היא מדברים בקול עמום או מונוטוני מחשבה והבעת פנים שטוחה

חוסר ההנאה בחיי היום יום

חוסר היכולת להתחיל ולקיים פעילויות מתוכננות

אנשים עם תסמינים שליליים צריכים עזרה עם משימות יומיומיות. לעתים קרובות הם מזניחים היגיינה בסיסית . זה עשוי להפוך את נראים עצלנים או לא רוצה לעזור לעצמם , אבל הבעיות הן הסימפטומים הנגרמים על ידי סכיזופרניה.

 סימפטומים קוגניטיביים

סימפטומים קוגניטיביים הם עדינים . כמו תסמינים שליליים , סימפטומים קוגניטיביים עלולים להיות קשים להכיר כחלק מההפרעה . לעתים קרובות, הם מזוהים רק כאשר ביצוע בדיקות אחרות . סימפטומים קוגניטיביים כוללים את הפעולות הבאות :

 תפקוד הנהלה " עלוב (היכולת להבין מידע ולהשתמש בו כדי לקבל החלטות)  

מתקשה להתמקד או תשומת לב חלקית

בעיות עם " זיכרון עבודה " (היכולת להשתמש במידע באופן מיידי) .

סימפטומים קוגניטיביים לעתים קרובות גורמים לקושי  לנהל חיים אורח חיים נורמלי ולהתפרנס. הם יכולים לגרום למצוקה רגשית גדולה.

 טיפולים

 תרופות

מכיוון שהגורמים לסכיזופרניה עדיין אינם ידועים , הטיפולים ממקדים בביטול הסימפטומים של המחלה . טיפולים כוללים תרופות אנטי פסיכוטיות וטיפולים פסיכולוגיים שונים.

תרופות אנטי פסיכוטיות

תרופות אנטי פסיכוטיות קיימות מאמצע שנות ה50. הסוגים הישנים נקראים קונבנציונליים או תרופות אנטי פסיכוטיות "טיפוסיות" .

מ-1990,  פותחו תרופות אנטיפסיכוטיות חדשות. תרופות חדשות אלה נקראות דור שני, או תרופות אנטי פסיכוטיות " לא טיפוסיות" .

 מה הן תופעות הלוואי ?

יש אנשים שיש להם  תופעות לוואי כאשר הם להתחיל לקחת תרופות אלה. רוב תופעות הלוואי נעלמים לאחר כמה ימים , ולעתים קרובות ניתן לטפל בהצלחה . אנשים הנוטלים תרופות אנטי פסיכוטיות לא צריכים לנהוג עד שהם להסתגל לתרופה החדשה שלהם. תופעות לוואי של תרופות אנטי פסיכוטיות רבות כוללות :  תנומה, סחרחורות, ראייה מטושטשת, דופק מהיר, רגישות לשמש, פריחות בעור, בעיות מחזור אצל נשים, עליה במשקל, חשש לסוכרת, וכולסטרול גבוה. . אור האמור לעיל: משקל, רמות גלוקוז בדם, רמות שומנים מחייבים מעקב אצל רופא.

 בנוסף תרופות אילו יכולות לגרום לתופעות לוואי הקשורות לתנועה פיזית , כגון :נוקשות,

התכווצויות שרירים מתמשכות, רעידות, חוסר מנוחה.

סימפטומים של סכיזופרניה , כגון חוסר מנוחה, בדרך כלל נעלמים בתוך כמה ימים. תסמינים כמו הזיות בדרך כלל נעלמים בתוך כמה שבועות . לאחר כשישה שבועות , אנשים רבים רואים שיפור ניכר במצבם.

עם זאת, אנשים מגיבים בדרכים שונות לתרופות אנטי פסיכוטיות, ואף אחד לא יכול להגיד מראש איך אדם יגיב . לפעמים אדם צריך לנסות כמה תרופות לפני מציאת האדם הנכונה. רופאים ומטופלים יכולים לעבוד יחד כדי למצוא את התרופה הטובה ביותר או שילוב תרופות, וכן  את המינון הנכון .

תרופות אנטי פסיכוטיות יכולות לייצר תופעות לוואי לא נעימים או מסוכנים כאשר נלקחים  עם תרופות מסוימות. מסיבה זו, כל הרופאים מטפלים בחולה צריכים להיות מודע לכל התרופות שאדם לוקח . רופאים צריכים לדעת על מרשם ותרופות הנמכרות ללא מרשם, ויטמינים , מינרלים ותוספים צמחיים . אנשים גם צריכים לדון בכל אלכוהול או שימוש בסמים אחר עם הרופא שלהם .

 טיפולים פסיכולוגיים, חברתיים משפחתיים קהילתיים

טיפולים פסיכולוגיים יכולים לעזור לאנשים עם סכיזופרניה שכבר התייצבו באמצעות בתרופות אנטי פסיכוטיות . טיפולים פסיכולוגיים לעזור לחולים אלה להתמודד עם האתגרים היומיומיים של המחלה , כגון קושי בתקשורת, טיפול עצמי , עבודה, מערכות יחסים ויצירה ושמירה . לימוד ושימוש במנגנוני התמודדות כדי לטפל בבעיות אלה מאפשרים לאנשים עם סכיזופרניה לתקשר וללמוד בבית ספר ובעבודה.

חולים המקבלים טיפול פסיכולוגי רגיל הם גם נוטים יותר להמשיך לקחת את התרופות שלהם , והם נוטים פחות להיות התקפים או להתאשפז הם . מטפל יכול לעזור לחולים להבין טובים יותרו להסתגל לחיים עם סכיזופרניה. המטפל יכול לספק מידע על ההפרעה , סימפטומים או בעיות נפוצות בחולים עלולים לחוות ,ואת החשיבות של להישאר על תרופות. לקבלת מידע נוסף על טיפולים פסיכולוגיים ,

כישורי ניהול מחלה. אנשים עם סכיזופרניה יכולים לקחת חלק פעיל בניהול המחלה שלהם. מטופלים לומדים ברגע עובדות בסיסיות על סכיזופרניה והטיפול בה , הם יכולים לקבל החלטות מושכלות לגבי הטיפול שלהם. אם הם יודעים איך לצפות לסימני אזהרה המוקדמים של הישנות ולעשות תכנית להגיב , חולים יכולים ללמוד כדי למנוע הישנות . מטופלים יכולים גם להשתמש בכישורי התמודדות להתמודד עם תסמינים מתמשכים.

טיפול משולב לשימוש בסמים תוך התמודדות עם המחלה הוא נושא מורכב.שימוש בסמים הוא הפרעה נוספת השכיחה ביותר אצל אנשים עם סכיזופרניה.יש צורך בתוכנית טיפול אחרת כאשר תוכניות טיפול בסכיזופרניה ובתוכניות טיפול תרופתי משמשות יחד, את האנשים בעלי אבחנה כפולה להגיע לתוצאות טובות יותר .

 שיקום.

בשיקום הדגש  הינו על הכשרה מקצועית וחברתית כדי לעזור לאנשים עם תפקוד טוב יותר בסכיזופרניה בקהילותיהם. מאחר וסכיזופרניה בדרך כלל מתפתחת אצל אנשים בשנות יוצרי הקריירה הקריטית של חיים ( גילאי 18-35 ) ,וכי המחלה גורמת חשיבה רגילה ותפקוד קשה , רוב החולים אינם מקבלים הכשרה במיומנויות הדרושות לעבודה.

תוכניות שיקום יכולות לכלול עבודת ייעוץ והדרכה, ייעוץ וניהול כסף , לעזרה כדי ללמוד להשתמש בתחבורה ציבורית ,והזדמנויות לתרגל את מיומנויות תקשורת. תוכניות שיקום לעבוד גם כאשר הם כוללים הכשרה מקצועית והן בטיפול ספציפי שנועד לשפר את המיומנויות קוגניטיביות או לחשוב . תוכניות כמו חולי עזרה זו מחזיקות במשרות , לזכור פרטים חשובים, ולשפר את תפקודם.

חינוך לחיי משפחה

 אנשים עם סכיזופרניה לעתים קרובות משוחררים מבית החולים לטיפול בביתם עם בני משפחותיהם. ולכן חשוב שבני משפחה יודעים ככל האפשר על המחלה. בעזרתו של מטפל , בני משפחה יכולים ללמוד אסטרטגיות התמודדות וכישורי פתרון בעיות . בדרך זו המשפחה יכולה לעזור לוודא יקירם ולהקל על טיפול ונשאר על תרופות שלו או שלה. משפחות צריכה ללמוד איפה למצוא את שירותי אשפוז ובני משפחה.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי .

טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT ) הוא סוג של פסיכותרפיה המתמקד בחשיבה ובהתנהגות. CBT עוזר לחולים עם סימפטומים שלא ייעלמו גם כשהם נוטלים את התרופות.  המטפל מלמד את אנשים עם סכיזופרניה איך לבדוק את המציאות של המחשבות והתפיסות שלהם, איך " לא מקשיב "לקולם, וכיצד לנהל את הסימפטומים שלהם בכללותה. CBT יכול לעזור להפחית את חומרת הסימפטומים ולהפחית את הסיכון להישנות מחלה .

 קבוצות לעזרה עצמית

קבוצות לעזרה עצמית לאנשים עם סכיזופרניה ובני משפחותיהם הופכות להיות נפוצות יותר. מטפלים מקצועיים הם בדרך כלל לא מעורבים , אבל חברי קבוצת תמיכה תומכים אחדבשני. אנשים בקבוצות לעזרה עצמית יודעים שאחרים עומדים בפני אותן הבעיות , מה שיכול לעזור לכולם להרגיש פחות מבודדים. הרשתות המתרחשים בקבוצות לעזרה עצמית יכולות גם משפחות הפקודה לעבוד יחד כדי לסנגר על מחקר ותוכניות נוספות בבית חולים וטיפול בקהילה. כמו כן, קבוצות עשויות להיות מסוגלת למשוך את תשומת לב ציבורית

לאפליית אנשים רבים הסובלים ממחלות נפשיות להתמודד .

 איך אתה יכול לעזור לאדם עם סכיזופרניה ?

אנשים עם סכיזופרניה יכולים לקבל עזרה ממנהלי מקרה מקצועיים ומטפלים בתוכניות למגורים או מרכזי יום. עם זאת, בני משפחה הם בדרך כלל מטפלים העיקריים של מטופל.

אנשים עם סכיזופרניה נוטים לעתים קרובות להתנגד לטיפול . ייתכן שהם לא חושבים שהם זקוקים לעזרה משום שהם מאמינים שהאשליות או ההזיות שלהם הן אמיתיות. במקרים אלה, בני משפחה וחברים ייתכן שיהיו צורך לנקוט בפעולה כדי לשמור על יקירם בטוח. חוקים משתנים ממדינה למדינה,וזה יכול להיות קשה כדי לאלץ אדם עם הפרעה נפשית לקבל לטיפול או אשפוז. אבל כאשר אדם הופך להיות מסוכן לעצמו או בעצמה, או לאחרים, בני משפחה או חברים עשויים להיות להתקשר למשטרה לקחת את יקירם לבית החולים.

טיפול בבית החולים . בחדר המיון , איש מקצוע ( רופא) בתחום בריאות נפש חייב להעריך את החולה ולקבוע אם יש צורך באשפוז מרצון או שלא מרצון . עבור אדם שיש צורך באשפוז  שלא מרצון החוק קובע כי אנשי המקצוע חייבים לשמוע או לראות עדים להתנהגות פסיכוטית ולשמוע את המחשבות הזויות קול האדם. בני משפחה וחברים יכולים לספק מידע הדרוש כדי לסייע למומחים בתחום בריאות נפש לקבל החלטה.

לאחר שהאהוב עוזב את בית החולים . בני משפחה וחברים יכולים לעזור יקיריהם לקבל טיפול ולקחת את התרופות שלהם ברגע שהם הולכים הביתה . אם חולים להפסיק לקחת את התרופות שלהם או להפסיק ללכת לפגישות מעקב, הסימפטומים שלהם צפויים לחזור. לפעמים הסימפטומים להיות קשים לאנשים שהפסיקו טיפול תרופתי והטיפול בהם מורכב  שכן הם עשויים להיות מסוגלים לסכן את עצמם או סביבתם. יש אנשים שסופו של דבר נזרקים לרחוב או לכלא, שבו הם רק לעתים נדירות מקבלים את סוג העזרה שהם צריכים.

בני משפחה וחברים יכולים גם לעזור לחולים לקבוע יעדים מציאותיים וללמוד לתפקד בעולם. כל צעד לעבר מטרות אלה צריך להיות אחד קטן ונלקח בכל פעם. החולה זקוק לתמיכה בתקופה זו. כאשר אנשים עם מחלת נפש הם בלחץ וביקורת, שהם בדרך כלל לא מקבלים כן. לעתים קרובות, התסמינים שלהם עשויים להיות יותר גרועים. אתה כבן משפחה אומר להם כשהם עושים משהו נכון הוא הדרך הטובה ביותר כדי לעזור להם להתקדם.

 זה יכול להיות קשה לדעת איך להגיב למישהו עם סכיזופרניה שעושה דברים מוזרים או בבירור מזויפים. זכור כי אמונות או הזיות אלה נראים מאוד אמיתיות לאדם. זה לא מועיל להגיד שהם טועים או דמיוניים. אבל הולכים יחד עם מחשבות השווא הוא לא מועיל , או. במקום זאת, בשלווה אומר שאתה רואה את הדברים אחרת. תגיד להם שאתה מכיר בעובדה כי לכל אחד יש את הזכות לראות את הדברים בדרך שלו או שלה . בנוסף , חשוב להבין כי סכיזופרניה היא מחלה ביולוגית. להיות מכבד , תומך,וסוג בלי לסבול התנהגות מסוכנת או לא ראויה היא הדרך הטובה ביותר להתקרב לאנשים עם הפרעה זו .

האם אנשים עם סכיזופרניה הם אלימים?

אנשים עם סכיזופרניה הם בדרך כלל לא אלימים. למעשה, פשעים האלימים ביותר לא בוצעו על ידי אנשים עם סכיזופרניה. עם זאת, חלק מהסימפטומים הקשורים לאלימות, כגון מחשבות שווא של רדיפה. שימוש בסמים עשויים גם להגדיל את הסיכוי שאדם יהפוך לאלים. אם אדם עם סכיזופרניה הופך להיות אלים,האלימות מופנה בדרך כלל לבני משפחה ונוטה להיות בבית.

הסיכון לאלימות בקרב אנשים עם סכיזופרניה היא קטנה. אבל אנשים עם ניסיון התאבדות לעתים קרובות הרבה יותר מאשר לאחרים. המחקרים מוכחים ש10%  ( זכרים בוגרים צעירים במיוחד ) מצליחים להתאבד. קשה לחזות אילו אנשים עם סכיזופרניה נוטים להתאבדות. אם אתה מכיר מישהו שמדבר על או ניסיונות התאבדות, לעזור לו או לה למצוא עזרה מקצועית באופן מיידי.

 שימוש בסמים ?

יש אנשים המשתמשים בסמים ומראים  סימפטומים דומים לאלה של סכיזופרניה. לכן, אנשים עם סכיזופרניה עשויים להיות מטעים  עבור אנשים שמושפעים על ידי תרופות . רוב החוקרים לא מאמינים ששימוש בסמים גורם לסכיזופרניה. עם זאת, אנשים שיש להם סכיזופרניה נוטה יותר לקחת חומרים מממכרים או לשתות אלכוהול  מאשר באוכלוסייה הכללית .

 שימוש בחומרים ממכרים יכול להפוך את טיפול בסכיזופרניה, פחות יעילה. תרופות מסוימות, כמו מריחואנה וממריצים כגון אמפטמינים או קוקאין , יכולות להחמיר את תסמינים. למעשה, מחקרים מצאו ראיות גוברת שלקשר בין הסימפטומים מריחואנה וסכיזופרניה. בנוסף, אנשים המשתמשים בסמים נוטים פחות לבצע את תכנית הטיפול שלהם.

 סכיזופרניה ועישון

התמכרות לניקוטין היא הצורה הנפוצה ביותר של שימוש בסמים אצל אנשים עם סכיזופרניה. הם מכורים לניקוטין פי שלוש משיעור באוכלוסייה הכללית ( 75-90 לעומת אחוזים 25-30 אחוזים) באוכלוסיה הרגילה.

הקשר בין העישון וסכיזופרניה הוא מורכב. אנשים עם סכיזופרניה נראים להיות מונעים לעשן, וחוקרים בודקים האם יש בסיס ביולוגי לצורך הזה. בנוסף לסכנות הבריאותיות הידועות שלה, כמה מחקרים מצאו כי עישון עלול לגרום תרופות אנטיפסיכוטיות פחות יעילה.

הפסקת עישון עלולה להיות קשה מאוד עבור אנשים עם סכיזופרניה , כי גמילה מהניקוטין עלולה לגרום לסימפטומים פסיכוטיים שלהם כדי לקבל יותר גרועים לזמן מה. אסטרטגיות הפסקת הכוללות שיטות תחליפי ניקוטין עשויות להיות קלים יותר עבור חולים לטפל. רופאים שמטפלים באנשים עם סכיזופרניה צריכים לצפות את התגובה של המטופלים שלהם לתרופות אנטיפסיכוטיות בזהירות אם המטופל מחליט להתחיל או להפסיק לעשן

אבחנה

ה-DSM מציע מספר קריטריונים לאבחנת סכיזופרניה, ביניהם:

1.     חייבים להופיע שניים או יותר מהבאים:

·         מחשבות שווא.

·         הזיות (לא רק ראייה, אלא במספר חושים).

·         דיבור בלתי מאורגן.

·         התנהגות בלתי מאורגנת או קטטונית.

·         תסמינים שליליים (אָפקט שטוח).

2.     בעיות בתפקוד החברתי או התעסוקתי למשך תקופה ניכרת הנמשכת מאז הופעת התסמינים.

3.     התסמינים קיימים במשך חצי שנה לכל הפחות, בה לפחות חודש אחד של תסמינים מקבוצה 1.

4.     נשללו הפרעות אחרות שמסבירות את המצב

5.     נשלל שימוש בחומרים או בתרופות שעשויים להסביר את המצב

6.     נשללה הפרעה התפתחותית (לדוגמה: אוטיזם)

בנוסף, הרופא מאבחן באמצעות מרכיבים נוספים :

·         ראיונות על ההיסטוריה האישית והרפואית

·         ראיון עם בני משפחה וחברים מתי הופיעו וכיצד התסמינים

·         בדיקה גופנית

·         הערכת מצב פיזי קוגניטיבי ורגשי

·         הערכה פסיכולוגית

מערכת אבחון זו מתלווה למשך התסמינים והמגמה לאורך זמן.
תפיסות מוטעות של סכיזופרניה

בקרב הציבור הרחב קיימות מספר תפיסות מוטעות של המחלה.

הראשונה  אחת התפיסות המוטעות טוענת, מי שלוקה בסכיזופרניה סובל מפיצול אישיות. כלומר, רגע אחד הוא מתנהג בסדר ושנייה לאחר מכן הופכת התנהגותו למוזרה ובלתי הגיונית. הדבר אינו נכון, ותפיסה זו נובעת משמה היווני של המחלה, שנכנס לשימוש הרבה לפני שההפרעה הובנה כהלכה. פיצול האישיות ייך להיסטוריה של שם המחלה שמקורו ביון. 

נכון יותר לומר שלאנשים הלוקים בסכיזופרניה יש תקופות של חוסר תפקוד וחוסר סדר בפעילות המוחית.

 השניה תפיסה מוטעית נוספת היא שחולי סכיזופרניה אלימים. ההוכחות שתומכות בתפיסה זו הן מועטות בלבד. למעשה ההיפך הוא הנכון. יש סיכוי הרבה יותר גדול שאדם הלוקה בסכיזופרניה יהיה קורבן למעשה אלימות מאשר היוזם שלו. התפרצויות אלימות של חולי סכיזופרניה, שהן נדירות, זוכות לכיסוי נרחב בתקשורת, דבר שיצר את הרושם שאלימות קשורה למחלה.

 השלישית דעה קדומה הטוענת שאם סכיזופרן הינו בעל יצריות מינית גבוהה. ההנחה אינה נכונה אדרבה המציאות הפוכה.

 הרביעית החשש מהלוא נודע והסטיגמה מול ניפגעי הנפש 

מחקר שוודי שנערך לאחרונה, בחן את נושא האלימות, או ביצוע פשעים אלימים, לרבות רצח, על ידי אנשים הסובלים מסכיזופרניה או מפסיכוזות אחרות. החוקרים גילו כי ברוב המקרים המעשים האלימים אינם נובעים ממחלת הנפש עצמה, אלא משימוש בסמים או באלכוהול בתקופת המחלה.

 ד"ר מרטין גראן, שעמד בראש קבוצת המחקר, מציין שכמעט לא היה הבדל בסיכון לאלימות בין חולי סכיזופרניה שלא הייתה להם בעיית סמים או אלכוהול, לבין כלל האוכלוסייה. לעומת זאת הסיכון עלה בצורה משמעותית כשבחנו את הנתונים של חולים שהיו מכורים לסמים או לטיפה המרה. הסכנה האמיתית טמונה בשימוש בסמים או באלכוהול, אשר גורר אלימות גם ללא קשר למחלת הסכיזופרניה.

מבוסס על ארבעה אתרים: NIH, סכיזופרניה, ויקיפדיה וכללית

אתרים המתמודדים עם סכיזופרניה בארץ

http://www.hebrew.schizophrenia24x7.com סכיזופרניה 24\7

http://www.psychiatry.org.il טיפול פסיכיאטרי בדכאון  סכיזופרניה ואחרים

http://www.voices.co.il  קולות הנפש לבריאות הנפש פסיכולוג פסיכיאטר

 http://www.psychiatrist.org.il פורטל פסיכיאטריה בישראל

http://www.abiliko.co.il אביליקו אתר לנכויות וצרכים מיוחדים

http://www.clalit.co.il  אתר קופת חולים כללית פסיכיאטריה

http://davidson.weizmann.ac.il/ מכון דוידסון לחינוך מדעי ליד מכון ויצמן

http://www.psychologyhome.co.il/ הבית לטיפול פסיכולוגי

http://www.infomed.co.il אינפומד  פורטל הרפואה של ישראל

http://www.btl.gov.il המוסד לביטוח לאומי

http://www.maane.co.il/ יעוץ תמיכה והפניה למומחים

http://www.hebpsy.net פסיכולוגיה עברית

http://www.drtal.co.il דר טל מרכזי טיפול במחלות נפש

 http://www.doctors.co.il זפ דוקטורס בריא יותר לדעת

  http://www.maccabi4u.co.il מכבי שירותי בריאות

http://www.enosh-tlv.com אנוש סניף תל אביב

http://www.israelhazaka.org.il/ זכויות רפואיות

http://www.mindclinic.co.il מומחים  בהתאמה אישית של טיפול נפשי רפואי פסיכיאטרי ופסיכולוגי

בחו"ל

http://www.schizophrenia.com אתר מרכזי בארה"ב על סכיזופרניה

http://www.nih.gov/ הארגון הלאומי לבריאות ארה"ב

http://www.mentalhealthy.co.uk בריאות נפשית באנגליה

http://www.mentalhealth.org.uk הקרן לבריאות נפשית בריטניה


לדף הקודםלדף הבא
מכון סאלד
אודותינו שירותים למתמודד אינדקס מטפלים מחלות נפש
שאלות נפוצות מידע למשפחות קופות חולים צפיה בסרט "אמא לא משוגעת"
צור קשר תעסוקה בתי חולים רכישת ספרות מקצועית
הרשמה לרשימת תפוצה חוקים ותקנות ביטוח לאומי העשרה והשתלמויות
פורומים מערכות תומכות משרד הבריאות
© כל הזכויות שמורות ל"פורטל בריאות הנפש בישראל" בניית אתרים | אחסון אתרים