אודותינו שאלות נפוצות צור קשר מידע מתקדם לעובדים הרשמה לרשימת תפוצה פורומים קישורים מומלצים
   
מחלות נפש
חיפוש באינדקס המטפלים
קבל/י עידכונים כל פעם שאעדכן את הבלוג שלי בפוסט חדש.

מידע על מחלות נפש


פסיכוזה היא הפרעה נפשית חמורה המאופיינת בחשיבה ורגשות לקויים מאד, המצביעים על כך שהאדם שחווה אותם איבד קשר עם מציאות.    
יש אנשים שהם פסיכוטיים עם  מחשבות שווא (הזיות) ודברים מעין אילו. אלה המכונים סימפטומים "חיוביים"; סימפטומים "שליליים" כמו אובדן המוטיבציה והנסיגה חברתית היכולה להתרחש בגלל הפסיכוזה.
חוויות אלה יכולות להיות מפחידות ועלולות לגרום לאנשים הסובלים מפסיכוזה לפגוע בעצמם או באחרים. חשוב לראות רופא מייד אם אתה או מישהו שאתה מכיר חווה תסמינים של פסיכוזה.

פסיכוזה משפיעה על שלוש מתוך כל 100 אנשים. זה סיכוי טוב ביותר להיות מאובחנים במבוגרים צעירים, אבל פסיכוזה יכולה לקרות לכל אחד.

תסמינים
פסיכוזה שלב מוקדם:
קושי בריכוז
מצב רוח דכאוני
שינויים בשינה -ישנים יותר מדי או לא מספיק
חרדה
חַשׁדָנוּת
נסיגה ממשפחה וחברים
מחשבות חריגות מתמשכות ואמונות לא ברורות

פסיכוזה שלב מאוחר יותר
אשליות
הזיות
נושאי מיתוג דיבור לא מאורגן ובצורה לא יציבה
דיכאון
חרדה
מחשבות או פעולות התאבדות
קושי בתפקוד 

מציאויות מעוותות
אשליות
אשליה היא אמונה שגויה או רושם שנערכת בתקיפות למרות שזה סותר את המציאות ואת מה שמוחזק בכינוי אמיתי. יש אשליות של פרנויה, הזיות גרנדיוזיות, ואשליות גופניות.
אנשים שחווים אשליה של פרנויה עלולים לחשוב שעוקבים אחריו, כאשר הם לא או שמסרים סודיים נשלחים רק אליהם דרך תקשורת. מישהו עם אשליה גרנדיוזית יהיה תחושת החשיבות שלו או שלה מוגזמת. אשליות סומטיות הן האמונה שיש לך מחלה סופנית כאשר אתה בריא.

הזיות
הזיה היא תפיסה חושית בהיעדר הגירוי חיצוני. כלומר, ראייה, שמיעה, תחושה, או מריח משהו שאינו קיימים. מי שהוזה עשוי לראות דברים שאינם קיימים או שומעים אנשים מדברים כאשר הוא או היא היא לבד.
מחשבות שווא והזיות נראים אמיתיים לאדם שחווה אותם.

סיבות לפסיכוזה
כל מקרה של פסיכוזה הוא שונה, ואת הגורם המדויק לא תמיד ברור לחלוטין. יש, עם זאת, מחלות מסוימות שגורמות פסיכוזה. יש גם מפעיל כמו שימוש בסמים, חוסר השינה, וגורמים סביבתיים אחרים. בנוסף, במצבים מסוימים יכולים להוביל לסוגים מסוימים של פסיכוזה לפתח (ראה "סוגים של פסיכוזה" להלן).

מחלות
מחלות מוח כגון מחלת פרקינסון, מחלת הנטינגטון, וכמה הפרעות כרומוזומליות
גידולים במוח או ציסטות
דמנציה (כולל מחלת אלצהיימר)
HIV, עגבת, וזיהומים אחרים התוקפים את המוח
סוגים מסוימים של אפילפסיה
שבץ

גורמים סביבתיים
פסיכוזה יכולה להיות מופעלת על ידי השימוש באלכוהול וסמים לא חוקיים, כוללים חומרים מעוררים כמו מתאמפטמין (ספיד) וקוקאין. סמים הזיה כמו LSD (חומצה) לעתים קרובות לגרום למשתמשים לראות דברים שהם לא באמת שם, אך השפעה זו היא זמנית. אנשים שלא ישנים מספיק  לתקופות זמן ארוכות יכולים לחוות תסמינים של פסיכוזה. תרופות מרשם מסוימות כמו סטרואידים וממריצים עלולות לגרום לתסמינים של פסיכוזה.

גורמי סיכון להתפתחות פסיכוזה
אי אפשר כיום לזהות בדיוק אנשים שעלולים לפתח הפרעה פסיכוטית. עם זאת, מחקרים הוכיחו כי גנטיקה עשויה לשחק תפקיד. אם תאום זהה אחד מתפתח פסיכוזה, יש סיכוי של 50 אחוזים התאום השני יהיה גם. אנשים חבר קרוב משפחה (הורה או אח) שיש לו הפרעה פסיכוטית עם סיכויים טובים יותר לפתח הפרעה פסיכוטית.
ילדים שנולדו עם המוטציה הגנטית הידועה כ22q11 תסמונת מחיקה נמצאים בסיכון לפיתוח הפרעה פסיכוטית, במיוחד סכיזופרניה.

סוגים של פסיכוזה
סוגים מסוימים של פסיכוזה נגרמים על ידי תנאים או נסיבות ספציפיים.

קצרה ריאקטיבי פסיכוזה

לחץ אישי קיצוני כמו המוות של בן משפחה של יכול לגרום לסימפטומים של פסיכוזה. מישהו חווה פסיכוזה תגובתית קצרה יתאושש בכמה ימים.
סמים או אלכוהול קשור לפסיכוזה
שימוש באלכוהול וסמים יכול לפעמים לגרום לתסמינים של פסיכוזה. תסמינים אלה עלולים ללכת משם מייד כאשר השפעת האלכוהול או הסמים פגה, אבל זה לא תמיד המקרה. אנשים שמכורים לאלכוהול ותרופות מסוימות יכולים לחוות סימפטומים פסיכוטיים אם הם פתאום להפסיק לשתות או לקחת את התרופה שהם מכורים.
פסיכוזה אורגנית
פגיעת ראש או מחלה שמשפיעה על המוח כמו מחלת פרקינסון יכולה לגרום לתסמינים של פסיכוזה.

הפרעות פסיכוטיות

הסוגים הבאים של פסיכוזות נקראים הפרעות פסיכוטיות. הם יכולים להיות מופעלים על ידי מתח, שימוש בסמים או אלכוהול, פציעה או מחלה, או שהם יכולים להופיע בעצמם.

הפרעה דו קוטבית
כאשר למישהו יש הפרעה דו קוטבית, מצבי הרוח שלו או שלה להניף מגבוהה מאוד לנמוך מאוד. כאשר מצב הרוח שלו או שלה הוא גבוהה וחיובי, הוא או היא יכולה להיות תסמינים של פסיכוזה. הפרט עשוי להרגיש מאוד טוב ומאמין שהוא או שיש לה כוחות מיוחדים. כאשר מצב הרוח שלו או שלה הוא בדיכאון, האדם יכול להיות תסמינים פסיכוטיים, שהופכים אותו או לה להרגיש כועס, עצוב, או מבוהל. תסמינים אלה כוללים חושבים שמישהו מנסה לפגוע בו או שלה.

הפרעה הזויה
אדם הסובל מהפרעה הזויה המאמינ\ה בדברים שהם לא אמיתיים.
דיכאון פסיכוטי

זהו דיכאון גדול עם סימפטומים פסיכוטיים.

סכיזופרניה

סכיזופרניה היא פסיכוזה שנמשכת יותר משישה חודשים. סכיזופרניה היא מחלה לכל החיים.

 אבחון
איך פסיכוזה מאבחנת את המחלה?
פסיכוזה מאובחנת באמצעות בדיקה פסיכיאטרית. זה אומר שרופא יהיה לצפות את התנהגותו של האדם ולשאול שאלות על מה שהוא או היא חווה. בדיקות רפואיות וצילומים רנטגן ניתן להשתמש כדי לקבוע האם קיימת מחלה גופנית הגורמת לתסמינים.

ילדים ובני נוער
אבחון פסיכוזה בילדים ובני נוער
רבים מהתסמינים של פסיכוזה הם נורמלים לחלוטין באנשים צעירים. לדוגמא, נער יכול פתאום צריך לישון יותר בתגובה לשינויים בגוף שלהם. לעתים קרובות יש להם ילדים קטנים חברים דמיוניים שאיתם הם מדברים. אם אתם מודאגים לגבי פסיכוזה בילד או מתבגר, לתאר את התנהגותו של הפרט לרופא.

טיפול בפסיכוזה

טיפול בפסיכוזה עשויה להיות כרוך בשילוב של תרופות וטיפול נפשי. רוב האנשים מתאוששים  מפסיכוזה עם טיפול.

התערבות דחופה מיידית ומהירה.
לפעמים אנשים הסובלים מפסיכוזה חריפה  יכולים להיות נסערים ולהיות בסיכון של פגיעה בעצמם או לאחרים. במקרים אלה, ייתכן שיהיה צורך להרגיע אותם במהירות. שיטה זו נקראת tranquilization מהיר. אנשי תגובת חירום רופא או ינהלו התערבות  מהירה או תרופה נוזלית חזקה להרגיע המטופל מייד.

סמים ותרופות
תסמינים של פסיכוזה יכולים להיות נשלטו עם תרופות הנקראות תרופות אנטי פסיכוטיות. תרופות אלה מפחיתים הזיות ומחשבות שווא ולעזור לאנשים לחשוב בצורה ברורה יותר. הסוג של תרופה שנקבעתם יהיה תלוי בי תסמינים שאתה חווה. במקרים רבים, אנשים רק צריכים לקחת תרופות אנטי פסיכוטיות לזמן קצר כדי לקבל את הסימפטומים שלהם תחת שליטה. אנשים עם סכיזופרניה ייתכן שצריכים להישאר על תרופות לכל חיים.

טיפול התנהגותי קוגניטיבי

טיפול התנהגותי קוגניטיבי משמעותו שנמצא לאחר שישוחח   עם יועץ בריאות נפש במטרה לשנות את החשיבה והתנהגות. גישה זו הוכחה כיעילה בסיוע לחולים לבצע שינויים קבועים ויעילות יותר בטיפול במחלתם.
 
סיבוכים של פסיכוזה
פסיכוזה אין הרבה סיבוכים רפואיים. עם זאת, אם אינו מטופל, הוא יכול לעשות את זה קשה לאנשים עם הפרעה זו לטפל טוב של עצמם. שעלול לגרום למחלות אחרות ללכת אליו שלא טופלה.

ריפוי 
האם זה אפשרי להתרפא מפסיכוזה?
רוב האנשים שחווים פסיכוזה יתאוששו עם טיפול מתאים. גם במקרים חמורים, תרופות וטיפול יכולים לעזור לאנשים לחיות חיים נורמלים.
תרגם אמיר שוורץ


לדף הקודםלדף הבא
מכון סאלד
אודותינו שירותים למתמודד אינדקס מטפלים מחלות נפש
שאלות נפוצות מידע למשפחות קופות חולים צפיה בסרט "אמא לא משוגעת"
צור קשר תעסוקה בתי חולים רכישת ספרות מקצועית
הרשמה לרשימת תפוצה חוקים ותקנות ביטוח לאומי העשרה והשתלמויות
פורומים מערכות תומכות משרד הבריאות
© כל הזכויות שמורות ל"פורטל בריאות הנפש בישראל" בניית אתרים | אחסון אתרים