אודותינו שאלות נפוצות צור קשר מידע מתקדם לעובדים הרשמה לרשימת תפוצה פורומים קישורים מומלצים
   
מחלות נפש
חיפוש באינדקס המטפלים
קבל/י עידכונים כל פעם שאעדכן את הבלוג שלי בפוסט חדש.

מידע על מחלות נפש


הסיבות להתמכרות משתנות במידה ניכרת, ולעתים קרובות אינן מובנות במלואם . הם בדרך כלל נגרמים על ידי שילוב של גורמים פיזיים, נפשיים, נסיבתיות ורגשיים.

 מהי התמכרות  

הסיבות להתמכרות משתנות במידה ניכרת, ולעתים קרובות אינן מובנות במלואם . הם בדרך כלל נגרמים על ידי שילוב של גורמים פיזיים, נפשיים, נסיבתיות ורגשיים.
התמכרות, המכונה לעתים קרובות תלות לעתים קרובות מובילה לסובלנות -אדם המכור צריך כמויות רגילות גדולות יותר ויותר של מה שהם מכורים לכדי לקבל את אותו האפקט . לעתים קרובות, את הפרס הראשון הוא כבר לא הרגיש, וההתמכרות ממשיכה , כי הגמילה היא כל כך לא נעימה. ישנם התמכרויות שונות הידועות: לסמים ניקוטין ותרופות ישנם התמכרויות נוספות לעבודה, למחשב, לקניות ואחרים.

על פי המילון הרפואי של Medilexicon :
התמכרות היא תלות פסיכולוגית או פיזיולוגית רגילה בחומר או תרגול שהוא מעבר לשליטה רצונית . יש נסיגת משמעויות רבות , אחת מהן היא תסמונת פסיכולוגית ו / או פיזית הנגרמת על ידי הפסקה הפתאומית של השימוש בסמים שאדם מורגל .

מהי התמכרות ?  
אנשים עם התמכרות אין להם שליטה על מה שהם עושים , לוקחים או משתמשים. ההתמכרות שלהם עשויה להגיע לנקודה שבה היא מזיקה . התמכרויות לא רק כוללות דברים פיזיים שאנו צורכים, כגון סמים או אלכוהול, אך עשוי לכלול כמעט כל דבר , דברים מופשטים כמו למוצרים מזיקים לכאורה הימורים, כגון שוקולד.  במילים אחרות , התמכרות עשויה להתייחס להתמכרות לסמים (למשל סמים התמכרות ) או התמכרות התנהגותית (למשל התמכרות להימורים ) או למין או לאינטרנט  .
המילה "התמכרות" משמשת לעתים קרובות כדי להתייחס לכל התנהגות שהיא יצאה מכלל שליטה בדרך כלשהי. לעתים קרובות אנשים מתארים את עצמם כמי שמכורים למשל,תכנית טלוויזיה או לקניות. המילה משמשת גם כדי להסביר את החוויה של גמילה כאשר חומר או התנהגות מופסקת (למשל, "אני חייב להיות מכורים לקפה : אני מקבל כאב ראש , כאשר אין לי הכוס שלי בבוקר " ) . ישנם הרבה סוגי התמכרויות לסמים לאינטרנט לפורנו לקניות לקפה וכו'
מכיוון שהמונח "ההתמכרות" משמשת בדרך כלל באופן כזה מעורפל, היו ניסיונות רבים להגדיר את זה בצורה ברורה יותר . דרך פשוטה אחת לתאר את ההתמכרות היא נוכחותם של 4  מצבים:
• השתוקקות רבה ללא שליטה 
• אובדן השליטה של כמות או תדירויות שימוש בגורם הממכר
• כפייה להשתמש
• שימוש למרות השלכות ההרסניות של ההתמכרות  .

למה אנשים מתמכרים?

התמכרות יכולה להיות קשה לשינוי. דבר אחד שעושה שינוי כל כך קשה הוא שההשפעות מיידיות של שימוש גורם הממכר: סיגריות סמים קפה אינטרנט וכו  נוטות להיות חיוביים. האדם יכול להרגיש טוב, יש להם יותר ביטחון ולשכוח את הבעיות שלו או שלה. הבעיות שנגרמות לטווח הארוך על ידי ההתמכרות  לא יכולות להיות מובנים  מאליהם  בהמשך.
האדם יכול לבוא להסתמך על הגורם הממכר ולהביא הקלה לטווח קצר מהרגשות קשים או כואבים. ההשפעות של ההתמכרות לגרום בעיות נראות פחות חשובות.  האדם יכול להאמין שהוא או היא לא יכול לתפקד או לעשות כל פעולה סבירה ללא השימוש בגרום הממכר. כאשר האדם משתמש בהתמכרות כדי לברוח או לשנות את אופן שהוא או היא מרגיש\ה , ואז השימוש יכול להפוך להרגל , אשר יכול להיות קשה לשבור ולהגמל מזה.
שימוש בסמים וחומרים ממכרים שנימשכים  במיוחד שימוש כבד , יכול לגרום לשינויים בגוף ובמוח . אדם שמתפתח תלות פיזית ולאחר מכן מפסיק להשתמש עלול לחוות סימפטומים מעיקים של נסיגה. שינויים במוח עשויים להיות בר קיימא . שינויים אלה עשויים להסביר מדוע אנשים ממשיכים להשתוקק לחומר ממכר גם אם זמן רב לאחר שהפסיקו להשתמש , ומדוע הם עלולים לחזור להתמכרות ולהחליק חזרה לתוך משתמשים ( כגון עישון, דיאטה, הפרעות אכילה).
סימנים ותסמינים של התמכרות
ישנם שני סימנים חשובים שהשימוש בסמים והתמכרות של אדם הוא מסוכן, או שהוא כבר בעיה :
השלכות ואובדן השליטה מזיקות.
השלכות מזיקות בתחום הסמים
הנזקים של שימוש בסמים יכולים לנוע בין מתון (למשל , מרגישים הנגאובר , איחור לעבודה ) עד חמורה (לדוגמא , חסר בית, מחלה) . אמנם בכל פעם שאדם משתמ שבחומר עשויה נראה שיש השפעה מועטת ,ההשלכות המזיקות יכולות להצטבר לאורך זמן. אם אדם ממשיך להשתמש בחומרים למרות ההשלכות המזיקות , ייתכן שיש לו או לה בעיה לשימוש בסמים .
הנזקים של שימוש בסמים יכולים להשפיע על כל היבט של חייו של אדם . הם כוללים:
פציעות תוך תחת השפעה
תחושות של חרדה , עצבנות או דיכאון
מתקשה לחשוב בצורה ברורה
הפסקות חשמל
בעיות עם מערכות יחסים
לבזבז כסף על חומרים ולא על מזון, שכר דירה או צרכים חיוניים נוספים
בעיות משפטיות הקשורות לשימוש בסמים
אובדן התקווה , תחושת ריקנות .

אובדן השליטה
אנשים מסוימים עשויים להיות מודעים לכך שהשימוש בגורם ממכר שלהם גורם לבעיות , אך להמשיך להשתמש, גם כשהם רוצים להפסיק. הם עשויים להשתמש יותר ממה שהם התכוונו , או במצבים בהם הם לא רוצים להשתמש . יש אנשים שלא יכולים לראות שהשימוש בגורם ממכר כגון עישון שלהם יצא מכלל שליטה וגורם לבעיות. זו המכונות לעתים קרובות כמו להיות במצב של הכחשה.  הכחשה עם כל מה שנגרר אחריו=  עשויה להיות פשוט חוסר מודעות או תובנה למצב. אם אנשים מבינים את זה או לא, חוסר השליטה הוא עוד סימן לכך שימוש בגורם ממכר היא  בעיה.

טיפול בהתמכרות
אין גישה " מידה אחת מתאים לכולם " לטיפול בהתמכרות. בחירת הטיפול המתאים תלויה בחומרה והסוג של התמכרות ;התמיכה זמינה ממשפחה, חברים ואחרים , והמוטיבציה של האדם להשתנות.

שינוי עצמי
יש אנשים מתמכרים  יכולים לבצע שינויים בעצמם תוך שימוש בחומרים לעזרה עצמית (למשל, ספרי עזרה עצמית ואתרי אינטרנט ) .

קבוצות לעזרה עצמית
קבוצות לעזרה עצמית , המכונות גם קבוצות עזרה הדדיות , לתמוך באנשים שפועלים כדי לשנות את השימוש בסמים שלהם. אנשים מרבים להשתתף בקבוצה לעזרה עצמית באותו הזמן שהם נמצאים בטיפול פורמלי. ארגון העזרה עצמית גדול והוותיק ביותר הוא אלכוהוליסטים אנונימיים (AA) . כיום, יש הרבה קבוצות לעזרה עצמית בפילוסופיות וגישות לאנשים עם בעיות שימוש בסמים, קניות והתמכרויות נוספות.

הפחתת נזק
כדי להגיע אל אנשים שלא מסוגל או  מוכן לוותר על ההתמכרות, חלק מתוכניות הטיפול אימצו גישת צמצום נזק.
דוגמאות לאסטרטגיות לצמצום נזק כוללות :
לעזור לאנשים ללמוד דרכים בטוחות יותר לשימוש בסמים או הגורם הממכר
לעזור לאנשים ללמוד כיצד לזהות את הסימנים של התמכרות עוזר להבטיח שהצרכים הבסיסיים של אנשים , כמו למזון, מחסה, וטיפול רפואי, ואחר ינתנו למכור.

ייעוץ
ייעוץ מגיע במגוון צורות היעוץ כולל: יעוץ פרטני, קבוצתי, זוגי, לטיפול משפחתי. ייעוץ בדרך כלל שואף:
להגביר את המודעות של האנשים לאופן ההתמכרות וכיצד משפיע עליהם וחייהם, מה שמעמיד אותם בסיכון להמשך ההתמכרות איך להפחית את השימוש בסמים.
לעזור לאנשים לבחון את המחשבות ואת הרגשות שלהם וללמוד כיצד החוויות הפנימיות אלה משפיעות על הדרך בה הם מתנהגים , איך הם מתקשרים עם אחרים ואיך אחרים רואים אותם
לקדם את הבריאות פיזית , רגשית ורוחנית , למשל, על ידי סיוע לאנשים ללמוד :
לנהל את התשוקה ופיתויים להשתמש בחומרים
לענות על הצרכים שלהם באמצעות תקשורת אסרטיבית
לפתח אורח חיים בריא
למצוא דרכים לפגוש אנשים וליצור קשרים שאינם מתמקדים בשימוש בסמים
להפחית את הלחץ.
אלכוהול וחינוך וההתמכרויות נוספות
ללמוד על ההשפעות של אלכוהול וסמים אחרים יכול לעזור להכין את האנשים לקבל החלטות מושכלות . תוכניות טיפול מסוימות מציעות גם אלכוהול וחינוך תרופה אחר לבני משפחה.

תרופות
תרופות המשמשות כדי לעזור לצמצם התמכרויות עד הכחדת ההתמכרות.
ניהול התמודדות בהליך חוזר
אנשים לפעמים זקוקים לעזרה לטווח קצר העוסקת בצמצום התמכרות בשלב הראשון. בהרבה התמכרויות יש צורך התמודד עם אי השימוש בשלביו הראשונים. . הליך חוזר בטווח המיידי  עוזר להם לנהל את הסימפטומים שיקרו כשהם יפסיקו להתמכר למציאות החדשה.  זה עוזר להתכונן לטיפול ארוך טווח ללקוחות ולאפשר לאנשים להתמודד עם סימני הגמילה בצורה טובה.
גישה הוליסטית לטיפול
תוכניות טיפול רבות מציעות מגוון רחב של תמיכות ושירותים אחרים , לרבות מידע וייעוץ על :
התמודדות עם מצבי לחץ או כעס
האבל וטראומה
למצוא עבודה או לחזור לבית הספר
אכילה בריאה
גישה לדיור בטוח , במחיר סביר
מקבל הטבות סיוע חברתי או נכות
ניהול כסף ותקצוב
פיתוח מיומנויות הורית .

תורגם מ: Anxiety Disorders: An Information Guide © 2009 Centre for Addiction and Mental Health

עם זאת, יש להבין שהתנהגות ממכרת ביותר אינה קשורה לאי סובלנות או חשיפה לרמזים פיזיים. אנשים כפייתיים  להשתמש בסמים , הימור, או קניות  כמעט תמיד בתגובה לכך שהוא לחוץ מבחינה רגשית , גם אם אין להם התמכרות פיזית. מאז התמכרויות מבוססות מבחינה פסיכולוגית אלה אינן מבוססים על השפעות סמים או מוח, הם יכולים להסביר מדוע אנשים לעתים קרובות לעבור פעולות ממכרות מתרופה אחת לסוג של תרופה אחר לגמרי , או אפילו להתנהגות שאינה תרופתית . המוקד של ההתמכרות הוא לא מה שחשוב , זה את הצורך לנקוט בפעולה תחת סוגים מסוימים של מתח. לטיפול של התמכרות מסוג זה דורש הבנה של איך זה עובד מבחינה פסיכולוגית.

לא משנה איזה סוג של התמכרות אליה מתייחסים, חשוב להכיר בכך שהגורם לה הוא לא פשוט. כגון:  חיפוש לשם הנאה, וההתמכרות אין שום קשר עם מוסר או אופיו  של אדם. מומחים מתווכחים  רבות  אם התמכרות היא"מחלה" או מחלת נפש אמיתית , בין אם תלות בסמים והתמכרות אומרת את אותו הדבר ,והיבטים רבים אחרים של התמכרות. דיונים כאלה הם לא צפויים להיפתר בקרוב. אבל חוסר ההחלטה אינו מונע טיפול יעיל.

לדף הקודםלדף הבא
מכון סאלד
אודותינו שירותים למתמודד אינדקס מטפלים מחלות נפש
שאלות נפוצות מידע למשפחות קופות חולים צפיה בסרט "אמא לא משוגעת"
צור קשר תעסוקה בתי חולים רכישת ספרות מקצועית
הרשמה לרשימת תפוצה חוקים ותקנות ביטוח לאומי העשרה והשתלמויות
פורומים מערכות תומכות משרד הבריאות
© כל הזכויות שמורות ל"פורטל בריאות הנפש בישראל" בניית אתרים | אחסון אתרים