אודותינו שאלות נפוצות צור קשר מידע מתקדם לעובדים הרשמה לרשימת תפוצה פורומים קישורים מומלצים
   
מחלות נפש
חיפוש באינדקס המטפלים
קבל/י עידכונים כל פעם שאעדכן את הבלוג שלי בפוסט חדש.

מידע על מחלות נפש


מתאבד לא יכול לבקש עזרה , אבל זה לא אומר שעזרה שהוא לא רצתה. רוב האנשים שמתאבדים לא רוצים למות , הם רק רוצים להפסיק לפגוע . מניעת התאבדות מתחילה עם הכרת סימני האזהרה ולקחת אותם ברצינות. אם אתה חושב שחבר או בן משפחה שוקל התאבדות , ייתכן שתפחד להעלות את הנושא . אבל לדבר בגלוי על מחשבות ותחושות אובדניות יכול להציל חיים.

מתאבד לא יכול לבקש עזרה , אבל זה לא אומר שעזרה שהוא לא רצתה. רוב האנשים שמתאבדים לא רוצים למות , הם רק רוצים להפסיק לפגוע . מניעת התאבדות מתחילה עם הכרת סימני האזהרה ולקחת אותם ברצינות. אם אתה חושב שחבר או בן משפחה שוקל התאבדות , ייתכן שתפחד להעלות את הנושא . אבל לדבר בגלוי על מחשבות ותחושות אובדניות יכול להציל חיים.
  
הבנת המתאבד ומניעיו
  

ארגון הבריאות העולמית מעריך כי כ 1 מיליון בני אדם מתים בכל שנה מהתאבדות. מה מניע כל כך הרבה אנשים כדי לקחת את חייהם ? לאלה שלא השאירו  בידיות של דיכאון וייאוש אובדנות , קשה להבין מה מניע אנשים רבים כל כך כדי לקחת את חייהם . אבל מתאבד הואבכאב עד כדי כך שהוא או היא יכולה לראות אין אפשרות אחרת.
התאבדות וניסיונות התאבדות בישראל
 
 בישראל ההתאבדות תובעת מחיר כואב של מאות חיים בארץ בכל שנה. בשנים האחרונות היו כ- 350-400 מקרי התאבדות בשנה וכ- 3600 ניסיונות התאבדות
התאבדות היא ניסיון נואש להימלט מסבל שהפך בלתי נסבל. מסונוור רגשות של תיעוב עצמי , חוסר תקווה, ובידוד ,מתאבד לא יכול לראות את כל דרך למצוא הקלה פרט למוות. אבל למרות רצונם לכאב להפסיק , רוב אנשי התאבדות הם עמוק בקונפליקט על סיום חייהם שלהם . הם רוצים שיהיו אלטרנטיבה להתאבדות , אבל הם פשוט לא יכולים לראות אחד שיהיה מתאים..
 
תפיסות מוטעות נפוצות על התאבדות
 
FALSE : אנשים שמדברים על התאבדות לא באמת לעשות את זה.
כמעט כל מי שמבצע או מנסה להתאבד נתן כמה רמז או אזהרה. אל תתעלמו מאיומי התאבדות. הצהרות כמו " אתה עוד תצטער כשאני מת", "אני לא יכול לראות את כל דרך החוצה, " - לא משנה כמה כבדרך אגב או בבדיחות דעת אמר עשויות להצביע על רגשות אובדניות רציניים.
שקר: כל מי שמנסה להרוג אותו / את עצמה חייבת להיות משוגע.
רוב אנשי ההתאבדות הם לא פסיכוטי או לא שפויים. הם חייבים להיות מוטרדים , מוכה יגון , מצוקה מדוכאת או מיואשת , אבל קיצונית וכאב רגשי אינם בהכרח סימנים של מחלת נפש.
שקר: אם אדם הוא נחוש בדעתה להרוג אותו / בעצמה, שום דבר לא הולך לעצור אותם.
יש מצבים שהאדם הכי מדוכא באופן חמור ברגשות מעורבים על מוות, התלבטויות עד הרגע האחרון בין הרצון לחיות ורוצים למות. רוב אנשים אובדניות לא רוצים מוות , הם רוצים את הכאב להפסיק. הדחף לסיים את כל זה , עם זאת מהמם , לא יימשך לנצח .
FALSE : אנשים שמתאבדים הם אנשים שלא היו מוכנים לפנות לעזרה .
מחקרים על קורבנות התאבדות הראו כי יותר ממחצית ביקשה עזרה רפואית בששת החודשים שקדמה למותם.
FALSE : מדבר על התאבדות יכול לתת למישהו את הרעיון.
אתה לא נותן לאדם אובדנות רעיונות חולניים מדבר על התאבדות. ההפך הוא נכון - שהעלה את הנושא של התאבדות ומדבר על זה בגלוי הוא אחד הדברים מועילים ביותר שאתה יכול לעשות .
מקור: SAVE - קולות מודעות התאבדות חינוך
 
סימני אזהרה של התאבדות
 
רוב אנשים אובדניות נותנים סימנים או אותות של כוונותיהם אזהרה. הדרך הטובה ביותר למנוע התאבדות היא להכיר בסימני האזהרה האלה ויודעים כיצד להגיב אם אתה לזהות אותם . אם אתה מאמין שחבר או בן משפחה הוא אובדני , אתה יכול לשחק תפקיד במניעת התאבדות על ידי הצבעה  על החלופות , מראה שאכפת לך, ולהגיע לרופא או פסיכולוג המעורב.
סימני אזהרה להתאבדות כוללים מדברים על הריגה או פגיעה עצמית, ומדברים או כותבים הרבה על מוות או למות ,ומחפשים את דברים שיכולים לשמש בניסיון התאבדות , כגון כלי נשק וסמים. אותות אלה הם מסוכנים עוד יותר אם לאדם יש הפרעה במצב רוח כמו דיכאון או הפרעה דו קוטבית, סובל מתלות באלכוהול , ניסה בעבר להתאבד , או יש היסטוריה של התאבדות משפחתית.
 
קח כל דיבור או התנהגות אובדנית ברצינות. זה לא רק אות אזהרה שהאדם חושב על התאבדות , זה קריאה לעזרה.
אזהרה עדינה יותר אך מסוכנת באותה מידה סימן להתאבדות היא חוסר תקווה. מחקרים מצאו כי חוסר תקווה הוא מנבא חזק של התאבדות. אנשים שמרגישים חסר תקווה יכולים לדבר על רגשות " בלתי נסבלים " , לחזות עתיד קודר , ומדינה שאין להם מה לצפות לו מהם.
 
אחר סימני אזהרה המצביעים על מסגרת מחשבה אובדנית כוללים שינוים דרמטיים במצב רוח או פתאומי שינויים באישיות , כגון הולך מיוצא למשיכה או מחונך למרדני. מתאבד עשוי גם לאבד את העניין בפעילויות יום יומי , הזנחת מראה שלו או שלה , ולהראות שינויים גדולים בהרגלי אכילה או שינה.
  
סימני אזהרת התאבדות
 
מדבר על התאבדות
כל דיבורים על התאבדות , מוות, או פגיעה עצמית , כגון "הלוואי שלא נולד ", "אם אני רואה אותך שוב ... " ו" אני רוצה להיות עשיר יותר מת. "
מחפש אמצעים קטלניים
מחפש גישה לרובים , כדורים , סכינים, או חפצים אחרים שיכולים לשמש בניסיון התאבדות.
עיסוק במוות
פוקוס יוצא דופן על מוות , גוסס, או אלימות . כתיבת שירים או סיפורים על מוות.
אין תקווה לעתיד
תחושות של חוסר אונים, חוסר תקווה, ולהיות לכוד ( " אין דרך החוצה" ). אמונה שהדברים לעולם לא ישתפרו או שינוי.
תיעוב עצמי , שנאה עצמית
תחושות של חוסר ערך , אשמה , בושה,ושנאה עצמית. מרגיש כמו נטל ( " כולם יהיה טובים יותר בלעדיי ").
מה שהופך את רצונו. מחלק מנכסיה היקרים . ביצוע הסדרים לבני משפחה.
אומר שלום לאנשים כאילו לא יתראו שוב ביקורים חריגים או בלתי צפויים או שיחות לבני משפחה וחברים .
נסיגה מאחרים
נסיגה מחברים ובני משפחה . הגדלת בידוד חברתי. רוצה להיות לבד.
התנהגות של הרס עצמי
אלכוהול מוגבר או שימוש בסמים , נהיגה פרועה , יחסי מין לא בטוח . לקיחת סיכונים מיותרים , כאילו יש להם" משאלת מוות ".
תחושה של רוגע פתאומי
תחושה של רוגע ואושר לאחר שמאוד מדוכא פתאומית יכולה להיות שהאדם שעשה את ההחלטה להתאבד.

טיפ למניעת התאבדות   מס.1. לשוחח

לדבר אם אתה מודאג
אם אתה מבחין בסימני האזהרה של התאבדות במישהו שאכפת לך , אתה עשוי לתהות אם זה רעיון טוב לומר שום דבר. מה אם אתה טועה ? מה אם האדם כועס ? במצבים כאלה , זה טבעי להרגיש לא נוח או פחד. אבל מי שמדבר על התאבדות או מראה סימני אזהרה אחרים הצרכים מיידי עזרה טובה יותר מוקדם יותר טוב.
מדבר עם אדם על התאבדות
בשיחה עם חבר או בן משפחה על מחשבות אובדניות ורגשות יכולה להיות קשה מאוד עבור כל אחד. אבל אם אתה לא בטוח אם מישהו הוא רוצה להתאבד, הדרך הטובה ביותר לגלות זאת היא לשאול. את האדם ולהפוך את האדם המעונין להתאבד שאיכפת לך ממנו.  אדם שמרגישים שמתייחסים אליו שנראה כי  אכפת לך. למעשה, נותן מתאבד את ההזדמנות כדי להביע את הרגשות שלו\ה  יכול לספק הקלה מבדידות ורגשות שליליים עצורים ,ועשויה למנוע את ניסיון התאבדות.
דרכים להתחיל שיחה על התאבדות :
אני מרגיש שאתה מודאג בזמן האחרון.
לאחרונה, שמתי לב לכמה שינויים לאחרונה בהתנהגותך תהיתי למה זה קורה.
רציתי לבדוק איתך בגלל שאתה לא נראה את עצמך בזמן האחרון.
 
שאלות שאתה יכול לשאול:
 
מתי התחלה להרגיש ככה?
האם קרה משהו שגרם לך להתחיל להרגיש ככה?
כיצד יכול התמיכה הטובה ביותר שאתה עכשיו?
האם חשב על מקבל עזרה?
 
מה אתה יכול לומר שעוזר :
 
אתה לא לבד בזה. אני כאן איתך
אתה לא יכול להאמין לזה עכשיו, אבל הדרך שאתה מרגיש לא תשתנה.
אני לא יכול להיות מסוגל להבין בדיוק איך אתה מרגיש, אבל אכפת לי ממך ורוצה לעזור.
כאשר אתה רוצה לוותר , אומר לעצמך שאתה תחזיק את רק עוד יום אחד , שעה, דקות כל מה שאתה יכול לנהל.

כאשר מדברים לאדם אובדנות
 
האם :
להיות עצמך. תן לאדם לדעת שאכפת לך , כי הוא / היא לא לבד . המילים הנכונות הן לעתים קרובות חסרות חשיבות. אם אתה מודאג , הקול והצורה שלך להראות את זה.
תקשיב . בוא והמתאבד לפרוק ייאוש, לאוורר את הכעס . לא משנה כמה שלילי השיחה נראה , העובדה שהוא קיים היא סימן חיובי .
להיות סימפתי, לא שיפוטית , סבלנית, רגוע, מקבל. החבר או בן משפחה שלך עושה את הדבר הנכון על ידי מדבר על / הרגשות שלו .
להציע תקווה . להרגיע את האדם שיעזור לי נגיש ושרגשות אובדניים זמניים. תן לאדם לדעת שהחיים שלו או שלה הוא חשוב לך.
אם האדם אומר דברים כמו, " אני כל כך מדוכא , אני לא יכול להמשיך, " לשאול את השאלה : "האם אתה נתקלת במחשבות אובדניות " אתה לא לשים את הרעיונות בראש שלהם , אתה מראה שאתה מודאג , כי אתה לוקח אותם ברצינות ,ושזה בסדר להם לחלוק את הכאב שלהם איתך.
אבל לא:
להתווכח עם המתאבד . הימנע אומר דברים כמו : . "יש לך כל כך הרבה בשביל מה לחיות ", " ההתאבדות שלך תפגע במשפחה שלך ", או "תראה את הצד החיובי "
לפעול בהלם , להרצות על ערך חיים , או לומר שההתאבדות היא לא בסדר.
מבטיח שמירה על סודיות. מסרב להיות מושפע ולשמור על סודיות . חיים הוא בסכנה וייתכן שתצטרך לדבר עם איש מקצוע בתחום בריאות נפש על מנת לשמור על המתאבד בטוח. אם אתה מבטיח לשמור על הדיונים שלך סוד, ייתכן שתצטרך לשבור את המילה שלך.
להציע דרכים לתקן את הבעיות שלהם, או לתת עצות, או לגרום להם להרגיש כאילו הם צריכים להצדיק את התחושות אובדניות שלהם. זה לא עד כמה קשה הבעיה, אבל עד כמה שזה פוגע בחבר שלך או אהוב.
להאשים את עצמך . אתה לא יכול "לתקן" את הדיכאון של מישהו. האושר האהוב שלך , או היעדרה, אינו באחריותך .
מעובד מתוך : Metanoia.org
 
טיפ למניעת התאבדות מס. 2 : להגיב במהירות במשבר
 
אם חבר או בן משפחה אומר\ת לך שהוא או היא חושבת על מוות או התאבדות , זה חשוב כדי להעריך את הסכנה המיידית שהדם מפנים שברצונו להתאבד, ויש כוונה לעשות את זה.

רמת סיכון להתאבדות
 

נמוך - כמה מחשבות אובדניות. אין תכנית התאבדות. אומר שהוא או היא לא להתאבד.
מתונות - מחשבות אובדניות. תכנית מעורפלת שהוא לא מאוד קטלני. אומר שהוא או היא לא להתאבד.
גבוהה - מחשבות אובדניות. תכנית ספציפית שהיא קטלנית ביותר. אומר שהוא או היא לא להתאבד.
קשות - מחשבות אובדניות. תכנית ספציפית שהיא קטלני ביותר. אומר שהוא או היא תתאבד .

השאלות הבאות יכולות לעזור לך להעריך את הסיכון המיידי להתאבדות :
 
האם יש לך תכנית התאבדות ? (תכנית )
האם יש לך מה שאתה צריך כדי לבצע את התכנית ( הכדורים, אקדח, וכו ') שלך? ( אמצעי )
האם אתה יודע מתי אתה הייתי עושה את זה ? ( הגדרת זמן )
האם אתה מתכוון להתאבד ? (כוונה)
אם ניסיון התאבדות נראה קרוב , קרא לגורם מקצועי  , או לקחת את האדם לחדר מיון. הסר אקדחים, סמים , סכינים וחפצי פוטנציאל קטלניים אחרים מהסביבה אבל לא , בשום פנים , לא להשאיר אדם אובדני לבד.

טיפ למניעת התאבדות מס. 3 : עזרה הצעה ותמיכה
 
אם חבר או בן משפחה הוא בגדר מנסה להתאבד, הדרך הטובה ביותר לעזור היא על ידי מתן אוזן אמפטית , מקשיבה. אם אתה אוהב אותו והוא אותך  יודעים שהוא או היא לא לבדו שאכפת לך . אל תיקח אחריות , עם זאת, להכנת יקירכם היטב. אתה יכול להציע תמיכה, אבל אתה לא יכול לקבוע מה יותר טוב  לאדם עם נטיה לאובדנות. הוא או היא צריכה לעשות את מחויבות אישיות להחלמה .
זה לוקח הרבה אומץ כדי לעזור למישהו שהוא עם נטיה לאובדנות. אנו עדים לאדם אהוב העוסק במחשבות על סיום חיים שלו ויכול לעורר הרבה רגשות קשים. כמו שאתה עוזר לאדם עם נטיה לאובדנות, אל תשכח לדאוג לעצמך . מצא מישהו שאתה בוטח בי -חבר, בן משפחה , איש דת , או יועץ , לדבר איתו על הרגשות שלך ולקבל תמיכה משלך.
 
עוזר מתאבד :
 

קבל עזרה מקצועית. לעשות כל שביכולתך כדי לתת למנסה להתאבד עזרה שהוא או שהיא צריכה. התקשר לקו משבר לקבלת ייעוץ והפניות. עודד את האדם לראות מומחה לבריאות נפש , לסייע באיתור מתקן טיפול , או לקחת אותו\ה לרופא .
מעקב אחר טיפול. אם הרופא קובע תרופות, לוודא את החבר שלך או אהוב לוקח אותו על פי הנחיות. להיות מודעים לתופעות לוואי אפשריים ולהיות בטוח כדי להודיע לרופא אם האדם נראה מקבל יותר גרוע. זה לוקח בדרך כלל זמן והתמדה כדי למצוא את התרופה או טיפול שמתאים לאדם מסוים.

צריך להיות יזמ\ית . אלה שוקלים התאבדות לעתים קרובות לא מאמינים שהם יכולים להיות עזר , ולכן ייתכן שתצטרך להיות יוזמתיים יותר במתן סיוע . אומר, " התקשר אליי אם אתה צריך משהו " הוא מעורפל מדי. אל תחכה לאדם להתקשר אליך או אפילו להחזיר השיחות שלך. תיזום תתקשר וקרא שוב, תזמין את האדם החוצה.

לעודד שינויים חיוביים באורח חיים, כגון תזונה בריאה, הרבה לישון ,ולצאת בשמש או לטבעל30 דקות לפחות בכל יום. הפעילות הגופנית גם היא חשובה מאוד כפי שהוא משחרר אנדורפינים , משחרר מתח, ומקדם את רווחתם נפשית .
הפוך את תכנית בטיחות. לעזור לאדם לפתח מערכת של צעדים שהוא או היא מבטיחה לעקוב בעת משבר אובדנות. זה צריך לזהות את כל גורמים שעלולים להוביל למשבר אובדנות, כגון יום שנהל אובדן , אלכוהול, או מתח ממערכות יחסים. כמו כן כוללים מספרי קשר לרופא של האדם או מטפל , כמו גם חברים ובני משפחה שיסייעו בשעת חירום.

הסר אמצעים אפשריים של התאבדות, כגון גלולות , סכינים , סכיני גילוח , או נשק חם. אם האדם הוא צפוי לקחתמינון יתר , לשמור על תרופות נעולים או לתת כשצריך.

המשך התמיכה שלך בטווח הארוך . גם לאחר משבר אובדנות המיידי חלף , להישאר בקשר עם האדם, מעת לעת בדיקה או על ידי הפלה . התמיכה שלך היא חיונית כדי להבטיח את החבר שלך או אהבה את אחד נשאר על מסלול ההתאוששות.
גורמי סיכון להתאבדות

על פי משרד החוץ האמריקאי לבריאות ולשירותי אנוש , לפחות 90 אחוזים מכלל האנשים שמתאבדים סובלים מהפרעות נפשיות אחד או יותר , כמו דיכאון, הפרעה דו קוטבית, סכיזופרניה, או אלכוהוליזם. דיכאון בפרט משחק תפקיד משמעותי בהתאבדות. הקושי של אנשים אובדניים יש לדמיין פתרון לסבלם נובע בחלקול חשיבה מעוותת שנגרמה על ידי דיכאון.
 
תרופות נוגדות דיכאון והתאבדות
 
עבור חלק, תרופות דיכאון גורמת לעלייה – ולא ירידה ,בדיכאון ומחשבות ותחושות אובדניות . בגלל סיכון זה , ה-FDA נמסרה, כי לאף אחד מתרופות נוגדות דיכאון צריך להיות תחת מעקב לעלייה במחשבות והתנהגויות אובדניות. ניטור הוא חשוב במיוחד אם זו הפעם הראשונה שלו של האדם על תרופות לדיכאון או אם לאחרונה המינון השתנה. הסיכון להתאבדות היאה גדול ביותר בחודשים הראשונים של טיפול בתרופות נוגדות דיכאון .
 
גורמי סיכון להתאבדות נפוצים כוללים :
 
מחלת נפש
אלכוהוליזם או שימוש בסמים
ניסיונות התאבדות קודמים
ההיסטוריה המשפחתית של התאבדות
מחלה סופנית או כאב כרוני
הפסדים וכשלונות  משמעותיים  לאחרונה או אירוע חיים מלחיץ
בידוד ובדידות חברתי
היסטוריה של טראומה או התעללות
התאבדות בבני נוער ומבוגר
בנוסף לגורמי הסיכון הכלליים להתאבדות , בני הנוער ואנשים מבוגרים נמצאים בסיכון גבוה יותר להתאבדות.
 
התאבדות בבני נוער
 
התאבדות בגיל ההתבגרות היא בעיה רצינית והולכת וגדלה. גיל ההתבגרות יכול להיות מבחינה רגשית סוער ומלחיץ. בני נוער מתמודדים עם לחצים להצליח ולהשתלב הם עשויים להיאבק עם בעיות הערכה עצמית, ספק עצמי ,ותחושות של ניכור. עבור חלק, זה מוביל להתאבדות. הדיכאון הוא גם גורם סיכון עיקרי להתאבדות בקרב בני נוער .
 
גורמי סיכון אחרים להתאבדות בגיל ההתבגרות כוללים :
 
התעללות בילדות
אירוע טראומטי אחרונים
חוסר רשת תמיכה
זמינות של אקדח או מכשיר שיכול לקטול
סביבה חברתית או בית ספר עוין
חשיפה להתאבדויות בני נוער אחרות
סימני אזהרת התאבדות בבני נוער
סימני אזהרה נוספים שבני נוער עלולים להיות שוקלים התאבדות :
שינוי בהרגלי אכילה ושינה
נסיגה מחברים, בני משפחה ,ופעילויות שוטפות
התנהגות אלימה או מרדנית , בורח
שימוש בסמים ואלכוהול
הזנחה יוצאת דופן של הופעה אישית
שעמום מתמשך, קושי בריכוז, או ירידה באיכות לימודים
תכופות תלונות על תסמינים פיזיים , לעתים קרובות הקשורים לרגשות , כגון כאבי בטן , כאבי ראש , עייפות, וכו '
לא לסבול שבח או תגמולים
מקור: אקדמיה לילד ולמתבגר אמריקאי לפסיכיאטריה
התאבדות בקרב הקשישים
שיעורי ההתאבדות הגבוהים ביותר מכל קבוצת גיל מתרחשים בקרב בני 65 שנים ומעלה. גורם תורם אחד הוא הדיכאון אצל הקשישים שהוא לא מאובחן ואינו מטופלים.
גורמי סיכון אחרים להתאבדות בקרב הקשישים כוללים :
מותו אחרונים של האדם אהוב
מחלה גופנית , נכות, או כאב
בידוד ובדידות
שינויים גדולים בחיים , כגון פרישה
אובדן עצמאות
אובדן התחושה של מטרה
סימני אזהרת התאבדות בקרב אנשים מבוגרים
חומר קריאה על מוות והתאבדות
שיבוש של דפוסי שינה
אלכוהול מוגבר או שימוש בתרופות מרשם
כישלון לטפל בעצמו או למלא פקודות רפואיות
לאגור תרופות
עניין פתאומי בנשק חם
נסיגה חברתית או פרידות משוכללות
למהר כדי להשלים או לשנות צוואה

Level of Suicide Risk
Low — Some suicidal thoughts. No suicide plan. Says he or she won't commit suicide.
Moderate — Suicidal thoughts. Vague plan that isn't very lethal. Says he or she won't commit suicide.
High — Suicidal thoughts. Specific plan that is highly lethal. Says he or she won't commit suicide.
Severe — Suicidal thoughts. Specific plan that is highly lethal. Says he or she will commit suicide.
 
הפחתת אמצעים קטלניים ברמה של מדיניות לצמצום התאבדות
 
משמעות הדבר היא צמצום , הפחתת הסיכויים של המנסה להתאבד תתהווה אם לא יהיו לו אמצעים קטלניים. הגבלת אמצעים קטלניים למסה להתאבד עשויה להציל חייו.
במשך שנים , חוקרים ומתכנני מדיניות בריאות שיערו והוכיחו  כי הגבלת אמצעים קטלניים יכולים לעזור להפחית את שיעורי התאבדות, כמו עיכוב פעולה עד הדיכאון עובר. יש ראיות חזקות שהגבילו את הגישה שנקראות" נקודות חמות" התאבדות , כגון גשרים ו צוקים, , מפחית את מקרי התאבדות.
התערבויות אחרות, כגון הצבת שלטים או הגדלת מעקב באתרים אלה מופיעים פחות יעילות. אחת דוגמאות ההיסטוריות המפורסמות ביותר , של הפחתת אמצעים, היא זו של גז פחם בבריטניה . עד שנות ה50 ,האמצעי הנפוץ ביותר של התאבדות בבריטניה היה הרעלה על ידי שאיפת גז פחם. ב1958  נכנס גז טבעי ( כמעט בחינם, של פחמן חד חמצני ) והפך לזמין. גז זה לא יכול היה להיות קטלני,  ומעל לעשור  ואילך ירדו שיעורי התאבדות בצורה דרמטית.  לעומת זאת בארצות הברית, מחקרים רבים הגיעו למסקנה כי נגישות נשק קשורה לסיכון רב יותר להתאבדות מוגברת.
טיפול
ישנן שיטות טיפול שונות כדי להפחית את הסיכון להתאבדות על ידי טיפול בתנאים הבסיסיים גורם מחשבות אובדניות , ובכלל זה , תלוי בהיסטוריה של המקרה, הטיפולים  רפואי תרופתיים וטיפולי שיחה טיפוליים .
ההערכה השמרנית היא ש10% מאנשים עם הפרעות פסיכיאטריות עשויים להיות במצב רפואי לא מאובחן גורמים לסימפטומים שלהם.
מחקר שנעשה לאחרונה הראה כי ליתיום היה יעיל עם הפחתת הסיכון להתאבדות בחולים עם הפרעה דו קוטבית לאותן רמות כמו באוכלוסייה הכללית]
ישנם טיפולים רבים המבוססים על ראיות טיפוליות דיבורים זמינים כדי להפחית מחשבות אובדניות כגון טיפול דיאלקטי התנהגותי ( DBT ). מחקרים רבים דיווחו על דרגות שונות של יעילות קלינית בהפחתת אובדנות . יתרונות כוללים ירידה בהתנהגויות של פגיעה עצמית נטיה לאובדנות.
טיפול התנהגותי קוגניטיבי למניעת התאבדות (CBT - SP ) הוא צורה של DBT מותאם לבני נוער בסיכון גבוה לניסיונות חוזרים ונשנים התאבדות.
   
לסיכום
  

רגישות לסימנים של חבר מכר או קרוב לנטיה להתאבדות עשויה לסייע
מתן כלים ראשוניים של אמפטיה ולזרום איתו
להיות עירני למצב חירום
צמצום זמינות של אמצעים קטלניים
מתן טיפול תרופתי , פסיכולוגי תמך עשוי להיות בעל משמעות לצמצום ומניעת התאבדותלדף הקודםלדף הבא
מכון סאלד
אודותינו שירותים למתמודד אינדקס מטפלים מחלות נפש
שאלות נפוצות מידע למשפחות קופות חולים צפיה בסרט "אמא לא משוגעת"
צור קשר תעסוקה בתי חולים רכישת ספרות מקצועית
הרשמה לרשימת תפוצה חוקים ותקנות ביטוח לאומי העשרה והשתלמויות
פורומים מערכות תומכות משרד הבריאות
© כל הזכויות שמורות ל"פורטל בריאות הנפש בישראל" בניית אתרים | אחסון אתרים