אודותינו שאלות נפוצות צור קשר מידע מתקדם לעובדים הרשמה לרשימת תפוצה פורומים קישורים מומלצים
   
מחלות נפש
חיפוש באינדקס המטפלים
קבל/י עידכונים כל פעם שאעדכן את הבלוג שלי בפוסט חדש.

דף הבית>>מחלות נפש>>מידע על מחלות נפש>>דו קוטבי - מאניה דיפרסיה

מידע על מחלות נפש


הפרעה דו קוטבית. יש שני מצבים שהם בניגוד  בחייו של אדם וסובל מהמחלה. רוב החולים שאובחנו עם תסמינים דו קוטביים בדרך כלל סובלים ממצבי רוח שונים ודיכאון חמור , ולעתים קרובות מבולבלים ומתוסכלים מאוד על ידי המחלה.

תסמיני הפרעה דו קוטביים לרוע המזל יכולים  להשפיע על אלפי אנשים כפי שהם סובלים ממחלה הידועה בשם הפרעה דו קוטבית. הפרעה זו דומה לדיכאון. היא בדיוק מה שהמחלה בעצם היא : הפרעה דו קוטבית. יש שני מצבים שהם בניגוד  בחייו של אדם וסובל מהמחלה. רוב החולים שאובחנו עם תסמינים דו קוטביים בדרך כלל סובלים ממצבי רוח שונים ודיכאון חמור , ולעתים קרובות מבולבלים ומתוסכלים מאוד על ידי המחלה.

לוקים במאניה דפרסיה חווים את רצף חייהם כ'לונה-פארק' רגשי: המחלה מטלטלת אותם בין מצבי-רוח קיצוניים המשפיעים על תפקודם ואינם מאפשרים ניהול של אורח-חיים תקין.

מאניה דפרסיה, הידועה גם כ"הפרעה דו קוטבית" מניעה את החולה בין ה'מאניה', שיש המתארים אותה כתחושה של אופוריה, לבין ה'דפרסיה' – דיכאון עמוק העשוי להוביל אף לפגיעה - עצמית והתאבדות.

התנודתיות במצב הרוח אינה תלויה בהכרח בנסיבות ובגורמים חיצוניים. במהלך ההתקף נע החולה בין קטבים הבאים לידי ביטוי במספר דרכים.

מצב רוח מרומם באופן קיצוני עשוי להוביל לשיפוט לקוי של המציאות ולתפיסה לא מציאותית של יכולותיו של החולה וכוחותיו. בין התסמינים יופיעו אי-שקט ורגזנות, חוסר ריכוז, מרץ רב ופעלתנות ללא פרופורציה לשעות השינה המועטות שהחולה צורך, התנהגות פרובוקטיבית ואימפולסיבית בכלל ודחף מיני מוגבר בפרט.

לעומת זאת, כאשר נתון החולה במצב של דיכאון הוא שרוי במצב של עצב עמוק ובחוסר תקווה. כמה מהתסמינים הבולטים הם תחושת פסימיות גורפת, חוסר אונים וחוסר חשיבות, עייפות כרונית ורצון בשינה מרובה ללא יכולת לישון.

כמו כן, ייתכנו שינויים דראסטיים בתיאבון או שינוי בלתי רצוני במשקל, כאבים ותופעות פיזיות ללא גורם פיזיולוגי אובייקטיבי, קשיים בריכוז ובזיכרון, והמסוכן מכל: מחשבות על מוות והתאבדות.

אחד ממאפייני ההפרעה היא תנודתיות מחזורית בין הקטבים בדרך של התקפים, כאשר יכולות לחלוף גם שנים מאוזנות בין התקף להתקף.
  
סימפטומים וסימנים של הפרעה דו קוטבית
 
ככל שהמחקר מציין, כמעט 80% מהחולים עם הפרעה דו קוטבית לא יפנו לקבל טיפול בנושא ואנשים מתביישים במחלה. אין לזלזל ב תסמיני הפרעה דו קוטביים. בדרך כלל יש שיעור הצלחה גבוה מאוד של אנשים שאובחנו עם מחלה דו קוטבית שהם ימשיכו לחיות באורח חיים נורמלים. להרבה אנשים יש פרשנויות מוטעות לגבי תרופות דו קוטביים שעשויות להרתיע אותם מחיים באורח חיים בריא ונורמלי , עם זאת , טיפול בהפרעה דו קוטבית יש כברת דרך ארוכה מאוד בעשור האחרון . נכון לעכשיו יש צורות שונות של טיפולים באנשים הסובלים ממחלה דו קוטבית לעזר רב לכל אדם . רופא מוצלח  אמור להיות מסוגל לעזור למישהו שסובל עם תסמיני הפרעה דו קוטביים להרגיש בריא ואיכות חיים טובה יותר שוב .
 
תסמיני הפרעה דו קוטביים
 
ההערכה הינה שיש כ 2.3 מיליון אמריקאים עם  הפרעה דו קוטבית , המכונה גם כמחלת במאניה דיפרסיה .  אם נלך לפי נתון  כ0.2%  המאוכלוסיה בישראל  ( כ16000 איש)סובלים ממחלת המנאיה דפרסיה אדם עם הפרעה דו קוטבית יכול להיות בעל  סף רגישות גבוהה  (המכונה מאניה )מחד להרגשה מאוד ירודה והרבה פסיביות  ( דיכאון ) מאידך. בטיפול מתאים, אנשים יכולים לשלוט בתנודות במצב הרוח האלה ולנהל חיים סביר ובעל משמעות.  השיעור של הפרעה דו קוטבית זהה בקרב אוכלוסיות שמרניות ברם, אוכלוסיות אילו מגיעות פחות לאבחנה  ולכן טיפול במחלה זו עם אנשים אילו הוא נמוך יותר מאשר לאחרים.
ישנם סיבות נוספות לחסך בטיפול
1. חוסר אימון בממסד הרפואי
2. חוסר נגישות לרופא מתאים
3. חוסר אנשי מקצוע טובים לאוכלוסיות השמרניות
4.  אי הכרה במחלה על ידי המתמודד
5. אי הבנה של הסטיגמה על מחלות נפש .
סימנים של הפרעה דו קוטבית
הפרעה דו קוטבית בדרך כלל מתחילה בשנות העשרה , אך יכולה להופיע בהמשך החיים. זוהי מחלה מסכנת חיים שאדם לא יכול להתמודד לבד. למרבה הצער, אחד מחמישה אנשים עם הפרעה דו קוטבית מתאבד .
בדרך כלל מישהו שסובל ממצב של דיכאון דו קוטבי חווה תסמינים דו קוטביים כגון דחף לא לצאת החוצה בכלל, פסיביות, אורח חיים מאוד סגור בכל מאודו, ולעיתים אף נותר נעול בבית. ובעקבות כך הם מאחרים, ויתכן וינסו להישאר במיטה ולישון כל עוד הם יכולים, רק כדי שהם לא יצטרכו להתמודד בפרהסיה. אלה הם רק כמה דוגמאות של התנהגויות בתחום ה דו קוטבי שאנשים יכולים לחוות. הפרעה דו קוטבית היא מקושרת באמצעות סוג של דיכאון  אשר יכול גם להיות קשור לתסמינים קטלניים של הפרעה דו קוטבית
 

הסימנים של הפרעה דו קוטבית כוללים :
 

מניה
עודף אנרגיה , אי שקט , מחשבות מתרוצצות ודיבור מהיר
הכחשה שמשהו לא בסדר
תחושות מאוד שמחים
מתרגז בקלות
צורך לישון קצת
אמונה לא מציאותית ביכולתו של אדם
שיפוט לקוי
התנהגות מתמשכת , יוצאת דופן
חשק מיני מוגבר
שימוש בחומרים ממכרים
התנהגות תוקפנית
פרנויה
דכאון
תיאבון ירוד או אוכלים יותר מדי
בעיות שינה או שינה רבה מדי
עצבנות ודאגה
אובדן העניי ןובנסיגה מפעילויות הרגילות
רגשות של עצב שלא נעלמים
עצבנות או אי שקט
חוסר האנרגיה
רגשות של עצב , חוסר ערך או אשמה
חוסר יכולת לחשוב או להתרכז
מחשבות חוזרות ונשנים על מוות או התאבדות
כאב כרוני או בעיות פיזיות אחרות , שאינו מגיב לטיפול
החולה נוהג לקחת סיכון בהתנהגות , כוללים נהיגה פרועה או שימוש בסמים
אף אחד לא יודע בודאות מה גורם להפרעה דו קוטבית.
 
הסיבות למחלה דו קטבית  עשויות לכלול :
 
כימיה של מוח - יש שינויים או חוסר איזון כימיים במוח בשני הקצוות של התנהגות ( מאניה ודיכאון ) .גנטיקה - קרוב משפחה של אנשים עם הפרעה דו קוטבית ( יש גידול של 10% עד 20% ) מהאוכלוסיה הרגילה. נשים נוטות יותר לקבל דיכאון או הפרעה דו קוטבית מאשר אנשים אחרים .
 
סמים ואלכוהול - יותר ממחצית מהאנשים שאובחנו עם הפרעה דו קוטבית יש היסטוריה של שימוש בסמים . במקרים מסוימים , שימוש בסמים מקדים את התפתחותה של הבעיה , במקרים אחרים , אלכוהול או תרופות אחרות עשוי לשמש כסוג של תרופה עצמית.
 
אירועים מלחיצים או מטרידים - שניהם יכולים לגרום לשינויים במצב רוח
יש תקווה. אנשים עם הפרעה דו קוטבית יכולים להיעזר בטיפול. טיפול יכול לכלול :
תרופות -הרופא עשוי להמליץ על תרופות אחת או יותר כדי למצוא את מה שעובד הכי טוב.
ייעוץ - לעתים קרובות, פסיכותרפיה או צורות אחרות של ייעוץ משמשים בשילוב עם טיפול תרופתי.
Peer תמיכה -הייעוץ והתמיכה של אחרים שיש להם הפרעה דו קוטבית יכולים לסייע להחלמה .
טיפול משלים - יש אנשים שנהנים מפעילות גופנית, הפחתת מתח שיעורים ופעילויות אחרות כדי להשלים את הטיפול בםולעזור להם לנהל את המחלה שלהם.
ECT , או טיפול בהלם חשמלי - זה משמש כמוצא אחרון לטיפול בהתקפים חמורים של דיכאון ומחשבות אובדניות. זה רק בחשבון בעת טיפול תרופתיוטיפול לא עבדו .

תמיכה באמצעות כלים קהילתיים וקבוצתיים ודתיים.שייכות לקבוצת תמיכה קהילה שכונתית או דתית היכולה להעצים את חולה מחלה למנוע התדרדרות.לדף הקודםלדף הבא
מכון סאלד
אודותינו שירותים למתמודד אינדקס מטפלים מחלות נפש
שאלות נפוצות מידע למשפחות קופות חולים צפיה בסרט "אמא לא משוגעת"
צור קשר תעסוקה בתי חולים רכישת ספרות מקצועית
הרשמה לרשימת תפוצה חוקים ותקנות ביטוח לאומי העשרה והשתלמויות
פורומים מערכות תומכות משרד הבריאות
© כל הזכויות שמורות ל"פורטל בריאות הנפש בישראל" בניית אתרים | אחסון אתרים